29 شهریور ماه ۱۳۴۰

29 شهریور ماه ۱۳۴۰

نمی توانیم به مردم حالی کنیم!/دو دلیل عمده پیشرفت نکردن کارها /در همه ادارات افراد منحرف وجود دارند/خیال می کنم تا ده سال نخست وزیرم!/ایران درآمد بیشتری از نفت می خواهد/نظریات ایران/مخالفت کارمندان با دوسره شدن ادارات!

نمی توانیم به مردم حالی کنیم!

نخست وزیر ظهر دیروز از وزارت بهداری دیدن کرد و در این بازدید طی سخنانی گفت : نمی توانیم به مردم حالی کنیم که وظیفه وزارت بهداری وظیفه درمانی نیست و وظایف سنگین تر و غیر از این دارد ولی خوب البته تا به این مرحله برسیم که مردم متوجه شوند زمان می برد!

امروز مثلا مردم می گفتند که در سقز دو بنای خیلی عالی هست برای بیمارستان متاسفانه این بنا خالی است نه طبیب دارد نه وسایل، خلاصه مردم آن بنا را می بینند و انتظار دارند که بروند خودشان را آن جا معالجه کنند در صورتی که وسایل به هیچ وجه من الوجوه در آن جا وجود ندارد ، البته تمام دستگاه های ما از نظر کادر فقیر است و وزارت بهداری هم مستغنی از این فقر کادر نیست ولی در عین حال در دستگاه دولت اشخاص درست اشخاص صالح اشخاص مطلع هستند ولی باید دید که چرا کار آن طوری که مردم انتظار دارند پیشرفت نمی کند.

 

دو دلیل عمده پیشرفت نکردن کارها  

مسلما یک قسمت عمده عدم پیشرفت کارها نبودن هماهنگی در خود وزارتخانه ها و بعد یک قسمتش هم بی علاقگی است که این بی علاقگی هم ناشی از یک عوامل مختلفی است که شاید خود آقایان بدانند ولی خوب بنده هم مضایقه نمی کنم در این که این یادآوری را بکنم.

عدم هماهنگی یک قسمتش در اثر دو دستگی و سه دستگی در اغلب این دستگاه های دولتی هست منتها در آن جاهایی که علم و معرفت و این ترتیبات بیشتر وجود دارد انتظار و توقع این است که لااقل این دسته بندی ها کمتر باشد و آقایان متوجه بشوند که اگر دسته بندی احیانا هست و تحریکاتی می شود و این ترتیبات قاعدتا باید در اشخاص عالم و فاضل این تحریکات کمتر اثر بکند و دسته بندی کمتر باشد. و اما راجع به این که بی علاقگی هست خوب شاید یک قسمت در اثر عدم ثبات دستگاه های دولت است که افرادی که در دستگاهی هستند چون خودشان را موقتی فرض می کنند و خیال می کنند که با تغییر دولت یا با تغییر وزیر این ها مشمول تغییرات خواهند شد و دست و دلشان به کار نمی رود.

 

در همه ادارات افراد منحرف وجود دارند

هیچ وزارتخانه و اداره ای نیست که افراد منحرف در آن ادارات نباشند ، بنابراین اگر مبارزه با نادرستی می کنیم این را بایستی آقایان استقبال کنند.

بدبختی مملکت به اندازه ای است که یک مریضخانه مجهز که جوابگوی نیاز مردم باشد نداریم و بخشی از این بدبختی ناشی از کمبود بودجه است با این وجود با بودجه ای که داریم اگر درست آن را خرج کنیم و حیف و میل نشود می توانیم بیشتر از این کار کنیم.

کشوری که این همه مشکلات دارد اگر ادارات یک سره باشد ، صبح یک مقدار از اول کار بزنیم، بعد آخرش هم یک مقداری از آخرش بزنیم خلاصه روزی 5 ساعت بیشتر کار نکنیم ، با این کمیسیون بازی ها خوب خیال نمی کنم که واقعا بتوان از مردم انتظار داشت که فداکاری کنند و ایمان و اعتقاد داشته باشند. فداکاری باید از دستگاه بالا باشد تا مردم ببینند و آن ها هم فداکار باشند.

بودجه وزارت بهداری واقعا منحط است. متاسفانه ما نتوانستیم چیزی اضافه کنیم ولی خود آقایان و خود آقای وزیر بهداری بهتر می دانند که اگر ما می داشتیم امساک می کردیم مورد ایراد و گله بودیم اما نداریم.

اگر انتظارات مردم برآورده نشود این یاس و ناامیدی به جایی خواهد رسید که خواهند گفت این مملکت درست کردنی نیست و الان یک روح بدبینی و یاسی که به وجود آمده این خدای نکرده مقدمه یک آشفتگی و یک انقلابی می شود. وقتی بنا شد که به کلی مایوس شد که با این طبقه هم نمی شود خوب باید بروند دنبال یک طبقه دیگر ، این چیزی است که اگر فکرش را هم نکنند خواه ناخواه پیش می آید.

 

خیال می کنم تا ده سال نخست وزیرم!

من می خواهم تقاضا کنم که آقایان نه مایوس باشند نه متزلزل. اولا هیچ کس ضمانت نسپرده که یک دولتی پنج سال دوام بکند تا اصلاح بشود. البته باید دولت ثابت باشد و در آن مدت خودش یک برنامه ای داشته باشد ولی اگر ما برنامه صحیح تقدیم بکنیم و این چرخ زنگ زده را راه بیندازیم مطمئن باشید که این بهتر خواهد شد ولو این که ایشان و بنده و دیگران نباشیم.

