23 مهر ماه 1340

23 مهر ماه 1340

ورود کالاهای ژاپنی به ایران محدود شد/آئین نامه تکمیلی انتخابات با تغییراتی تصویب شد/نخست وزیر : حتی المقدور نباید تقلب شود!/توقع نداشته باشید از پرحرفی دست بردارم!/گفت و گوی عضو کمیته خارجی سنا با نخست وزیر/شهرستانی ها جاهل تر از تهرانی ها هستند!/17 میلیون نفر از 20 میلیون جمعیت ایران بی سوادند!/کمک 500 هزار تومانی بنیاد راکفلر به دانشگاه پهلوی

ورود کالاهای ژاپنی به ایران محدود شد

شب گذشته هیئت وزیران تصویب کرد که بار دیگر واردات از ژاپن محدود به چند قلم کالای ضروری مانند قماش و آهن و شیشه باشد و واردات سایر کالاها موکول به صادرات از ایران به ژاپن گردد.

البته این صادرات که می توان در مقابل آن کالاهای نیمه ضروری از ژاپن وارد کرد شامل پنبه و پشم نخواهد بود.

 

آئین نامه تکمیلی انتخابات با تغییراتی تصویب شد

در جلسه دیشب هیئت وزیران که به مدت سه ساعت طول کشید ، آئین نامه تکمیلی انتخابات پس از دو ساعت شور و بررسی با تغییرات مهمی در ماده 16 آئین نامه ، به تصویب رسید.

مهمترین تغییری که در متن آئین نامه تکمیلی قانون انتخابات در جلسه دیشب هیئت دولت داده شد در ماده 16 بود.

ماده 16 به « رسیدگی به اعتراضات مربوط به ثبت نام کسانی که واجد شرایط رای دادن نبوده اند یا خودداری دفاتر از ثبت نام کسانی که خود را واجد شرایط رای دادن می دانند و همچنین سایر شکایات » مربوط می باشد.

در این ماده تغییرات مهمی داده شده است ، بدین معنی که به جای حضور رئیس دادگاه ، رئیس شهربانی و رئیس انجمن شهر طبق اصلاحات جدید ، در کمیسیونی مرکب از دادستان یا قائم مقام او ، رئیس انجمن شهر و یک نفر از معتمدین محل با انتخاب رئیس دادگاه شهرستان، به شکایات رسیدگی خواهد شد.

در صورتی که انجمن شهر وجود نداشته باشد دادستان و دو معتمد محل در کمیسیون مزبور عضویت خواهند داشت و در نقاطی که انجمن وجود دارد دادستان و رئیس انجمن و یک معتمد محلی در کمیسیون شرکت می کنند.

در ماده ای که اصلاح شد قرار بود یک نفر از معتمدین محل با انتخاب رئیس دادگاه شهرستان و یا بخش و رئیس شهربانی در کمیسیون عضویت داشته باشند.

 

نخست وزیر : حتی المقدور نباید تقلب شود!

علی امینی نخست وزیر نیز گفت : دولت دستور خواهد داد که فرمانداری ها مطالعاتی هم راجع به انجمن های نظارت بکنند و ببینند چه کاری می شود کرد که حتی المقدور از تقلب در انجمن های نظارت نیز جلوگیری شود چون نظر دولت این است که حتی المقدور و تا آن جا که ممکن است از تقلب در انتخابات جلوگیری شود و تا آن جا که می توانیم در راه تقلب در انتخابات موانعی ایجاد کنیم.

 

توقع نداشته باشید از پرحرفی دست بردارم!

نخست وزیر همچنین در بازدید از انبار نفت شهر ری طی سخنانی اظهار داشت :

به من می گویند چرا بعضی اوقات از فضلا و دانشمندان دوری می کنم. منظور من از این گله این است که چرا این طبقه از مردم برای هدایت و راهنمایی عمومی و بالا بردن سطح فرهنگ اقدام نمی کنند؟!

