19 آذرماه 1340

19 آذرماه 1340

دادگاه به صلاحیت خود رای داد!/خروج ایران در اردوگاه غرب موقعیت آمریکا را متزلزل می کند/بانک ها خالی از مراجعین و کوره های آجرپزی با ثلث ظرفیت کار می کنند!/شاه با این که می داند مطبوعات آمریکایی دروغ می نویسند به آن ها توجه دارد!/دریافت وام با تصویب شورای عالی وام های خارجی صورت می گیرد/اعتراض وزیر کشاورزی به تقلید و فرنگی مآبی

دادگاه به صلاحیت خود رای داد!

برای رسیدگی به اتهام دکتر بقایی که به صلاحیت دادگاه اعتراض کرده بود این دادگاه به صلاحیت خود رای داد.

بقایی نیز گفت : ملاک تشخیص صلاحیت نباید ادعای دادستان باشد، آیا در جرم شناسی ایران جرم سیاسی وجود ندارد؟

وکیل مدافع بقایی نیز گفت : دادستان تاریخ وقوع جرم را نمی داند و کیفرخواستی که تاریخ وقوع بزه را نداشته باشد، قابل طرح در دادگاه نیست.

 

خروج ایران در اردوگاه غرب موقعیت آمریکا را متزلزل می کند

هاریسون سالیسبوری خبرنگار مخصوص نیویورک تایمز گزارش مفصلی از ایران تهیه کرده که با عکس هایی از ایران در آن روزنامه چاپ شده است.

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود گزارش سالیسبوری خبرنگار نیویورک تایمز درباره ایران را منتشر ساخت که در آن با تاکید بر این که « ایران در آستانه تحولات مهمی است » آمده است : خروج ایران از اردوی غرب موقعیت آمریکا در خاورمیانه را متزلزل می کند.

 

بانک ها خالی از مراجعین و کوره های آجرپزی با ثلث ظرفیت کار می کنند!

در آغاز سال جاری ایران ناگهان خود را بدون ارز خارجی یافت حال آن که جریان درآمد نفت و کمک آمریکا که سالیانه بالغ بر 400 میلیون دلار می شود قطع نشده و ادامه دارد.

بانک ها پس از توقف مالی اخیر تقریبا خالی از مراجعین مانده اند، امروز کوره های آجر پزی تهران با یک ثلث ظرفیت خود کار می کنند و دود کش های فراوان آن ها در جنوب شهر اغلب خاموش است.

اگر ایران از اردوی غرب خارج شود ولو این که به گروه بی طرف ها ملحق گردد موقعیت آمریکا در خاورمیانه متزلزل و تضعیف می شود. تعهدات ایران در قبال آمریکا بسیار محکم است، البته گروهی مایلند ایران با دست آزادتری سیاست خارجی خود را اداره کند.

 

شاه با این که می داند مطبوعات آمریکایی دروغ می نویسند به آن ها توجه دارد!

شاه ایران به مطبوعات خارجی منجمله آمریکایی توجه دارند و آن ها را مطالعه می کنند، ایشان معتقد هستند که به ندرت این جراید راست می نویسند اگر یک کمک قلیل ارزی آمریکا نبود کسی نمی داند از بهار گذشته تاکنون چگونه مشکل ارزی کشور برطرف می شد!

 

دریافت وام با تصویب شورای عالی وام های خارجی صورت می گیرد

به موجب طرحی که به هیئت وزیران فرستاده شده دریافت هر نوع وام خارجی با تصویب شورای عالی وام های خارجی خواهد بود.

خبر دیگر این که امروز یک سخنگوی سفارت آلمان در تهران گفت که 50 میلیون مارک از قسط اول وام 200 میلیون مارکی آلمان در اختیار سازمان برنامه قرار گرفت.

وی گفت : 200 میلیون مارکی که قرار است دولت آلمان به ایران بپردازد به صورت اعتبار بانکی است نه پول نقد.

وی درباره این شایعه که دولت آلمان پرداخت وام مزبور را موکول به تصویب پارلمان ایران کرده است گفت : دولت آلمان با دولی که رابطه دوستی و مودت دارد سفیر آن مملکت را در کشور خود به عنوان نماینده رسمی آن دولت می شناسد و یا این که مذاکراتی را که یک میسیون با در دست داشتن استوارنامه و در معیت سفیر کبیر با دولت آلمان انجام می دهد و قرارداد منعقد می سازد قرارداد مزبور را بهترین و مدلل ترین سند و مدرک می داند.

داشتن و یا نداشتن پارلمان از مسائل و سیاست داخلی کشورها است که دولت آلمان خود را محق در دخالت در اوضاع داخلی کشورها نمی داند.

 

اعتراض وزیر کشاورزی به تقلید و فرنگی مآبی

وزیر کشاورزی گفت : تقلید و فرنگی مآبی نباید سبب از بین رفتن درختان کاج بشود. ما یک روز جشن درختکاری می گیریم و تعدادی درخت می کاریم یک ماه بعد عده ای درختان جوان و سرسبز را به خاطر یک هوس [ مراسم ژانویه] از بین می برند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.