بنده وقتی که پشت میز نشستم از صبح که وارد می شوم خیال می کنم که هستم برای ده سال چون اگر غیر از این باشد انسان دستش به کار نمی رود.

 

ایران درآمد بیشتری از نفت می خواهد

گزارش هایی که از لندن به تهران رسیده نشان می دهد که مذاکرات اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با مقامات کنسرسیوم نفت ایران که از روز دوشنبه گذشته آغاز شده بود همچنان ادامه دارد و قرار است روز جمعه پایان یابد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از لندن اعلام کرد : مذاکرات بین مدیران شرکت ملی نفت ایران و نمایندگان کنسرسیوم ( کمپانی های نفتی غربی که عهده دار عملیات صنعت نفت ملی شده ایران می باشند ) هر ساله در لندن و ایران انجام می گیرد، یک سخنگوی کنسرسیوم گفت : از سال 1954 تاکنون اعضای کنسرسیوم با مقامات دولت ایران و مدیران شرکت ملی نفت ایران در بهار هر سال مذاکره می کردند ، اما امسال متوجه شدیم که این مذاکرات باید بیش از یک بار در سال باشد.

اکنون تصمیم گرفته شده که علاوه بر مسافرتی که نمایندگان کنسرسیوم در بهار هر سال به ایران می کنند تا با مقامات شرکت ملی نفت و دولت ایران مذاکره نمایند، مدیران شرکت ملی نفت ایران نیز در پائیز هر سال به لندن بیایند و با نمایندگان کنسرسیوم وارد مذاکره شوند.

مسافرت پائیزه نمایندگان شرکت ملی نفت ایران به لندن هر سال مقارن تصویب بودجه سالیانه کنسرسیوم انجام خواهد گرفت.

عبدالله انتظام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که ریاست نمایندگان این شرکت را در مذاکره با کنسرسیوم عهده دار می باشد دیروز نیز با نمایندگان کنسرسیوم ملاقات و مذاکره کرد و این مذاکرات روز جمعه آینده پایان خواهد یافت.

کنسرسیوم نفت که در سال 1954 تشکیل شده مرکب از 16 شرکت نفی انگلیسی، هلندی، فرانسوی و آمریکایی می باشد.

 

نظریات ایران

رادیو لندن نیز در برنامه فارسی دیشب خود گفت : عده ای از مدیران شرکت ملی نفت ایران اکنون در لندن هستند. این اولین مسافرت نمایندگان شرکت ملی نفت به لندن است که همه ساله تجدید خواهد شد.

عبدالله انتظام که ریاست هیئت را به عهده دارد با اعضای کنسرسیوم نفت ایران راجع به نظریات ایران درباره آینده صنعت نفت آن کشور مذاکراتی به عمل می آورد ، قرار است این مذاکرات روز جمعه پایان یابد.

محافل نفتی تهران مذاکرات لندن را با دقت و توجه کامل دنبال می کنند و عقیده دارند که هیئت اعزامی شرکت ملی نفت به لندن از لحاظ شخصیت هایی که در آن عضویت دارند مهم ترین و موثرترین هیئتی است که تاکنون برای مذاکره با مقامات کنسرسیوم نفت ماموریت داشته اند.

اعضای هیئتی که هم اکنون مشغول مذاکره با مقامات کنسرسیوم بین المللی نفت ایران هستند عبارتند از : عبدالله انتظام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و رئیس هیئت ، فواد روحانی قائم مقام هیئت مدیره و سرپرست امور حقوقی و قضایی شرکت ملی نفت ایران ، فلاح و مهندس منوچهر فرمانفرمائیان اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت و اعضای ایرانی هیئت مدیره شرکت تصفیه نفت ، فتح الله نفیسی و مهندس باقر مستوفی اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و اعضای ایرانی هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید نفت و اسماعیل عرفانی عضو هیئت عالی بازرسان شرکت ملی نفت.

 

مخالفت کارمندان با دوسره شدن ادارات!

طرح مربوط به دوسره شدن کار ادارات دولتی که در شورای معاونین مورد رسیدگی قرار گرفته و در روزنامه ها در اطراف آن بحث گردیده است مورد توجه و علاقه عده زیادی از کارمندان دولت قرار گرفته است.

«اطلاعات» نوشت : آن چه اکنون از مطالعه عقاید کارمندان استنباط شده این است که اغلب کارمندان با این طرح مخالف می باشند و اظهار عقیده می کنند که اگر این طرح اجرایی شود مشکلات زیادی برای آن ها در پی خواهد داشت.

در حال حاضر شورای عالی معاونین ثابت وزارتخانه ها طرح مزبور را برای شور و بررسی به کمیسیونی مرکب از سه نفر از معاونین ثابت وزارتخانه ها ارجاع داده و قرار است این کمیسیون تا یک ماه دیگر نظر خود را در این باره تقدیم شورای عالی معاونین کند.

گفته می شود طرح دو سره شدن ادارات با تعطیل دو روز در هفته توام خواهد بود.

کارمندان با دو سره شدن ادارات مخالفند اما با تعطیلی دو روز در هفته موافق ، دلایلی را که این دسته از کارمندان در رد و مخالفت با این طرح اظهار می داشتند بیشتر از نظر کار بعد از ظهر آنان می باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.