گرفتاری های ما یک قسمت عمده اش انحطاط اخلاقی است ترقیات اجتماعی منحصر  به ترقیات مادی نیست بلکه ترقی واقعی به این معنی است که هم از لحاظ مادی و هم معنوی توام باشد.

من از متوقعین خواهش می کنم که انتظار نداشته باشند که من از این پرحرفی دست بردارم ، عده ای می گویند من پرحرف هستم ، در حالی که به نظر من باید حرف حق را آنقدر تکرار کرد که به قلب بنشیند.

تنها دستگاه شرکت ملی نفت ضرر نمی دهد بلکه همه موسسات مثل آب و برق و ...گرفتار ضرر و زیان هستند و بایستی در این قبیل دستگاه ها هزینه سرمایه گذاری را در نظر گرفت و آن را مستهلک کرد و طریقه اقتصادی را در نظر گرفت و گرنه دستگاه ها از بین می رود.

 

گفت و گوی عضو کمیته خارجی سنا با نخست وزیر

بعد از ظهر دیروز سناتور سایمینگتن عضو کمیته خارجی سنای آمریکا به اتفاق جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا در ایران در کاخ نخست وزیری با امینی نخست وزیر ملاقات کردند.

ناظران سیاسی تهران با توجه به مسافرت اخیر وزیر کشاورزی آمریکا و چهار نفر از نمایندگان کنگره و ورود هیئت سایمینگتن به تهران برای مذاکراتی که در تهران انجام می گیرد اهمیت خاصی قائل هستند.

«اطلاعات » نوشت : در ملاقات دیروز سایمینگتن با نخست وزیر که قریب یک ساعت به طول انجامید پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور بخصوص مسائل مربوط به امور اقتصادی و اخذ کمک های بلاعوض و وام از آمریکا مذاکراتی صورت گرفت.

 

شهرستانی ها جاهل تر از تهرانی ها هستند!

درخشش وزیر فرهنگ در اجتماع روسای ادارات نواحی فرهنگ تهران گفت :

مردمی که در جهل مرکب غوطه ورند در شهرستان ها و دهات بیش از تهران که مرکز تمدن ایران است وجود دارند، در تهران چون وسائل تمدن بیشتر است مردم بی سواد به اندازه شهرستان ها و دهات نیستند.

 

17 میلیون نفر از 20 میلیون جمعیت ایران بی سوادند!

در محفلی که از اساتید و دانشمندان تشکیل شده بود یکی دو تن از آقایان معتقد بودند که در دبیرستان ها محصلینی که استعداد دارند پذیرفته شوند ، در دنیایی که حیوانات را تربیت می کنند انسان ها را نمی شود مانند خیار ریز و درشت و کوچک و بزرگ انتخاب کرد.

همه می دانیم که علت فساد در مملکت آن است که 99 درصد این گونه اعمال بر اثر بی سوادی است. عده ای می بینید که در مملکت چپاول و غارت می کنند علت آن این است که از 20 میلیون جمعیت 17 میلیون آن بیسوادند. اگر این عده در مملکتی زندگی کنند که اکثریت مردم آن باسواد باشند به هیچ وجه جرات چنین اعمال خلافی را ندارند زیرا این عده از قوانین مملکتی آگاه نیستند.

 

کمک 500 هزار تومانی بنیاد راکفلر به دانشگاه پهلوی

جان مایر رئیس قسمت علوم طبیعی و طبی بنیاد راکفلر در کشورهای اروپایی و آسیایی شب گذشته از آمریکا وارد تهران شد.

جان مایر گفت :

بنیاد راکفلر بدوا به منظور ایجاد یک لابراتوار بیوشیمی 500 هزار تومان در اختیار دانشگاه پهلوی شیراز می گذارد. البته در آینده نزدیک چنانچه پیشنهاداتی از طرف این دانشگاه دائر بر کمک های مادی به بنیاد راکفلر برسد، سعی خواهیم کرد که در انجام آن به حد امکان کوشش نمائیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.