22 مهر ماه 1340

22 مهر ماه 1340

اولین گزارش اردلان به تهران رسید/رئیس شورای شهرداری پاریس خطاب به شاه : ساکنان قدیمی فرانسه تمدن نداشتند/شاه : فرانسه برای مردم ایران مظهر تمدن اروپایی بوده است!/روابط ایران و شوروی/پیشنهاد جدید ایران و 19 کشور جهان!/در مقررات مبادلات مرزی تجدید نظر می شود

اولین گزارش اردلان به تهران رسید

امروز اطلاع حاصل شد که اولین گزارش رسمی اردلان سفیر کبیر ایران در مسکو به تهران رسید.

اردلان در این گزارش مشروح جریان تسلیم استوارنامه به صدر هیئت رئیسه شورایعالی اتحاد شوروی و همچنین فعالیت های سیاسی خود را به وزارت خارجه اطلاع داده است.

اردلان پس از تسلیم استوار نامه خود به برژنف از آقای کورنتسف معاون وزارت خارجه شوروی نیز دیدن کرده است.

 

رئیس شورای شهرداری پاریس خطاب به شاه : ساکنان قدیمی فرانسه تمدن نداشتند

بعد از ظهر دیروز در آخرین روز اقامت رسمی در فرانسه ، شاه و فرح در کاخ شهرداری پاریس حضور یافتند.

رئیس شورای شهرداری در این مراسم خطاب به شاه گفت : نفوذی که کشور شما در غرب به جای گذاشته و قرن ها از آن می گذرد محو و زایل نگشته است ، هنوز در عصر هواپیما ما مردم فرانسه در رویاهایی که از این نفوذ بر جای مانده است گام بر می داریم و بر فراز این رویا ها قدم می گذاریم.

در زمانی که گل ها یعنی ساکنان قدیمی فرانسه تمدنی را نمی شناختند کوروش پادشاه بزرگ ایران به بشریت درس زهد و تقوی می داد ، درسی که در میان مردم آن زمان در حکم کیمیا بود.

 

شاه : فرانسه برای مردم ایران مظهر تمدن اروپایی بوده است!

شاه نیز در پاسخ گفت : فرانسه که نام ابهت آمیزش در زبان فارسی به معنی غرب وارد شده است همواره برای مردم ایران مظهر فرهنگ و تمدن اروپایی بوده است ، تاریخ افتخار آمیز شما که شهر پاریس در آن نقش موثری بازی می کند و ادبیات و ذوق و هنر شما طوری در روح ملت ما وارد شده است که هر ایرانی در کشور فرانسه خود را در یک محیط کاملا آشنا احساس می کند.

ما امروز در کشور خود به اهمیت حفظ اصول دمکراسی واقعی پی برده و برای رهبری ملت خود به سوی شاهراه سعادت و نیک بختی می کوشیم!

 

روابط ایران و شوروی

شاه ضمن یک مصاحبه تلویزیونی که شب گذشته از ژنو پخش شد اظهار داشت : ایران مایل است با تمام جهان از جمله با شوروی روابط دوستانه داشته باشد ، ایران مصمم است از مصالح و منافع و مرزهای خود دفاع کند.

 

پیشنهاد جدید ایران و 19 کشور جهان!

امروز ایران و 19 کشور دیگر عضو سازمان ملل متحد درخواست کردند برای اندازه گیری خاکستر رادیواکتیو آزمایش های اتمی یک سیستم جهانی پدید آید.

این درخواست در طرح پیشنهادی کمیته علمی سازمان ملل متحد در زمینه نتایج تشعشعات اتمی گنجانیده شده ، در این طرح و گزارش مربوط به آن گفته شده افزایش روز افزون خاکستر رادیو اکتیو برای نسل کنونی و نسل های آینده خطر بزرگی است.1

 

در مقررات مبادلات مرزی تجدید نظر می شود

اطاق تجارت بندر بوشهر با تجه به پیشنهاد وزارت بازرگانی مبنی بر تجدید نظر در مقررات مبادلات مرکزی نظرات خود را برای وزارت بازرگانی ارسال داشته و اعلام کرد « مقررات مبادلات مرزی در حال حاضر با توجه به وضع اهالی و موقعیت زمانی و مکانی و مشکلات اقتصادی که دامنگیر امور اقتصادی و بازرگانی این مملکت می باشد مفید به نظر می رسد ولی با وجود این پیشنهاد می شود که در مواردی تجدید نظر صورت گیرد»

اطاق تجارت بندر بوشهر بر تجدید نظر در موارد زیر تاکید کرده است : لغو عوارض بندری از کالاهای صادراتی مبادلات مرزی، لغو وصول عوارض کشتی (موتور لنج ) حامل کالاهای صادرات و وارداتی  ،لغو عوارض شهرداری برای کالاهای صادراتی مخصوصا لغو عوارض شهرداری از میوه و سبزی که به آن سوی خلیج  فارس از طریق مبادلات مرزی حمل و صادر می شود ، لغو سود بازرگانی از قند و شکر برای مصرف مرز نشینان که وارد مرز می شود و در مرز مصرف می گردد و اجازه ورود چای خارجی تا میزان ده هزار ریال بدون اختلاط با چای داخلی

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.