۲۹ مهر ماه ۱۳۴۰

۲۹ مهر ماه ۱۳۴۰

شاه : موقعیت ایران برای دنیا حیاتی است/اعتراض ایران به انفجار اتمی شوروی/در این مملکت به آه و ناله عادت کرده ایم!/در مملکت باید ثبات وجود داشته باشد/در تمامی شئون کشور فساد حکمفرما است/دوره زیرگوشی صحبت کردن گذشته است/مردم نگرانند چون اطلاعی از مسائلی که در اطراف « نفت » می گذرد ندارند/نمی دانیم از مذاکرات اخیر نتیجه ای عاید ایران شده است یا نه!/چشم ها به سوی کنفرانس تهران

شاه : موقعیت ایران برای دنیا حیاتی است

شاه شب جمعه گذشته دانشجویان ایرانی مقیم فرانسه را در سفارت کبرای شاهنشاهی به حضور پذیرفت و پیرامون مسائل اجتماعی ، ثروت های طبیعی و منابع اقتصادی و تولیدی ایران با آنان سخن گفت.

شاه طی سخنانی در این مراسم گفت : با جمعیت متناسبی که ما داریم می توانیم یک سطح زندگی مساوی با سطح زندگی ممالک اروپایی تهیه نمائیم وسیله آن داشتن اراده ، داشتن نقشه و داشتن مجری است.

ما که از کاروان تمدن دنیا در اثر اهمال گذشتگان عقب مانده ایم باید از دنیای دیگر، سریع تر کار کنیم تا به آن ها برسیم ، ممکن است این عمل به نظر مشکل بیاید ولی این طور نیست زیرا ما از تجربیات آن ها و آخرین وسایل کار آن ها استفاده خواهیم کرد.

من به این کشورها سفر می کنم ، لازم است از این کشورها کمک مالی ، فنی و اقتصادی بگیرم و سعی می کنم در این راه موفق بشوم ، این امر خجالت ندارد ، خیلی ها در وضع ما بودند و امروز به جایی رسیده اند که می توانند خودشان به سایرین کمک کنند، مانند کشور ژاپن.

موقعیت ایران برای دنیا حیاتی است به هر طرف که ما سنگینی خود را بگذاریم اوضاع بین المللی را عوض می کنیم، اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی ایران موجب می شود کسانی که خیال استیلا بر ما دارند نهایت سعی خود را به کار اندازند، تا کشور ما تغییر جهت بدهد و در این راه از هیچ کاری دریغ ندارند. دروغ و فشار به کار می برند ، ما اگر ایرانی زندگی کنیم باید در برابر این کارها ایستادگی کنیم.

درست است که تمام ایرانیان در برابر من یکسان هستند ولی وظیفه من این است که حقوق اکثریت و طبقه غیرممتاز را از نظر توزیع عادلانه ثروت حفظ کنم تا حداقل زندگی مردم تامین گردد. برای این کار ما برنامه محدودیت و تقسیم اراضی داریم دیگر استثمار معنی ندارد، هر کس کار می کند باید بداند برای که و برای چه کار می کند. هدف اصلی سیاست داخلی ما غذا برای همه و تامین پوشاک، مسکن ، بهداشت و فرهنگ است.

 

اعتراض ایران به انفجار اتمی شوروی

«اطلاعات » نوشت : به قرار اطلاع قطعنامه شش دولت درباره اعتراض به انفجار بمب 50 میلیون مگاتنی شوروی، در ایران نیز مورد توجه کامل واقع شده است و مقامات دولتی ایران از لحاظ آن که کشور ما نیز همسایه شوروی است و ذرات رادیواکتیو حاصله از انفجارهای اتمی شوروی اثرات نامطلوبی به طور قطع در بهداشت مردم ایران خواهد داشت مشغول مطالعه این طرح می باشند.

 

در این مملکت به آه و ناله عادت کرده ایم!

