۲۷ شهریور ماه ۱۳۴۰

۲۷ شهریور ماه ۱۳۴۰

بزرگترین درد اجتماع ما بی عدالتی است/آخرین خبرها از روابط ایران و شوروی ؛ اردلان با پکوف دیدار کرد!/اصناف تا پایان مهر ماه مهلت دارند/هواپیمای هامرشولد مفقود شد/خرید املاک بزرگ به وسیله اوراق خزانه/مذاکرات اخذ وام از آلمان به تعویق افتاد/رادیو لندن : امینی می خواهد در اولین فرصت زمام امور را به مجلس واگذار کند

بزرگترین درد اجتماع ما بی عدالتی است

نخست وزیر در بیمارستان شماره دو سازمان بیمه های اجتماعی حضور یافته و طی سخنانی گفت : بزرگترین درد اجتماع ما بی عدالتی است ، بی عدالت ها را اگر سعی کنیم از بین ببریم خیلی کارها درست می شود. اگر تبعیض وجود داشت کارها بر مدار صحیح نمی گردد ، باید سعی کرد در روح و کام اجتماع پیشرفت کرد و مردم را خوشبین نمود.

نمی گو یم در تمام سازمان ها فساد ریشه کن شده خیلی مشکل است. باید همان طور که شما عمل کرده اید ترتیبی داد که مردمان خوب تشویق شوند ، اشخاص خدمتگزار باید معلوم شوند ، بین خادم و خائن باید فرقی گذاشت. سابق بر این این طور نبود همین امر جوانان را به انحراف سوق می داد.

ما فقر مالی دستگاه را منکر نیستیم به کارگر و کارفرما هم نمی توان تحمیل کرد، به دولت هم نمی شود تحمیل کرد و با تمام باری که دارد اگر باری به آن اضافه شود کمرش می شکند.

در آتیه نزدیک گشایشی روی می دهد، اگر صرفه جویی بشود و بودجه هر دستگاه متوازن گردد، جلوی ساختمان های لوکس را بگیرند احتیاجی به کمک نیست.

امیدوارم در این دستگاه اولین کاری که می شود این باشد که از ولخرجی و تورم کارمند جلوگیری شود.

ما گفتیم مبارزه با فساد می کنیم عده ای را گرفته ایم و مشغولیم اگر بخواهیم آن ها را بدون محاکمه اعدام کنیم آن وقت عدالت اجرا نشده. باید به آن ها امان داد تا از طریق محاکمه مجازات شوند، دستگاه عدالت کار خود را می کند، اگر بنا شد به متهم فرصت نداد یا بدون دلیل آن را محاکمه کرد آن وقت اعتماد مردم از دستگاه سلب می شود.

 

آخرین خبرها از روابط ایران و شوروی ؛ اردلان با پکوف دیدار کرد!

یازده صبح امروز اردلان سفیر کبیر ایران در اتحاد شوروی با نیکلای پکوف ملاقات کرد. این ملاقات پس از انتصاب رسمی اردلان ، جنبه تشریفاتی داشت.

« اطلاعات » نوشت : بدیهی است که مسائل مورد علاقه دو کشور و امکاناتی که برای بهبود احتمالی روابط ایران و شوروی وجود دارد، به طور کلی مورد بررسی قرار گرفته است.

در چند روز گذشته ، اردلان پرونده های روابط ایران و شوروی و تحولات آن را از هنگام وزارت خارجه خود تاکنون، مورد مطالعه قرار داد و ملاقات امروز، مقدمه اقداماتی است که سفیر ایران در نظر دارد در تهران و سپس مسکو دنبال کند.

اردلان پس از بازگشت مسعود انصاری سفیر سابق ایران در شوروی با وی نیز مذاکراتی خواهد کرد تا دورنمای روابط دو کشور از نظر اقداماتی که مسعود انصاری کرده است کاملا برای وی روشن گردد.

اردلان پس از ملاقات ها و تماس های خود در تهران که تا ده روز دیگر طول خواهد کشید، به محل ماموریت خود در مسکو می رود و با تعلیماتی که دارد گفت و گوهای خود را در آن جا ادامه می دهد.

«اطلاعات » نوشت : ممکن است اقدامات و مذاکرات اردلان زمینه و دورنمایی برای بهبود احتمالی روابط دو کشور فراهم آورد ولی در وهله اول باید از مرحله کلیات خارج شده و به طور مشخص پیشنهادهای ایران و شوروی را برای بهبود روابط دو کشور دقیقا بررسی کرد.

مقامات ایران و شوروی اغلب به بهبود روابط دو کشور اظهار امیدواری کرده اند ولی باید دید شرط قطعی طرفین برای بهبود توسعه روابط و کشور همسایه چیست و روابط دو کشور باید بر چه پایه و اساسی استوار باشدT زیرا تا هنگامی که در پشت میز مذاکره دیپلماتیک شرائط طرفین به طور دقیق و ماده به ماده مشخص و روشن نگردد اظهار امیدواری کلی فایده ای ندارد.

 

اصناف تا پایان مهر ماه مهلت دارند

اداره کل وصول تهران طی بخشنامه ای به کلیه ادارات وصول و بخش های مالیاتی دستور داد مطابق تصویب نامه جدید از اصناف مالیات قبول کنند ولی مفاصا حساب را پس از وصول تصویب نامه به مودی بدهند.

علت این امر آن است که تشریفات ابلاغ تصویب نامه مدتی به طول می انجامد و این مدت از نظر وصول و پرداخت مالیات آن از طرف اصناف مدت قابل توجهی است زیرا اصناف در حقیقت در حدود یک ماه وقت دارند که مالیات خود را بپردازند.

