24 مهر ماه ۱۳۴۰

24 مهر ماه ۱۳۴۰

پس از گذشت 50 سال از مشروطیت مردم به انتخابات رغبتی ندارند/من سفیر ایران در سنای آمریکا خواهم بود!/وضع خوب نیست ولی بدتر از سابق هم نشده است!

پس از گذشت 50 سال از مشروطیت مردم به انتخابات رغبتی ندارند

«اطلاعات » در گزارشی نوشت : در محافل پارلمانی تصویب آئین نامه جدید اجرایی انتخابات در هیئت وزیران مورد بحث و گفت و گو است و نظریات مختلفی درباره آن ابراز می شود ، عیسی صدیق استاد دانشگاه و وزیر فرهنگ و سناتور سابق نیز گفت : بنده آئین نامه جدید را یک مرتبه بیشتر نخوانده ام ، اما آن چه که من استنباط کردم این است که مردم ایران چون عادت به شرکت در امر حکومت نکرده اند ، آن هایی که صاحب عقیده و فکری هستند در انتخابات شرکت نمی کنند و ترس من این است که اشخاصی که در امر انتخابات ذینفع می باشند، عده ای را برای دادن رای ببرند و از وجود آن ها به نفع خود استفاده کنند.

تا زمانی که مردم روحا و عادتا برای کار حکومت و شرکت در آن تربیت نشده اند ، هر عملی که می کنیم بدون نتیجه می ماند. بعد از پنجاه و چند سال مشروطیت هنوز مردم شوق و رغبتی به این کار ندارند و مدارس ما هم مردم را برای شرکت در امر حکومت تربیت نکرده اند ، به این ترتیب تنها اشخاصی که ذینفع هستند و بخواهند انتخاب شوند ممکن است عده ای را وادار کنند که بروند به نفع آن ها رای بدهند. ترس من تنها این است و انشاء الله که این ترس درست نباشد!

 

من سفیر ایران در سنای آمریکا خواهم بود!

امروز مذاکرات سایمینگتن عضو کمیته خارجی سنای آمریکا با مقامات ایران ادامه داشت، مقامات دولتی از نتیجه مذاکرات سه جانبه « سایمیتگتن ، امینی و هولمز » اظهار رضایت می کنند و ناظران سیاسی نیز معتقدند که گزارش های سناتور متنفذ آمریکایی در مورد ایران در تسریع کمک آمریکا به ایران تاثیر زیادی خواهد داشت.

علی امینی نخست وزیر پیرامون مذاکرات اخیر گفت :

روی هم رفته سایمینگین از مذاکرات خود راضی بود و گفت « من امیدوارم در سنای آمریکا سفیر ایران باشم»

خبرگزاری فرانسه دیروز گزارش داده بود که سنای آمریکا مسئله دادن یک اعتبار 55 میلیون دلاری را در جلسات آینده خود مورد بررسی قرار می دهد و اکنون مذاکراتی در جریان است تا اعتبار جدیدی به ایران داده شود.

« اطلاعات » نوشت : خبرنگار ما کسب اطلاع کرده است که مبلغ اعتبار جدید مورد بحث ، 40 میلیون دلار است و بدین ترتیب مبلغ اعتبارات آمریکا، به صورت وام و یا اعتبارات دیگر به 95 میلیون دلار می رسد.

 

وضع خوب نیست ولی بدتر از سابق هم نشده است!

شب گذشته سندیکای صنایع ایران با حضور علی امینی نخست وزیر و چند تن از وزرا و مدیرکل بانک مرکزی و عده ای از صاحبان صنایع تهران و شهرستان ها در محل جدید آن افتتاح شد.اهمیت این سندیکا این است که کارفرمایان کلیه صنایع مختلف کشور می توانند عضو آن باشند و تاکنون چندین اتحادیه صنعتی و کارخانه های تولیدی عضویت آن را پذیرفته و سی نفر به نام موسسین سندیکا تشکیلات فعلی آن را بر پا داشته اند.

نخست وزیر در مراسم گشایش سندیکای صنایع ایران گفت : وضع خوب نیست ولی بدتر از سابق هم نشده ، حداکثر تا اوائل سال آینده وضع اقتصادی ما روشن می شود.

من معتقدم نباید تولید وحشت کرد، باید حقایق گفته شود تا راه حل پیدا گردد ، کتمان و پرده پوشی کار کهنه و متروکی است در اغلب کشورها حقایق را به مردم می گویند تا سقوط نکنند ، دولت اول واردات را محدود و ممنوع کرد و به نظر بنده این کار هم برای سالیان دراز ادامه خواهد یافت ، ما دیگر نباید گول بخوریم و اگر ذخیره ارزی هم خوب شد فورا آن را برای خرید جنس خارجی بدهیم اگر هم لازم است آن را مصرف کنیم باید برای تولید آن جنس در داخل صرف کنیم.

خود ما باید برای حفظ قدرت پول خود بیشتر تلاش کنیم. دولت برای بهبود اوضاع مالی و اقتصادی استقامت می کند اما لجاجت نمی کند روی همین سیاست وضع ارزی و خزانه بهتر شده یک مقدار اعتبار را تجدید کردیم و اعتبار دوباره برگشته. در خارج گفته می شود که ایران به راه صحیح افتاده اما آن چه که انجام گرفته در حکم یک وجب از یک کیلومتر است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.