علی امینی نخست وزیر که به همدان و ملایر سفر کرده است در جمع مردم ملایر طی سخنانی گفت :

در جاهایی که من مسافرت کردم اغلب مردم از سازمان برنامه شکایت داشته اند این شکایت ها و گله ها از نظر آقایان که احتیاجات خود را در نظر دارند شاید درست باشد ولی نباید پا را از جاده انصاف بیرون گذاشت. ایراد و اعتراضاتی که مطرح می کنند ممکن است درست باشد ولی تنقید کردن برای لکه دار کردن و دلسرد کردن اشخاص صحیح نیست.

تنقید از دولت را به بنده واگذار کنید چون تنقید از دولت زیاد است مردم اگر تقاضای کتبی یا شفاهی کرده اند اگر مقدرات دولت اجازه داده در اسرع وقت انجام شده است.

 

در مملکت باید ثبات وجود داشته باشد

من بارها گفته ام در مملکت باید ثبات وجود داشته باشد آن چه که باید برقرار بماند رژیم سلطنت است این دولت ها هستند که تغییر می کنند ولی رویه حکومت کردن و اصول کارها هم نباید تغییر کند ، من با عجله و شتاب مخالف هستم چون قسمت عمده بدبختی و عقب افتادگی نتیجه آن است که با عجله و شتاب می خواهیم به مقصد برسیم.

ما در این مملکت به آه و ناله خیلی عادت کرده ایم ، آه و ناله هم خوب است و هم بد چون اگر همه اش ناله کنیم و پشتکار نداشته باشیم کارها درست نخواهد شد ، در کشورهای دیگر که ادعا می کنند ساعت کار را گم کرده اند باز معتقدند که باید کار کنند تا مملکتشان آباد شود.

پس از سخنان نخست وزیر یکی از معتمدین ملایر گفت : ما انتظار داریم که به مسئله عدالت اجتماعی توجه بفرمائید چه اگر چنانچه در مملکت اصول عدالت اجرا شود هیچ ناراضی پیدا نمی شود. طبقات مردم وقتی می بینند که هزار بنای عالی در تهران درست می شود ولی در شهرستان آن ها یک بنای معمولی حتی برای فرمانداری درست نمی شود ناراحت می شوند ، در هفت هشت سال گذشته حتی یک بنای قابل توجه در این شهر ایجاد نشده است.

 

در تمامی شئون کشور فساد حکمفرما است

فساد تنها در دولت نیست ، در تمام شئون ما فساد حکمفرما است. ایمان و اعتقاد در اجتماع ما سست شده است. در درجه اول آقایان علما و اهل منبر هستند که با ارشاد و جهاد بیشتر باید در راه مبارزه با فساد مجاهدت نمایند اگر توفیق پیدا کنیم که فساد را ریشه کن کنیم یا حداقل از توسعه آن جلوگیری کنیم یک قسمت عمده مشکلات مملکت حل خواهد شد.

 

دوره زیرگوشی صحبت کردن گذشته است

نخست وزیر به دعوت خوش  کیش رئیس کل بانک مرکزی ایران در جمع بازرگانان طی سخنانی اظهار داشت

در سال 39 منزل آقای بهنیا بودم که چند نفر از خارجیان که برای کارهای بانک آمده بودند می گفتند وضع مملکت شما خراب می شود، در دنیای امروز که اخبار از گوشه ای به تمام جهان نشر پیدا می کند دیگر دوره زیرگوشی صحبت کردن گذشته است .

می گویند مسبب سلب اعتماد بازار من هستم و من مسئول آن می باشم ، وقتی که بانک ملی ایران ارز نداشت و من می گویم نداریم این گناه من است. آقایان وقتی که ما نتوانیم تعهدات خود را عملی کنیم تاجر خارجی فورا حس می کند و می فهمد که وضع ما بد است. آیا این تقصیر من است تقاضا می کنم اقلا مسئولیت مشترک را قبول کنیم ، اگر ما نگفته بودیم آیا این طور نمی شد ؟

به این صحبت هایی که درباره بی پولی می شود اصلا معتقد نیستم، الان روزی ده میلیون تومان پول به بانک ملی داده می شود و ارز آن اخذ می گردد ، این پول ها از کجا می آید؟ پس کم پولی در بین نیست.

