30 مهر ماه ۱۳۴۰

30 مهر ماه ۱۳۴۰

علی امینی : از سوء قصد نمی ترسم!/وزیر خارجه گزارش های مهمی خواهد داد/اولین جلسه هیئت مدیره اوپک در تهران تشکیل شد/عراق در جلسات اوپک شرکت نمی کند/ایران قطعنامه منع انفجار بمب شوروی را امضا کرد

علی امینی : از سوء قصد نمی ترسم!

علی امینی نخست وزیر در جامعه تعلیمات اسلامی گفت : ما بایستی اعتراف کنیم فسادی را که با آن مبارزه می کنیم جزئی نیست تنها دزدی و تجاوز به خزانه دولت نیست از هر جهت گرفتار فساد هستیم ، فساد دروغ ، فساد خبرچینی ، دسیسه.

متخلف گرفتن و محاکمه کردن کار سهلی نیست و عمده گرفتاری ما با آقایان تجار می باشد. محیط بیمارستان و مریض آدم را مریض می کند همه قسمت ها ، تجارت ، اقتصاد و اجتماع و جوانش مریض است کار جوانان سهل و ساده نیست چرا فاسد می شوند.

مسئله ای که با آن روبرو هستیم این است که احتیاجات تفننی در زندگی به وجود آورده ایم ، زندگیمان را فرنگی مآب کردیم و تامین زندگی فرنگی مآب مشکل است ، اگر از راه مشروع نشد از راه نامشروع.

در جهادی که شروع کرده ام از سوء قصد نمی ترسم ، ما مانع فعالیت های سیاسی نیستیم و هر قدر می خواهند از ما انتقاد کنند.

 

وزیر خارجه گزارش های مهمی خواهد داد

آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد : قدس نخعی وزیر خارجه ایران بامداد امروز در سر راه خود به تهران وارد لندن می شود.

حسین قدس نخعی وزیر خارجه ایران که در پایان یک سفر چهل روزه به کشور باز می گردد برای شرکت در شانزدهمین دوره اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود.

فعالیت های سیاسی وزیر امورخارجه ایران و مذاکرات وی با مقامات آمریکایی به اندازه ای حساسیت پیدا کرد که عزیمت قدس نخعی به فرانسه ، برای شرکت در سفر رسمی شاه به آن کشور منتفی گردید و قدس نخعی به اقامت خود در آمریکا ادامه داد.

«اطلاعات » نوشت : محافل مطلع اظهار عقیده می کنند وزیر خارجه در بازگشت به تهران گزارش های مهمی درباره فعالیت ها و مذاکرات خود به شاه و نخست وزیر تقدیم خواهد کرد. بدیهی است که یکی از مسائل قابل ملاحظه ای که مورد مطالعه قرار خواهد گرفت روابط ایران و شوروی و گزارش هایی است که اردلان سفیر کبیر شاهنشاهی از مذاکرات خود به تهران می فرستد.

 

اولین جلسه هیئت مدیره اوپک در تهران تشکیل شد

اولین جلسه هیئت مدیره اوپک از ساعت ده صبح امروز به ریاست فواد روحانی در محل هتل مرمر تشکیل شد ، این جلسه تا ساعت یک بعد از ظهر ادامه داشت ، یک مقام مطلع امروز گفت جلسات هیئت مدیره تا آخر هفته جاری مرتب تشکیل خواهد شد.

روز شنبه آینده کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت اوپک در تهران تشکیل می شود ، مقام مزبور گفت حضور یا عدم حضور نماینده دولت عراق کوچکترین تاثیری در وضع تشکیل کنفرانس اوپک ندارد.

 

عراق در جلسات اوپک شرکت نمی کند

خبرگزاری عراق اطلاع داد که عراق در جلسه مدیران سازمان کشورهای صادر کننده نفت که در تهران تشکیل می شود شرکت نخواهد کرد. رادیو بغداد نیز در خبری اعلام کرد « جمهوری عراق در سومین کنفرانس کشورهای صادرکننده نفت اوپک شرکت نخواهد کرد ، علت عدم شرکت عراق استعفای «کبه » نماینده عراق در شورای دائمی اوپک می باشد».

خبرگزاری فرانسه در گزارش دیگری اعلام کرد :

دولت عراق به زودی با مسئله بغرنج فروش و توزیع نفت مواجه خواهد شد ، دولت عراق تاکنون می توانست برای رفع این مشکلات روی اوپک حساب کند زیرا در اساسنامه این سازمان قید شده است هرگاه یکی از اعضای سازمان مزبور با کمپانی های نفتی بین المللی دارنده امتیاز نفت وارد مبارزه و کشمکش شود اعضای دیگر اوپک از اقدام به هر کاری که به زیان کشور مزبور باشد خودداری خواهند کرد، ولی عراق در موقعیت باریک قرار گرفته بود ، دولت عراق که نمی خواست استقلال کویت را به رسمیت بشناسد اتحادیه عرب و کنفرانس نفتی قاهره را تحریم کرد تا در این اجتماعات با نماینده کویت مواجه نشود و حال اگر در کنفرانس اوپک شرکت می کرد ناچار بود حضور نماینده کویت را بپذیرد زیرا کویت یکی از اعضای این سازمان است.1

 

ایران قطعنامه منع انفجار بمب شوروی را امضا کرد

امروز رسما اعلام شد که دکتر وکیل نماینده دائم ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته قطعنامه شش کشوری را که خواستار جلوگیری از انفجار بمب اتمی 50 مگاتنی شوروی شده اند را امضا کرد.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.