20 مهر ماه 1340

20 مهر ماه 1340

تمجید رئیس جمهور فرانسه از شاه ایران!/لوموند : شاه مشکلات دوگل را حل خواهد کرد!/جز صلح و آبادی در پناه عدالت اجتماعی آرزویی نداریم!/جلسه مهم سه ساعته درباره وضع اقتصادی کشور/وزیر کشاورزی آمریکا به ایران آمد/مذاکرات نفت عراق شکست خورد/اظهارات برژنف درباره روابط ایران و شوروی/

تمجید رئیس جمهور فرانسه از شاه ایران!

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی از سفر شاه به فرانسه نوشت : پس از آن که ژنرال دوگل در فرودگاه اورلی به اعلیحضرت همایونی خوشامد گفت شاهنشاه در پشت میکروفون قرار گرفت و به اظهارات رئیس جمهور فرانسه پاسخ داد.

ژنرال دوگل درباره شاه ایران گفت : شاهنشاه ایران پادشاهی خیرخواه برای ملت خود و دوستی برای فرانسه هستند!

 

روزنامه « فرانس سوار » روزنامه عصر پاریس شرح مفصلی از آرایش و جواهرات ملکه و همچنین جزئیات برنامه سفر اعلیحضرتین را در فرانسه چاپ کرده است!

 

لوموند : شاه مشکلات دوگل را حل خواهد کرد!

لوموند روزنامه معروف فرانسه نیز در سرمقاله خود تحت عنوان « دوستی دیرینه » تاریخ مناسبات فرانسه و ایران را تشریح کرده است.

لوموند می افزاید « سفر شاهنشاه ایران دورنمای جالب توجهی در خاورمیانه باز می کند ، از هنگام حادثه کانال سوئز سیاست فرانسه نتوانسته است در این قسمت از جهان وضع سابق خود را باز یابد حوادث سوریه و تحولات اخیر به فرانسه اجازه می دهد که وضع سابق خود را نزد دولت هایی که نفع کشور خود را به کلمات پوچ و شعارهای بی معنی ترجیح داده اند باز یابد»!

لوموند اضافه می کند « رئیس جمهوری فرانسه ممکن است در سال آینده سفری به ایران بکند بدون شک عصر جدیدی در تاریخ روابط فرانسه با خاورمیانه خواهد گشود».

 

جز صلح و آبادی در پناه عدالت اجتماعی آرزویی نداریم!

روزنامه « فیگارو » در روز ورود شاه متن کامل مصاحبه ای را انتشار داده که فرستاده اختصاصی او در تهران چند لحظه پیش از عزیمت شاه و فرح به سوی پاریس با محمدرضا پهلوی به عمل آورده است.

شاه به خبرنگار فرانسوی گفته است : دو کشور ما ، یکی در اروپا و دیگری در شرق نقاط مشترک زیادی دارند و به همین دلیل من علاقمندم که فرانسوی ها بیشتر به کشور ما مسافرت کنند ، ما به سرمایه های شما و به متخصصین و دانشمندان شما نیاز داریم.

من اطمینان دارم که در فرانسه کاملا به این مطلب توجه هست که سرنوشت اروپا بستگی به نتیجه این مسابقه دارد ، مسابقه علیه گذشت زمان ، مسابقه علیه آن هایی که برای شما در شرق و برای ما در شمال اعلام داشته اند که مایلند دنیا را کمونیست کنند یعنی بر آن مسلط شوند.

شاه در زمینه تبلیغات فرستنده های نیرومند شوروی علیه ایران نیز به فیگارو گفت : یک ملت باستانی مثل ملت ایران هرگز به خود اجازه نمی دهد چنین تبلیغاتی به او اثر گذارد ، ما جز صلح و آبادانی کشورمان در پرتو عدالت اجتماعی و یک اقتصاد سالم و شکوفا شدن تمدن خود و احترام به اصالت آن آرزویی نداریم.

 

جلسه مهم سه ساعته درباره وضع اقتصادی کشور

امروز طی یک جلسه مهم و طولانی که با حضور نخست وزیر و مسئولان سازمان های اقتصادی کشور در بانک ملی تشکیل شد وضع مالی و پولی و اعتباری کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه برنامه تثبیت اقتصادی از نظر پرداخت بدهی های دولت و وضع اعتبارات و میزان افزایش آن و نحوه توزیع اعتبارات به دقت مورد بررسی قرار گرفت ، به موجب برنامه تثبیت اقتصادی حجم اعتبارات در سال جاری نسبت به سال گذشته باید در حدود 480 میلیون تومان افزایش یابد.افزایش اعتبارات در صورتی است که دولت قسمتی از بدهی خود را که تعهد کرده است به بانک مرکزی بپردازد.

در جلسه امروز بدهی های دولت و میزانی که از آن باید به بانک داده شود و همچنین وضع اعتبارات و نحوه توزیع آن ها به دقت رسیدگی شد و ضمن آن وضع مالی دولت و وضع پول کشور مورد بررسی واقع شد.

 

وزیر کشاورزی آمریکا به ایران آمد

اورل هریمن وزیر کشاورزی آمریکا دیشب به اتفاق همسر و همراهان با هواپیمای اختصاصی به تهران وارد شد ارسنجانی وزیر کشاورزی همچنین در گفت و گو با « کیهان » اظهار داشت : از امروز پنج کمیته ، مرکب از کارشناسان ایران و آمریکا در وزارت کشاورزی ، اداره کل ترویج و بانک کشاورزی تشکیل گردید ، در این کمیته ها در باره مسائل مختلف کشاورزی مذاکره و تبادل نظر شد.

 

مذاکرات نفت عراق شکست خورد

خبرگزاری فرانسه از بغداد گزارش داد : محمد سلمان وزیر صنایع نفت عراق هنگام آغاز مجدد مذاکرات نهایی با نمایندگان کمپانی های نفتی گفت ما بیش از هر زمان مصمم هستیم که دیگران را به شناسایی حقوق خود وادار کنیم.

خبرگزاری فرانسه همچنین از بغداد گزارش داد : « به موجب اعلامیه رسمی که امروز از رادیو بغداد پخش شد مذاکرات نفتی بین کنسرسیوم نفت و دولت عراق با شکست روبرو گشت».

 

اظهارات برژنف درباره روابط ایران و شوروی

خبرگزاری تاس امروز اظهارات اردلان سفیر کبیر ایران در مسکو را هنگام تسلیم استوار نامه و پاسخ لئونید  برژنف صدر هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی را منتشر ساخت.

برژنف صدر هیئت رئیسه شورایعالی شوروی گفت : برای بهبود روابط ایران و شوروی از کلیه امکانات استفاده خواهد شد.

اردلان سفیر جدید ایران در شوروی نیز اظهار داشت : « تحکیم روابط دیرینه ایران و شوروی عامل ثمربخش در راه تحکیم صلح جهانی است».

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.