25 شهریور ماه ۱۳۴۰

25 شهریور ماه ۱۳۴۰

محمود سحابی : دولت باید به فکر ایجاد پناهگاه اتمی باشد/شاه : سرمایه گزاری در عمران ایران بهتر از هر نوع کمک خارجی است/کمک 15 میلیون دلاری بلاعوض آمریکا به ایران/مذاکراتی برای دریافت درآمد بیشتر از عواید نفت/درخواست برای افزایش تولید سالیانه نفت در ایران/ارجاع به حکمیت

محمود سحابی : دولت باید به فکر ایجاد پناهگاه اتمی باشد

محمود سحابی اولین استاد فیزیک اتمی ایرانی که تحصیلات خود را در آمریکا و در این رشته به پایان رسانده است در گفت و گو با « روزنامه اطلاعات » گفت : در درجه اول باید مردم راجع به اتم و اثرات تشعشعات رادیو اکتیو آگاه باشند ، در خصوص خطر رسوب های رادیو اکتیو مطالبی گفته شده است ، خطر تشعشعات شدید به طور خلاصه عبارت است از : انفجار ، سوختگی ، آتش سوزی و انهدام.

باید توجه داشت که فاصله زیاد از محل انفجار کافی برای مصونیت از تشعشعات نیست و حتی در فاصله 200 کیلومتری و بیشتر هم باید احتیاط کرد ، مثلا اگر روی تهران خدای نکرده بمبی انداخته شود باید مردم در شعاعی تا قزوین و اطراف آن احتیاطات لازم را معمول دارند تا از خطرات تشعشع در امان باشند.

وظیفه دولت در این مورد این است که باید در فکر ساختمان پناه گاه هایی برای مواقع خطر احتمالی باشد ، این پناهگاه ها باید در زیر زمین و عمیق باشد و دارای هوای تصفیه شده و آب پاک و مقدار خوراک لازم برای مثلا یک هفته باشد تا پناهندگان بتوانند یک هفته در آن زندگی کنند.

همچنین دولت باید بودجه ای برای مراقبت در خصوص وجود تشعشعات اتمی در تمام مملکت تخصیص دهد و همچنین دستور دهد که مواد غذایی پیوسته ، امتحان شود و نیز مردم را از خطرات رادیو اکتیو آگاه سازد. دولت می تواند با مشورت متخصصین داخلی و در صورت احتیاج با دعوت متخصصین خارجی این کارهای مقدماتی را شروع کند و همچنین باید دستور دهد در ساختمان های بزرگ خصوصی و یا ادارات حتما زیر زمینی برای محافظت تعبیه شود و وسائل لازم را برای پناه دادن ساکنان آن داشته باشد.

من موضوع لزوم تحقیقات اتمی و تربیت متخصص و استاد در این رشته را در ده سال پیش در مجلس سنا تذکر دادم و پیشنهاد کردم دولت در این باره بودجه ای تخصیص دهد اما در آن روز گفتند ما حالا همه کارمان درست شده که به فکر ساختمان بمب اتمی افتاده ایم و به این ترتیب پیشنهاد مرا شوخی پنداشتند اما من موضوع را به شاه گفتم و پس از مدتی مبلغ دو میلیون تومان اعتبار برای خریداری وسائل و ایجاد مرکزی برای این کار اختصاص یافت و ما اینک چندین نفر متخصص در رشته های مختلف اتمی در دانشگاه تهران داریم و عده ای هم اینک در خارج مشغول گذراندن دوره تخصصی خود هستند.

به هر صورت اگر ما این کار را از همان ده سال پیش شروع کرده بودیم و به آن بذل توجه می شد ما اینک لااقل از این حیث در ردیف ممالکی مانند هند بودیم. به این ترتیب اینک هم باید دولت در خصوص محافظت مردم از خطرات احتمالی اقدامات لازم را شروع کند.

 

شاه : سرمایه گزاری در عمران ایران بهتر از هر نوع کمک خارجی است

خبرگزاری آلمان در گزارشی اعلام کرد : شاه ایران معتقد است که در عمران ایران سرمایه گزاری خارجی بهتر از هر نوع کمک خارجی است.

به نظر شاه بازرگانی با ایران در آینده به صورت صدور کالا به این کشور نباید باشد ، بلکه باید به صورت تولید کالا در ایران درآید.