اگر جلوی بچه را نگیرند آنقدر می خورد تا ثقل کند. بعضی از تجار هم همین وضع را دارند. ما از مشورت کردن هراس نداریم ، مشورت کرده ایم ، مشورت می کنیم و مشورت خواهیم کرد.

 

مردم نگرانند چون اطلاعی از مسائلی که در اطراف « نفت » می گذرد ندارند

« اطلاعات » در سرمقاله امروز خود با اشاره به برگزاری جلسات هیئت مدیره سازمان نفتی اوپک در هفته جاری در تهران نوشت : اما حقیقت مطلب این است که در ایران ، اغلب مردم ، حتی آن هایی که سطح معلومات و اطلاعات عمومی شان نیز از حدمتوسط بالاتر است به درستی نه از کم و کیف کنفرانسی که در تهران تشکیل می شود اطلاع دارند و نه اصلا می دانند که هم اکنون چه نوع فعالیت هایی در زمینه ازدیاد درآمد ایران از نفت و استیفای هرچه بیشتر حقوق ایران از این منبع سرشار دارایی ملل به عمل می آید.

« اطلاعات » با اشاره به نگرانی عمومی موجود در کشور پیرامون مسائل نفتی ایران نوشت : اغلب مردم ظاهرا دلیل روشن و قابل بیانی برای این نگرانی در اختیار ندارند ولی بدون شک ریشه این نگرانی را که ناشی از دلبستگی عمیق ملت ایران به این ثروت ملی است باید در سکوت بیش از حد و یا در سخنان غیرقابل فهم و پیچیده سخنگویان نفتی و مسئولان شرکت ملی نفت جست و جو کرد.

 

نمی دانیم از مذاکرات اخیر نتیجه ای عاید ایران شده است یا نه!

چند روز قبل آقای فواد روحانی قائم مقام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مطالبی پیرامون مذاکرات هیئت نمایندگی نفت ایران با مسئولان کنسرسیوم در لندن در اختیار مطبوعات گذاشت ولی بلافاصله پس از آن ، چه در مطبوعات و چه در محافل مختلف شنیده شد که مذاکرات نمایندگان ایران با کنسرسیوم با شکست مواجه شده و نتیجه ای عاید ایران نشده است و باید اعتراف کنیم که هم اکنون خود ما به درستی نمی دانیم که آیا نتیجه ای از مذاکرات مزبور عاید ایران شده است یا خیر؟

موقعی که نفت ما در دست خارجی ها بود آن ها حاضر نمی شدند صاحبان حقیقی نفت را در جریان بگذارند و اطلاعات لازم را در اختیارشان بگذارند زیرا هرچه مردم در بی خبری می ماندند به نفع آنان بود، ولی اکنون که نفت پس از یک سلسله مبارزات ممتد ملت ایران و خسارات فراوانی که وارد آمد ، ملی شده است ، مردم حق دارند که از مسئولان امر رقم و عدد بخواهند و از آن چه که درباره نفت گفته می شود مستحضر شوند.

 

چشم ها به سوی کنفرانس تهران

آسوشیتدپرس ، یونایتدپرس و رویترز در گزارش های جداگانه ای که خلاصه آن در جراید امروز کشور منشر شد به کنفرانس آینده تهران پرداختند.

وزیر نفت ونزوئلا در کنگره سوم نفت عرب اظهار داشت : دول عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک در نظر ندارند از شرکت های خصوصی نفت اخاذی کنند و پول زیادی بگیرند اما این نکته را نباید فراموش کرد که در حال حاضر سطح قیمت نفت بسیار پائین است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.