25 مهر ماه ۱۳۴۰

25 مهر ماه ۱۳۴۰

مردم می خواهند انتخابات آزاد باشد/پیشنهاد شرکت ملی برای افزایش قیمت مواد نفتی/اصول سیاست دولت در مورد بازار مشترک تعیین شد/درخواست اعتبار برای انتخابات!/تعجب در ایران از نتایج انتخابات ترکیه!

مردم می خواهند انتخابات آزاد باشد

« اطلاعات » در گزارشی به نظر مردم درباره آئین نامه تکمیلی انتخابات پرداخت و نوشت : مردم می خواهند انتخابات آزاد باشد و متنفذین و منتظرالوکاله ها در انتخابات اعمال نفوذ نکنند.

ایرج خطیبی کارمند پست تهران گفت :

من تا به حال که نزدیک سی سال دارم هیچ وقت رای نداده ام ، زیرا اطمینان نداشتم که رای مرا بخوانند و به نظر من و رای من احترام بگذارند و تنها روزی در انتخابات شرکت خواهم کرد که بدانم رای مرا به حساب می آورند و نه آن کس را که خودشان می خواهند ، از صندوق بیرون می آورند.

علی نیکدوست راننده تاکسی نیز می گوید : من در حدود 6 کلاس سواد دارم، یک وقت اصلا نمی دانستم رای دادن برای چیست و حالا هم که می دانم نمی خواهم رای بدهم، چون به رای من ترتیب اثر نمی دهند. تا به حال که متنفذین و دولت ها هر کار دلشان خواسته انجام داده اند.

حبیب الله پورعلی بلیط فروش حاشیه خیابان سپه نیز گفت : وقتی که دولت بخواهد کاندیداهای خودش را وکیل کند هیچ مقررات و قانونی جلوی او را نمی تواند بگیرد، دولت همیشه کسی را که خواسته انتخاب کرده است و شاید هم اسامی وکلای آینده از همین حالا معلوم شده باشد.

«اطلاعات» در بخش نتیجه گیری نوشت : بدین ترتیب از اظهار نظرهای مزبور روشن می شود که مردم به مقررات و آئین نامه چندان اهمیتی نمی دهند ، بلکه می خواهند انتخابات واقعا آزاد باشد و دولت و متنفذین و منتظرالوکاله ها و کسانی که تا حال پارلمان در انحصار آن ها بوده است اعمال نفوذ نکنند و اجازه داده شود که مردم اراده آزاد خود را اظهار کنند و نمایندگان همه طبقات به مجلسین راه یابند. تنها در این صورت است که مجلس واقعا مجلس شورای ملی خواهد بود.

 

پیشنهاد شرکت ملی برای افزایش قیمت مواد نفتی

« کیهان » نوشت : امروز در پاره ای محافل صحبت از افزایش قیمت مواد نفتی بود ، نخست وزیر طی سخنرانی که در انبار نفت ری ایراد کرد ضمن اشاره به این موضوع که سازمان پخش نفت مانند اکثر موسسات دولتی ضرر می دهد، تائید کرد که در سال های آینده نرخ مواد نفتی باید افزایش یابد.

مهندس فرمانفرمائیان رئیس ادره کل پخش و عضو هیئت مدیره شرکت ملی ضمن اشاره به توزیع مواد نفتی در کشور و لزوم ایجاد تاسیسات جدید در اغلب نقاط کشور گفت : در حال حاضر شرکت ملی نفت از بابت فروش نفت سفید و نفت سیاه سالیانه مبالغ هنگفتی ضرر می دهد و شرکت ملی قریبا پیشنهادی در زمینه افزایش نرخ مواد نفتی به دولت خواهد کرد و انتظار داریم دولت با پیشنهادات شرکت ملی در مورد افزایش نرخ مواد نفتی موافقت نماید.

 

اصول سیاست دولت در مورد بازار مشترک تعیین شد

در جلسه دیروز شورای عالی اقتصاد اصول سیاست دولت در مورد بازار مشترک تعیین شد.

رایزن اقتصادی ایران در بروکسل ماموریت یافت تا با توجه به سیاست دولت اقداماتی به عمل آورد.

 

درخواست اعتبار برای انتخابات!

امروز وزارت کشور طی نامه ای از وزارت دارایی تقاضا کرد 4 میلیون تومان اعتباری را که برای انتخابات در قانون بودجه تصویب شده به حساب وزارت کشور منظور نماید.

 

تعجب در ایران از نتایج انتخابات ترکیه!

«کیهان » نوشت : نتایج انتخابات ترکیه و پیروزی حزب عدالت در سنا و موفقیت قابل توجه این حزب در مجلس نمایندگان با تعجب و حیرت زیادی تلقی گردید زیرا انتظار می رفت که پیروزی نصیب آن دسته و حزبی گردد که از قدرت و پشتیبانی دولت برخوردار است.

حزب عدالت در شرایطی پیروزگردید که هنوز از اعدام سران و رهبران آن بیش از یک ماه نگذشته است و قاعدتا می بایستی با تضییقاتی که برای دیگر رهبران آن وجود دارد برای مدت زیادی نتواند کمر راست کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.