شاه در مصاحبه ای با مدیرکل خبرگزاری آلمان ولفگانک واینن خلاصه ای از هدف های اقتصادی و نظریات سیاسی خود را بیان کرد.

دکتر واینن در مصاحبه با نمایندگان مطبوعات ایران جریان مصاحبه یک ساعته خود را با شاه تشریح کرد و گفت : شاه اظهار داشت که می خواهد کشور خود را صنعتی سازد ، این امر ایجاب می کند که صنایع داخلی در قبال صنایع خارجی مورد حمایت قرار گیرد ، بنا بر این صادر کنندگان کالا به ایران برای آن که بتوانند در مدت طولانی سهم خود را در بازار ایران حفظ کنند باید تنها به ایجاد موسسات تولیدی صنعتی خود در ایران بپردازند یا در صنایع ایران سرمایه گذاری کنند.

شاه به واینن گفته است این امر بخصوص صنایع آلمان را به اتخاذ تصمیم مهمی وا می دارد، صنایع خارجی در ایران میدان عمل وسیعی می یابند ، زیرا ایران برای نصب صنایع کوچک و متوسط در برنامه صنعتی خود تقدم قائل است، البته سرمایه گزاری بزرگ مثلا در ساختمان سد و آبیاری و راه آهن و راه و صنعت و نفت و آهن نیز ممکن است.

ایران به زودی برای ساختمان اتومبیل و کامیون و ماشین های کشاورزی نیز میدان عمل مناسبی فراهم خواهد ساخت.

با توجه به منابع پایان ناپذیر نفت ایران این ملت طی دو تا سه نسل آینده ملت بسیار نیرومندی خواهد شد.

ایران دچار فزونی جمعیت نیست و خاکش حاصلخیز است و منابع دست نخورده نامحدود طبیعی دارد و مردمان آن ترقیخواه و قابلیت فنی و عطش ترقی دارند یعنی ماه همه چیز داریم که با آن از یک سطح زندگی عالی برخوردار شویم.

ایران و آلمان نظریات مشترک زیادی دارند هر دو کشور دژهای ضد کمونیستی هستند و هر دو در نقاطی که کلید استراتژیک و اقتصادی دنیا است قرار دارند. ایران دروازه میدان های نفت خاور میانه است و این میدان ها تنها منابع نفتی است که اروپا می تواند در صورت عدم تکافوی نفت آمریکا و ونزوئلا برای رفع حوائج دنیا به آن ها متکی باشد.

استقلال و تمامیت همانقدر در ایران اهمیت دارد که در آلمان غربی و هر دو کشور شجاعانه برای دفاع از این امور قد برافراشته اند.

 

کمک 15 میلیون دلاری بلاعوض آمریکا به ایران

امروز یک چک 15 میلیون دلاری به عنوان کمک بلاعوض آمریکا به ایران در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفت.

هم ارز ریالی این کمک به مصرف احتیاجات ارزی ضروری کشور خواهد رسید، برای مصرف ارز 15 میلیون دلار کمک مذکور شرط خاصی قائل نگردیده است.

سابقا این گونه کمک ها مشروط بر این بود که ارز آن صرف خرید کالا از آمریکا شود و تشریفات استفاده از آن نیز اغلب مفصل بود و ایجاد اشکال می کرد ولی در مورد این کمک برای آن که گشایشی در وضع ارزی ایران شده باشد استفاده از آن در اختیار بانک مرکزی ایران بوده و هم ارز ریالی آن نیز به دولت پرداخت خواهد شد.

 

 

مذاکراتی برای دریافت درآمد بیشتر از عواید نفت

مذاکرات نمایندگان شرکت ملی نفت ایران با مقامات کنسرسیوم از روز دوشنبه آینده شروع می شود ، در کنفرانس نفت لندن نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم نفت ایران شرکت دارند و موارد اختلاف ایران و کنسرسیوم نفت و درخواست های ایران در جلسات این کنفرانس با حضور نمایندگان شرکت ملی نفت مورد بررسی قرار می گیرد.

در محافل نفتی جهان اظهار عقیده می شود که با کوشش هایی که کشورهای نفت خیز برای دریافت درآمد بیشتر از عواید نفت یا شرکت در فعالیت های نفتی کشور خود می کنند امتیازات جدیدی از کمپانی های نفت بتوانند به دست آورند.

