۲۸ شهریور ماه ۱۳۴۰

۲۸ شهریور ماه ۱۳۴۰

دبیر کل سازمان ملل کشته شد/برای پرداخت وام خانه ؛ 70 میلیون ریال دیگر به بانک رهنی داده می شود/وزرای غیرنظامی ترکیه استعفا کردند/ایران تهران نیست!/اعلامیه دربار شاهنشاهی درباره سفر شاه و فرح به فرانسه

دبیر کل سازمان ملل کشته شد

امروز سازمان ملل متحد به طور رسمی مرگ داک هامر شولد دبیر کل سازمان ملل را در یک حادثه هواپیما به اطلاع جهانیان رساند. یک دیپلمات عضو سازمان ملل این خبر را به عنوان یک مصیبت با صدایی لرزان اعلام داشت.

طی اعلامیه ای که از طرف دبیر خانه سازمان منتشر شده گفته می شود که هواپیمای حامل هامرشولد هنگامی که به طرف منطقه بحرانی کاتانگا پرواز می کرد سرنگون شده و هامر شولد به قتل رسیده است.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل امشب جلسه ای تشکیل دهد و درباره انتخاب جانشین آینده هامرشولد مطالعه نماید.

رئیس اداره اطلاعات سازمان ملل که یک دیپلمات برزیلی است می گوید این هواپیما یا به وسیله جت های جنگی کاتانگا و یا به وسیله نیروهای ضد هوایی دولت کاتانگا از فرودگاه الیزابت ویل هدف اصابت گلوله قرار گرفته است.

خبر دیگر این که نخست وزیر به مناسبت درگذشت هامر شولد تلگرامی به سازمان ملل فرستاد و وزیر خارجه نیز در این مورد اعلامیه ای صادر کرد.

امروز از طرف شاه تلگرامی حاکی از تسلیت و تاسف از درگذشت داک هامر شولد دبیر کل سازمان ملل متحد به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مخابره شده و پرچم های ایران نیز نیمه افراشته شد.

 

برای پرداخت وام خانه ؛ 70 میلیون ریال دیگر به بانک رهنی داده می شود

امروز اطلاع حاصل شد که در ظرف چند روز آینده بانک مرکزی اعتباری به مبلغ 70 میلیون ریال در اختیار بانک رهنی خواهد گذارد.

بانک رهنی با دریافت این مبلغ 17 میلیون تومان از 50 میلیون اعتباری که قرار است تا پایان سال جاری از بانک مرکزی دریافت کند وصول نموده است.

اعتبار ده میلیون تومانی اول مدتی قبل به این بانک داده شد و اکنون به علت مضیقه پول، بانک رهنی 7 میلیون تومان دیگر در اختیار این بانک گذارده می شود.

یک مقام مطلع بانک رهنی در مورد مصرف اعتبار جدید بانک رهنی نیز گفت : این مبلغ به مصرف پرداخت وام تعمیر و تکمیل ساختمان به متقاضیانی که تا این تاریخ تقاضای وام نموده اند و واجد شرائط می باشند خواهد رسید.

 

وزرای غیرنظامی ترکیه استعفا کردند

ژنرال جمال گورسل نخست وزیر و رئیس کمیته وحدت ملی ترکیه اظهار داشت که احکام دادگاه یاسی آدا باید برای سیاستمداران درس عبرتی باشد ، وی که برای عده ای از روزنامه نگاران صحبت می کرد افزود که اگر سیاستمداران به آرای دادگاه یاسی آدا توجه کنند درخواهند یافت که در کشور ترکیه هیچ سیاستمداری نباید به فکر ایجاد دیکتاتوری و کسب قدرت مطلق العنانی باشد.

یونایتدپرس نیز به نقل از ناظران مطلع گزارش داد که امروز 15 تن از وزرای غیرنظامی کابینه ترکیه استعفا داده اند ، استعفای آن ها به خاطر اعتراض نسبت به اعدام عنان مندرس نخست وزیر پیشین ترکیه صورت گرفته است.

 

ایران تهران نیست!

«اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : ما نباید ایران را از دریچه چشم تهرانی ها قضاوت کنیم، باید به اطراف و اکناف مملکت نظر کرد ، گزارش های رسیده را مطالعه نمود ، از اوضاع و احوال کسانی که در کناره های دریای فارس به سر می برند آگاه شد، مشکلات آن ها را دانست تا خوش نشینان تهران این قدر خودخواه نباشند و همه چیز را برای خود نخواهند.

