19 مهر ماه 1340

19 مهر ماه 1340

شاه : تقویت سنتو ضرورت دارد/تملق نامه نشریه فرانسوی برای شاه ایران!/علی امینی : در کشور احتیاج به مستشار نداریم/باید پس گردن کسانی زد که رعایت مقررات نمی کنند/بدبخت ترین دستگاه مملکت/توضیحاتی که امیدوار کننده نبود

شاه : تقویت سنتو ضرورت دارد

شاه در یک مصاحبه مطبوعاتی در استانبول گفت : جدایی سوریه از مصر در خاورمیانه تعادل قوا به وجود آورده است و مصر باید به داخل مرزهای خود عقب بنشیند.

تا زمانی که صلح مستقر نشده و خلع سلاح انجام نگرفته تقویت سنتو ضرورت دارد.

 

تملق نامه نشریه فرانسوی برای شاه ایران!

« اورور » کثیرالانتشارترین روزنامه فرانسه در شماره دیروز خود با تعابیر عجیب و تملق آمیزی از شاه ایران یاد کرده و نوشت : شاه ترقیخواه ایران وارد پایتخت فرانسه خواهد شد ، بر اثر عظمت روحی و نبوغ ذاتی است که شاهنشاه ایران بر بحران های سخت گذشته غلبه کرده و در همه موارد پیروز شده است.

مردم ایران پادشاه خود را صمیمانه ستایش می کنند زیرا شاهنشاه را مظهر ملیت و استقلال کشور می دانند.

شاهنشاه ایران یکی از باهوش ترین و لایق ترین رهبران زمان ما هستند شایستگی شاهنشاه ایران در اداره امور مملکت از شهریور سال 1320 تاکنون بارها برای مردم ایران و جهان ثابت شده است!

اولین هدف شاه ایران بالا بردن سطح زندگی و مردم کشورشان می باشد و این کار را تا کنون با انجام رفرم های عمیق در زمینه قوانین کار ، اصلاحات ارضی ، توسعه صنایع و بسط عدالت اجتماعی با موفقیت انجام دادند.

 

علی امینی : در کشور احتیاج به مستشار نداریم

نخست وزیر در شورای حمل و نقل اظهار داشت : اگر مشکلات مردم با خودشان در میان گذاشته شود حل شدنی است. دولت تاکنون مقصر بود که می گذاشت کامیونداران بیش از ظرفیت بار بزنند باید راهی پیدا کرد که جلوی خبط و خطا کاری ها گرفته شود.

باید در کارهای مشورتی زود نتیجه گرفته شود، چه مثبت چه منفی که اعتماد مردم از کارهای مشورتی سلب نشود نه تقاضای آقایان غیرقابل قبول است نه مشکلاتشان غیرقابل حل.

خودمان باید این حساب را بکنیم که ما دیگر وقتی راه ها خراب شد قادر به تجدید راهسازی و آسفالت نیستیم واقعا باید در نگهداری راه ها همه سهیم باشیم.

 

باید پس گردن کسانی زد که رعایت مقررات نمی کنند

پریروز از خیابان می گذشتم دیدم عابر و راننده رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی را نمی کنند. اگر پلیس بیاید پس گردن این راننده و این عابر بزند می گویند پلیس خشن است اگر ولش کنند به هوای خود همین است که می بینید.

در این مملکت همه مسائل مطالعه شده، هیچ مستشاری قادر نیست به کارها نظم و ترتیب بدهد، مگر خودمان که بهتر و بیشتر به دردها و ناراحتی های خود واقف هستیم یعنی زبان هم را بهتر می فهمیم، مستشارها بعد از این که می بینند کارشان با این مردم پیش نمی رود آن وقت می گویند کار در این مملکت پیش نرفته است.

 

بدبخت ترین دستگاه مملکت

بدبخت ترین دستگاه مملکت راه آهن دولتی است، تمام دستگاه ها به راه آهن بدهکارند و می گویند اگر این پول را بدهیم مثل این است که از این جیب دربیاوریم و به آن جیب بریزیم ، راه آهن هم خرج دارد، خطوط را باید ترمیم کند.

 

توضیحاتی که امیدوار کننده نبود

«کیهان » در شماره امروز خود نوشت : دیروز فواد روحانی قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت طی یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون مذاکرات نفتی لندن و نتایجی که از این مذاکرات برای ایران حاصل شده اطلاعاتی به خبرنگاران داد ، توضیحات و اطلاعات قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت با وجودی که بسیار وسیع و مشروح بود ولی به هیچ وجه حاوی نکات تازه و امیدوار کننده ای نبود و حاکی از این بود که مذاکرات لندن نتایج کاملا مثبتی برای ایران نداشته است.

