23 شهریور ماه 1340

23 شهریور ماه 1340

طرح جدید مالیات اصناف تصویب شد/روابط ایران و شوروی در تهران و نیویورک دنبال می شود/شورش عشایر شمال عراق/دستور استخدام 730 دبیر و 5 هزار آموزگار صادر شد/امینی: هر دستگاهی که دولت ساخته در آن سوء استفاده شده است/مشکلی که دولت برای کامیون داران به وجود آورده است!

طرح جدید مالیات اصناف تصویب شد

طرح جدید وزارت دارایی در مورد مالیات اصناف در جلسه شب گذشته هیئت دولت به تصویب رسید. این تصویب نامه از هفته آینده بمورد اجرا گذارده می شود.

 

در متن تصویب نامه علاوه بر درخواست های اصناف چند نکته دیگر که وزارت دارایی معتقد به قید آن در تصویب نامه بود گنجانده شده است.

 

تصویب نامه جدید بر اساس ایجاد تسهیل بیشتر در کار مالیاتی اصناف تهیه شده است. نکته مهم این است که اگر تاکنون اصنافی طبق تصویب نامه قبلی مالیات خود را پرداخته اند، می توانند با استناد تبصره بنده ج تصویب نامه جدید مالیات پرداختی اضافی را بحساب طلب و مالیات سال آینده خود منظور سازند؛ به این ترتیب اصناف شهرستان ها نیز که مالیات را طبق تصویب نامه قبلی زیادتر از میزان تصویب نامه جدید پرداخته اند، مازاد را می توانند به حساب سال آینده خود در دارایی محفوظ دارند.

 

یک مقام دارایی اظهار داشت: حق نبود اگر تسهیلی برای عده ای در نظر گرفته می شود، برای عده دیگر که قبل از آن مالیات خود را به وزارت دارایی پرداخته اند فراهم نشود. تبصره مزبور برای حفظ منافع این دسته از مودیان در نظر گرفته شد.

 

بر اساس این مصوبه، مالیات بر درآمد سال 1340 مودیان مزبور معادل حد متوسط مالیات های قطعی از سال 1335 تا آخر سال 1339 به اضافه ده درصد تعیین می گردد و مالیات هر یک از سنوات قبل از 1340 معادل حد متوسط مالیات های قطعی از 1335 تا 1339 خواهد بود.

 

بر اساس تبصره این بند «در مورد مودیانی که قبل از سال 1335 فعالیت های کسبی خود را تعطیل و درآمدی از نظر تصویب نامه تحصیل ننموده باشند، مالیات هر یک از سال های قطعی نشده معادل خواهد بود با آخرین مالیات قطعی شده آنان... پیش آگهی هایی که برابر عدم اعتراض قطعی شده و مالیات آن واریز نگردیده است، از لحاظ این تصویب نامه جزء سابقه محسوب نمی شود».

 

روابط ایران و شوروی در تهران و نیویورک دنبال می شود

مسئله روابط ایران و شوروی با تعیین سفیر جدید ایران در مسکو مورد توجه اغلب محافل سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است.

 

پس از دیدار اخیر سفیر جدید ایران در شوروی با شاه، اردلان حداکثر تا هفته اول مهرماه عازم مسکو خواهد شد. اردلان علاوه بر مطالعه پرونده های روابط ایران و شوروی با نیکلای پکوف، سفیرکبیر شوروی در ایران، ملاقات هایی خواهد داشت تا زمینه برای بهبود روابط دو کشور و پایان یافتن جنگ سرد در صورت امکان فراهم آید.

 

از لندن نیز گزارش می رسد دیروز قدس نخعی، وزیر امور خارجه ایران، با جوزف گادبر، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه انگلیس، ملاقات کرد.

 

وزیر امور خارجه در راس هیئت نمایندگی ایران در شانزدهمین دوره مجمع عمومی، سازمان ملل عازم آمریکا گردیده، در سر راه خود مدت 5 روز در لندن توقف خواهد کرد.

 

«اطلاعات» نوشت: وزیر خارجه احتمالا در نطق خود در سازمان ملل نسبت به سیاست تبلیغاتی شوروی علیه ایران اعتراض خواهد کرد.

 

این گزارش می افزاید: وزیر امور خارجه ایران قبلا با وزرای خارجه کشورهای آمریکا، شوروی، انگلیس و فرانسه پیرامون مسائل مورد علاقه مذاکراتی خواهد کرد.

 

«اطلاعات» نوشت: مسئله روابط ایران و شوروی نه تنها به وسیله اردلان و پکوف در تهران مطالعه خواهد شد تا زمینه و دورنمایی برای بهبود روابط دو کشور فراهم شود، بلکه وزیر خارجه ایران نیز با گرومیکو، وزیر امور خارجه شوروی، در این زمینه مذاکراتی خواهد داشت.

 

شورش عشایر شمال عراق

خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه البیان، ارگان حزب ناسیونالیست ترقیخواه عراق، گزارش داد که اغتشاشاتی در شمال عراق بروز کرده و وضعی پیش آمده که باید اقدامات جدی برای مقابله با آن بعمل آید.

 

برای نخستین بار مطبوعات عراق آشکارا نوشته اند که عشایر شمال کشور شورش کرده و بین آن ها و نیروهای عراقی زدوخوردهایی در گرفته است و از طرف دیگر کسب اطلاع می شود که به سوی ژنرال عبداللطیف، فرماندار کرکوک در ناحیه عشایری، شلیک شده است. شماره عشایر شمال عراق بالغ بر 900 هزار نفر است و عده زیادی از آن ها در ایالات موصل و کرکوک و دیاله زندگی می کنند.