مذاکرات ایران با نمایندگان کنسرسیوم نفت تا آن جا که معلوم شده درباره جلوگیری از تقلیل حق تصفیه نفت ، افزایش درآمد ایران از طریق افزایش تصفیه نفت در پالایشگاه آبادان و جانشین ساختن مهندسان ایرانی به جای مهندسان خارجی و حل اختلافاتی است که ضمن اجرا یا تغییر قرارداد نفت بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم به وجود آمده است و یکی از مهم ترین مذاکراتی است که تاکنون بین ایران و کنسرسیوم نفت انجام گرفته است.

امروز در بعضی محافل نفتی تهران اظهار نظر می شد که مذاکرات کنفرانس لندن فعلا بین شرکت ملی نفت ایران و مقامات کنسرسیوم انجام می گیرد ، ضمن مذاکرات یا بعد از آن اگر ایجاب کند ممکن است دولت ایران رسما اقداماتی را آغاز نماید یا مذاکراتی را شروع کند ، در هر حال مذاکرات و اقدامات هیئت ایرانی به اطلاع دولت ایران می رسد.

با توجه به مذاکرات ایران با کنسرسیوم نفت ایران و مذاکرات عراق با شرکت نفت عراق و همچنین اقدامات ونزوئلا، تکلیف کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت اوپک در تهران که تا اواخر مهرماه به تعویق افتاده تقریبا معلوم نیست زیرا کشورهای عضو اوپک ترجیح می دهند پس از آن که نتیجه مذاکراتشان با کمپانی های نفتی مربوط معلوم شد در کنفرانس تهران شرکت کنند.

 

درخواست برای افزایش تولید سالیانه نفت در ایران

یونایتدپرس گزارش داد : مقامات ایرانی که قرار است روز دوشنبه آینده با نمایندگان کنسرسیوم نفت در لندن ملاقات کنند احتمالا درخواست خواهند کرد که تولید سالیانه نفت در ایران افزایش یابد ، طبق گزارش های رسیده مطبوعات و محافل مالی ایران در این روزها درخواست می کنند که هیئات نمایندگی ایران 75 درصد مجموع درآمد فروش نفت ایران را در بازارهای جهان از کنسرسیوم مطالبه نماید.

کنسرسیوم اخیرا به دولت ایران اطلاع داده است به منظور تصفیه فراورده های نفتی در پالایشگاه آبادان که بزرگترین پالایشگاه نفت جهان می باشد در نظر دارد 12 درصد نفت خام را که تاکنون به عنوان پرداخت مشخص به ایران می داد به 5 درصد کاهش دهد. این 12 درصد طی 5 سال گذشته برای کمک به ترمیم مسئله بودجه ایران پرداخت گردیده است.

 

ارجاع به حکمیت

« اطلاعات » نوشت :در صورتی که مقامات شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم در لندن نتوانند در زمینه رفع اختلافات راه حلی پیدا کنند و اختلافات را برطرف نمایند موضوع به حکمیت ارجاع خواهد شد.

قسمتی از اختلافات شرکت ملی نفت و کنسرسیوم ضمن مذاکرات قبلی حل شده ولی هنوز در مورد اختلافات شرکت ملی نفت چندین مورد اختلاف دیگر نیز وجود دارد که مهم ترین آن ها حق تصفیه ، ازدیاد تصفیه و تولید ، به کار گماردن مهندسان ایرانی به جای مهندسان خارجی ، مدرنیزه کردن پالایشگاه و ...می باشد.

تایمز مالی نیز نوشت : به نظر می رسد که ایران برای بالا بردن سهم خود از عایدات نفت که سال گذشته 100 میلیون لیره بوده فشار خواهد آورد ، به علاوه هیئت ایرانی اصرار خواهد کرد میزان تصفیه نفتی که در پالایشگاه آبادان تصفیه می شود در حدود سال گذشته یعنی 12 درصد تثبیت گردد.

کنسرسیوم اکنون به ایران اطلاع داده که می خواهد میزان معمولی 5 درصد را مورد عمل قرار دهد ، این میزان در سال 1954 بین کنسرسیوم و ایران مورد موافقت قرار گرفته است. انتظار نمی رود طی مذاکرات هفته جاری تغییرات مهمی در قرارداد 1954 داده شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.