مقامات شرکت ملی نفت در مذاکرات اخیر خود نتوانستند حد نصابی را که وزیر اسبق دارایی در مذاکرات سال گذشته خود در مورد حق التصفیه به دست آورده بود ، ثابت نگه دارند ، باید دانست حق التصفیه نفت طبق قرارداد 5 درصد می باشد به این معنی که این رقم تفاوت قیمت نفت خام و نفت تصفیه شده در پالایشگاه آبادان است. میزان حق التصفیه در سال های 1958 و 1959 با توجه به افزایش دستمزدها و سایر مخارج پالایشگاه در آبادان و سایر پالایشگاه ها بر اثر مذاکرات قبلی از 5 درصد به 10/07 درصد افزایش یافته بود و در مذاکراتی که سال گذشته وزیر دارایی وقت با مقامات کنسرسیوم نمود این رقم به 12 درصد افزایش داده شد و اینک مقامات شرکت ملی نفت در مذاکرات اخیر آن را که به ده درصد رسانیده اند، البته به عقیده مقامات شرکت ملی رقم حق التصفیه با توجه به اصل قرارداد 5 درصد افزایش یافته در حالی که باید گفت این رقم دو درصد نسبت به سال گذشته تقلیل یافته است.

اساس مذاکرات هیئت نمایندگی ایران بیشتر بر روی افزایش تولید و در نتیجه افزایش عایدات ایران دور میزده است ، زیرا مبلغی که در نتیجه افزایش صادرات عاید ایران می شود به هیچ وجه قابل مقایسه با افزایش رقم حق التصفیه نیست ، در این مورد طبق معمول مقامات کنسرسیوم قول مساعد داده اند و گفته اند سعی خواهند کرد تا آن جا که مقدور است میزان تولید نفت ایران را بالا ببرند و طبق اظهار آقای فواد روحانی در برابر یادداشتی که شرکت ملی نفت در این زمینه تسلیم کرد عکس العمل اعضاء کنسرسیوم در مقابل این یادداشت رضایت بخش بود ، در حالی که هیچ گونه تعهد رسمی یا کتبی در این زمینه نسپرده اند و ظاهرا این امر را با وضع بازارهای بین المللی و اصل عرضه و تقاضا مرتبط دانسته اند. باید اشاره کرد که کنسرسیوم نفت ایران تنها حاکم بر مقدرات نفت ایران نیست بلکه همان شرکت هایی که تشکیل دهنده کنسرسیوم نفت ایران می باشند و در آن سهیم هستند متجاوز از 80 درصد نفت جهان را مالک هستند و یا به نحوی از انحاء در آن سهیم و شریک می باشند زیرا تولید و تصفیه و حمل و نقل نفت کویت ، عربستان سعودی ، قطر ، اندونزی ، ونزوئلا، عراق و سایر کشورهای صادر کننده به عهده همین کمپانی ها است و کلیه این امور حتی فروش و بازاریابی تحت نظر کمپانی های مزبور می باشد، پس افزایش واقعی تولید و صادرات نفت ایران برای کنسرسیوم نفت نه تنها امکان پذیر می باشد بلکه یک امر بسیار سهل و ساده ای است با این تفاوت که در برابر افزایش صادرات نفت ایران برای مدت محدودی افزایش تولید یکی از کشورهای صادر کننده مانند کویت و ...را راکد می گذارند زیرا ایران برخلاف برخی کشورهای تولید کننده به عایدات حاصل از نفت خود بیش از حد تصور نیازمند است و اما مسئله افزایش تدریجی را که همه ساله صورت می گیرد باید یک امر عادی تلقی کرد زیرا طبق گفته کارشناسان نفتی مصرف نفت در جهان همه ساله افزایش می یابد و از این افزایش به طور طبیعی مقداری هم سهم ایران می شود در حالی که افزایش صادرات ما در حال حاضر که به عایدات نفت نیازمندیم بایستی غیر طبیعی و بیش از این باشد و لااقل طی سه چهار سال آینده از 20 درصد در سال کمتر نباشد.

بدین طریق می توان گفت که این قسمت از مذاکرات که بهترین مرحله گفت و گوهای طرفین بوده فقط به حرف و قول شفاهی اکتفا شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.