بودجه و اعتباراتی که برای 20 میلیون نفر مردم این مملکت تخصیص می یابد نباید نزدیک به نیمی از آن در تهران فرو رود و نیمی دیگر به تمام سکنه ایران تعلق پیدا کند.

پریروز جلسه هیئت مدیره جمعیت شیر و خورشید سرخ در حضور والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی تشکیل شده بود. گزارشی که دکتر خطیبی مدیرعامل جمعیت از سکنه مرز نشین جنوب ایران می داد تاثر انگیز بود، او می گفت : مردم در محرومیت زیاد به سر می برند، با مشکلات بزرگ روبرو می باشند، خیلی از بنادر کوچک و بزرگ ساحل دریا آب آشامیدنی ندارند، زمستان چشم به آسمان می دوزند تا قطرات باران را برای تابستان خود جمع کنند و اگر بارندگی کم باشد تابستان سختی خواهند داشت.

خطیبی می گفت : بوشهر که از بنادر بزرگ و معروف جنوب می باشد هنوز فاقد آب آشامیدنی است، سال پیش که بارندگی کم بود هر یک سطل آب آشامیدنی در مقابل یک تومان خریداری می شد، وقتی بوشهر چنین باشد طبیعی است نقاط کوچک ساحلی چه وضعی دارد، همچنین از نبودن راه، وسایل درمان و بهداشت و فرهنگ و برق گزارش های مشروحی داد که همه پرسیدند در برابر این دردها شیر و خورشید چه کرده است و او گفت : از دو سال پیش یک برنامه عمرانی و امدادی از طرف جمعیت برای بنادر خلیج طرح گردید که اعلیحضرت همایونی در این باره مساعدت های لازم فرموده و مقرر داشتند هیئت هایی مرکب از آقایان جم ، سپهبد آق اولی و جمال اخوی برای کمک های فوری به سواحل خلیج بروند و مردم مستمند را کمک کنند.

خطیبی در عین حال گفت : وضع نقاط دیگر شباهت به بوشهر ندارد خیلی بدتر است. مردم با مشکلات خوارو بار نیز دست به گریبانند...راهسازی مهم ترین امری است که مورد احتیاج ساکنین کرانه خلیج فارس می باشد ، مسئله آب آشامیدنی در جزایر هنگام ، قشم ، بندرعسلو و چند نقطه دیگر از بنادر خلیج با حفر چاه حل شده و اکنون قسمتی از این نقاط در دست لوله کشی می باشد.

ایران تهران نیست و تهران با این زرق و برقی که پیدا کرده ایران نیست، برای شناختن ایران باید به چنین گزارشاتی توجه کرد و زندگی مردم قراء و قصبات و بنادر جنوب را در نظر آورد و از دولت خواست گوش به داد و فریاد و غوغا و جنجال تهرانی ها ندهد، تهران را رها کند و مردم محروم خارج از تهران را دریابد.

 

اعلامیه دربار شاهنشاهی درباره سفر شاه و فرح به فرانسه

دربار شاهنشاهی در اطلاعیه ای اعلام کرد : نظر به عوالم مودت فیمابین دو کشور ایران و فرانسه حضرت شارل دوگل رئیس جمهوری فرانسه و بانو دوگل از اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیاحضرت شهبانوی ایران دعوت به عمل آورده اند که در مهرماه آینده رسما به کشور فرانسه مسافرت فرمایند.

بر اساس این اعلامیه « شاه و فرح از نوزدهم مهرماه 1340 برابر با 11 اکتبر به فرانسه خواهند رفت».

امروز نصر الله انتظام سفیر کبیر ایران در پاریس نیز گفت : مدت اقامت اعلیحضرتین در پاریس جمعا در حدود هفت یا هشت روز خواهد بود که از این مدت سه روز میهمان رسمی رئیس جمهوری فرانسه بوده و چهار یا پنج روز بقیه را به طور خصوصی به سر خواهند برد!

شاه در روز دوم اقامت خود در پاریس به اتفاق ژنرال دوگل رئیس جمهوری فرانسه نمایشگاه آثار باستانی ایران را در پوتی پاله افتتاح خواهد کرد.

انتظام در این باره گفت : اشیای قدیمی و باستانی ایران از موزه ایران باستان و اشخاصی که کلکسیون خصوصی دارند به پاریس حمل شده و این نمایشگاه که از روز 21 مهر افتتاح می شود تا مدت سه ماه دایر خواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.