درک محمدرضا پهلوی از لیبرالیسم و دموکراسی و نسبت آن با نظام سلطنت

درک محمدرضا پهلوی از لیبرالیسم و دموکراسی و نسبت آن با نظام سلطنت

هویدا پس از اینکه درهای مضاعف اطاقش را محکم بست،‌ روی مبل راحتی نشست و پرسید:‌ »خوب چطور بود؟» در جوابش، ماحصل گفت و شنودم با شاه را بیان کردم و در خاتمه نیز با اشاره به مصاحبه‌ای از شاه که پریروز توسط بی‌بی‌سی پخش شده بود، ‌این‌طور نتیجه گرفتم که: «به عقیده من شاه واقعاً نتوانسته در ذهن خود تفاوت بین دو جریان لیبرالیسم و دموکراسی نوع غربی را تشخیص دهد...

یکشنبه 13 اوت 1978 [22 مرداد 1357] تهران

"رأس ساعت نه و نیم خودم را به وزارت دربار رساندم. در اطاق افسانه نشسته بودم که هویدا همراه ملاقات کنندگانش وارد اطاق شد تا آنها را بدرقه کند،‌ و بعد هم مرا با خود به دفتر کارش برد.

 

هویدا پس از اینکه درهای مضاعف اطاقش را محکم بست،‌ روی مبل راحتی نشست و پرسید:‌ »خوب چطور بود؟» در جوابش، ماحصل گفت و شنودم با شاه را بیان کردم و در خاتمه نیز با اشاره به مصاحبه‌ای از شاه که پریروز توسط بی‌بی‌سی پخش شده بود، ‌این‌طور نتیجه گرفتم که: «به عقیده من شاه واقعاً نتوانسته در ذهن خود تفاوت بین دو جریان لیبرالیسم و دموکراسی نوع غربی را تشخیص دهد. چون در لیبرالیسم هرگز جایگاهی برای ساواک و یا مطبوعات سانسور شده وجود ندارد. و دموکراسی نوع غربی هم به شکلی است که در ایران با شرائط و نیازهای فعلیش اصولاً‌ قابل اجرا نخواهد بود...»"1.

کاخ سعدآباد، واپسین سالها

شماره آرشیو: ۱-۱۲۸-۱۹۷م

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.