نکته‌ای جدید در نطق شاه

نکته‌ای جدید در نطق شاه

«بعد از آنکه اطلاع یافتم وقت شرفیابی من برای ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه تعیین شده،‌ به مطالعه متن کامل نطق شاه در سالگرد مشروطیت پرداختم. سه‌چهارم این نطق که به: حوادث ایران در دوران بین دو جنگ جهانی،‌ مسائل مربوط به ملی شدن نفت،‌ و قضایای منتهی به انقلاب شاه و ملت اختصاص دارد،‌ عمدتاً در اکثر نطق‌های قبلی شاه نیز وجود داشته است...

یکشنبه 6 اوت 1978 [15 مرداد 1357] تهران

«بعد از آنکه اطلاع یافتم وقت شرفیابی من برای ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه تعیین شده،‌ به مطالعه متن کامل نطق شاه در سالگرد مشروطیت پرداختم.

 

سه‌چهارم این نطق که به: حوادث ایران در دوران بین دو جنگ جهانی،‌ مسائل مربوط به ملی شدن نفت،‌ و قضایای منتهی به انقلاب شاه و ملت اختصاص دارد،‌ عمدتاً در اکثر نطق‌های قبلی شاه نیز وجود داشته است.

 

نکته جدیدی که در نطق دیروز شاه به چشم می‌خورد، ‌صحبت او در مورد احترام به حق دخالت مردم در امور سیاسی بود،‌ که ضمن آن به انتخابات آینده مجلس هم اشاره داشت و با تأکید بر وجود «آزادی کامل در انتخابات» قول می‌داد که در این انتخابات،‌ همه و حتی کسانی که مخالف برنامه‌های وی در رسیدن به «تمدن بزرگ» بوده‌اند می‌توانند شرکت داشته باشند.

 

بنا بر وعده‌ای که شاه در نطقش داده است: بعد از انتخابات بهار آینده، در ایران نیز آزادی‌های کامل سیاسی «همانند آنچه که در دموکراسی‌های اروپائی وجود دارد» برقرار خواهد شد.1

 

به گمان من،‌شاه نمی‌بایست راجع به مسأله‌ای که تحققش واقعاً‌ غیر ممکن است،‌ این‌طور قاطعانه و با اطمینان خارج از حدّ معقول، قول بدهد.»

 

سخنرانی محمدرضا پهلوی در مراسم افتتاح مجلس شورای ملی

شماره آرشیو: 980-۸ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.