 

هواپیمای هامرشولد مفقود شد

نیروی هوایی سلطنتی رودزیا اعلام کرد که تجسس برای یافتن هواپیمایی را که مفقود شده است آغاز کرده ، گزارش می رسد که این هواپیما حامل داگ هامر شولد دبیرکل سازمان ملل متحد بوده است.

این هواپیما بین کاتانگا و رودزیای شمالی پرواز می کرده است، قرار بود امروز هامرشولد با چومبه در رودزیای شمالی ملاقات کند ولی این ملاقات هنوز انجام نگرفته است.

 

خرید املاک بزرگ به وسیله اوراق خزانه

وزیر کشاورزی امروز گفت : خرید املاک بزرگ به وسیله اوراق خزانه به نفع مالکین و مطابق با مصلحت مملکت است.

ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت : بانک مرکزی به زودی میزان اولین قسمت از اوراق خزانه را که باید چاپ شده و در ازای بهای املاک در اختیار مالکین مشمول قانون قرار گیرد معین خواهد کرد.

بانک مرکزی با توجه به وضع اقتصادی کشور و احتیاجات مربوط به اجرای قانون اصلاحات ارضی این کار را انجام خواهد داد.

ارسنجانی اظهار داشت هنگامی که برای تقسیم املاک خالصه « دشمن زیاری » به جنوب رفته بودم طرز تقسیم املاک و استهلاک بهای آن را از طریق انتشار اوراق خزانه به اطلاع بسیاری از مالکین عمده رسانیدم ، خوشبختانه آن ها در این مورد موافقت کامل داشته و با من هم عقیده بودند.

ارسنجانی درباره احتمال عدم موافقت برخی مالکین با این رویه استهلاک بهای املاکشان نیز گفت : آن چه مسلم است این کار صد در صد به نفع خود آن ها و مملکت است و مصلحت مملکت باید رعایت شود. این کار ما در حقیقت برای آن دسته از مالکین که چنین اشتباهی می کنند مانند آن جوشانده تلخی است که به طفل مریض می دهند ، ابتدا ناراحت می شود و در خوردن گریه و زاری راه می اندازد اما چند ساعت یا چند روز بعد سلامت خود را باز می یابد.

 

مذاکرات اخذ وام از آلمان به تعویق افتاد

مذاکرات نمایندگان ایران در بن در زمینه چگونگی اخذ وام و اعتبار آلمان همچنان ادامه دارد ، با این که قبلا قرار بود مذاکرا مزبور بیش از چند روزی طول نکشد و در روز چهارشنبه یا پنجشنبه هفته قبل پایان یابد ولی این مذاکرات تاکنون به نتیجه نرسیده است.

برخی از مقامات سازمان برنامه و شرکت ملی نفت ایران در این زمینه می گویند : ممکن است در این مذاکرات مقامات آلمانی دادن اعتبار و وام را به پایان انتخابات و موافقت مجلس موکول کرده اند.

نمایندگان ایران که در مذاکرات 15 روزه که منتهی به موافقت نامه ایران و آلمان شد شرکت داشتند قبلا متذکر شده بودند که مقامات آلمانی هیچ گونه قید و شرطی برای پرداخت 200 میلیون مارک وام و 700 میلیون مارک اعتبار به ایران قائل نشده اند و حتی قبول کرده اند که این پول را قبل از تصویب مجلس بپردازند، با شرایط جدید ایران باید منتظر پایان انتخابات در آلمان باشد و تا آخر هفته جاری صبر کند!

 

رادیو لندن : امینی می خواهد در اولین فرصت زمام امور را به مجلس واگذار کند

رادیو لندن در تفسیری که شب گذشته انتشار داد انتقاد مطبوعات ایران را از تجدید آزمایش های اتمی شوروی نقل کرده گفت : در این اواخر دستگاه تبلیغات شوروی اتهاماتی به سازمان مرکزی سنتو نسبت داده بود که این کشورها طرح هایی برای استفاده از سلاح اتمی تهیه کرده و اکاذیبی را جعل کرده بود که ایران و پاکستان طرح هایی علیه تمامیت ارضی افغانستان ریخته اند.

رادیو لندن ادامه داد : شوروی با تحریکات از داخل ایران توفیق حاصل نکرده است ، می خواهد از طرق دیگر وارد شود.

این رادیو درباره اوضاع داخلی ایران نیز گفت : در نتیجه سیاستی که شوروی بر سر قضیه برلن در پیش گرفته است و همچنین در نتیجه آزمایش های اتمی که اخیرا به عمل می آورند دولت ایران مصمم تر شده است.

دولت امینی مجبور شده است اقدامات سختی علیه تظاهرات جبهه ملی انجام دهد زیرا به طور وضوح اتحاد شوروی اقدامات این جبهه را به نفع خود تمام می کرد و در نتیجه امنیت ایران به خطر می افتاد ولی این مداخله توجه امینی را از سیاست اصلی خود که اصلاحات می باشد منحرف نساخته است لذا وقتی که سرکار آمد اولین برنامه او مبارزه علیه فساد بود.

وزارت دادگستری علیه چند تن از وزرای سابق و کارمندانی که متهم به فساد بودند، پرونده هایی تهیه کرده است ، گزارش هایی که از تهران رسیده حاکی است که محاکمات کارمندان مزبور تا چند روز دیگر در تهران آغاز خواهد شد.

دولت ایران مایل است با در نظر گرفتن قانون اساسی مملکت دست به کاری بزند که در اولین فرصت امور را به پارلمان واگذار کند. امینی مایل نیست که طرح های طویل المدت خود را در نتیجه اختلافات سیاسی نابهنگام احزاب به خطر بیندازد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.