 

دستور استخدام 730 دبیر و 5 هزار آموزگار صادر شد

بموجب تصویب نامه هیئت دولت که در جلسه پریشب به تصویب رسیده است، [قرار بر این است که] برای تکمیل کادر آموزشی و فنی دانشگاه های شهرستان ها و همچنین مدارس کشور در تهران و شهرستان ها در سال تحصیلی 41-1340، تعداد 50 نفر دانشیار و 30 نفر رئیس درمانگاه و 11 نفر معلم دستیار و ده نفر کارمند فنی بهداشتی و 60 نفر دستیار و پزشک جهت دانشکده های پزشکی و بهداری و آموزشگاه ها و 8 نفر ماما و 20 نفر مهندس ساختمان و برق و کشاورزی و 10 نفر مترجم و کتابدار و 150 نفر کمک مهندس و تکنسین و 27 نفر پزشکیار و پرستار و 730 نفر دبیر و 5هزار نفر آموزگار با رعایت کلیه مقررات و قوانین مربوط استخدام و حقوق آنان را از محل اعتبار بودجه های مصوب سال 1340 طبق مقررات پرداخت نماید.

 

امینی: هر دستگاهی که دولت ساخته در آن سوء استفاده شده است

علی امینی صبح امروز از تعمیرگاه شماره 5 شرکت واحد واقع در نارمک بازدید کرد.

 

در این مراسم نخست وزیر طی سخنانی گفت: در شرکت واحد سوء استفاده هایی شده و شرکت زیر بار قرض فراوانی رفته است که باید کاملا صرفه جویی شود.

 

باید در مقابل تحریکات داخلی و خارجی وحدت پیدا کنیم. در خارج ما را تهدید می کنند، اما می دانم که این تهدیدها موثر نخواهد بود برای این که ایرانی مومن است، وطن پرست می باشد، در مقابل این گونه پیش آمدها تمام افراد ملت ایران اغراض شخصی را کنار گذاشته با یک وحدت کامل ایستادگی می کنند و نسبت به سمبل مملکت که شخص اعلیحضرت هستند وفادارند!

 

ما با نهایت حسن نیت سعی کرده ایم روابط خود را با دولت ها درست کنیم. مردم ایران در مقام دفاع از کشور خود از هیچ چیز مضایقه نمی کنند.

 

شان ملت ما این است که زنده بودن خود را اثبات کند. همسایه های اطراف ما با تمام تبلیغات هنوز وضع خوبی ندارند؛ ما باید شکرگزار باشیم که مشکلاتمام دارد از بین می رود.

آن ها که ثروت شرکت واحد را از بین برده اند به اشد مجازات تنبیه خواهند شد.

 

نخست وزیر همچنین در بازدید از شرکت تعاونی مصرف ارتش نیز طی سخنانی گفت: هر دستگاهی که دولت ساخته در آن سواستفاده شده است.

 

مشکلی که دولت برای کامیون داران به وجود آورده است!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود به مشکلات کامیونداران پرداخت و نوشت: بعقیده ما اساس پیدایش مشکلات صنف کامیوندار را رقابت بیجای دولت تشکیل می دهد، تصمیمات خلق الساعه و بی منطق مامورین خوش خدمت سازمان های کشور بوجود می آورد و الا اگر دولت با مطالعه کار کند و نقشه داشته باشد و نقش راهنمایی و دلسوزی مردم بر عهده گیرد، مسلما این مشکلات پیدا نمی شود.

 

دولت اجازه می دهد کامیون های بزرگ به مقدار زیاد وارد مملکت بشود بدون این که مسئله راهسازی و لزوم تعیین وزن بار کامیون ها را اعلام دارد، بعد متوجه می شوند که نباید راههایی که با صرف هزینه هنگفت آسفالت می شوند زیر چرخ های سنگین کامیون هایی که خارج از قاعده بین المللی وارد مملکت شده است از میان برود، آن وقت اختلاف پیدا می شود، کامیون دار می گوید چرا به ما نگفتید این نوع کامیون ها را وارد نکنیم، دولت هم می گوید: اجازه نمی دهم کامیون های سنگین وزن روی آسفالت حرکت کند. در نتیجه همه به زحمت می افتند؛ چون بی نقشه کار کرده اند.

 

مشکل دوم رقابت دولت با حمل و نقل کشور است که مزاحمت بیشتری تولید کرده. وقتی بیش از 40 هزار کامیون وارد این مملکت می شود و میلیاردها تومان سرمایه مردم در این راه از جریان می افتد، دیگر دولت چه حق دارد بمردم حسادت کند و خود حمل و نقل چی باشد؟! کیست که بتواند با دولت و سرمایه بی حساب و مخارج و ریخت و پاش زیاد سازمان های دولت رقابت کند؟

 

مضحک تر این است که با وجود بیکار ماندن کامیون ها و سرگردانی دهها هزار نفر مردم، دولت هنوز دروازه های مملکت را برای ورود کامیون باز گذارده، ولی مسئله لاستیک کامیون ها معمایی شده است؛ برای ورود کامیون ارز می دهند، ولی برای ورود لاستیک کامیون ارز داده نمی شود!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.