22 شهریور ماه 1340

22 شهریور ماه 1340

در حضور شاه و به مدت دو ساعت، روابط ایران و شوروی بررسی شد/ایران نمی تواند با کاهش درآمد نفت موافقت کند/استعفای صدرالاشراف پذیرفته نشد/محاکمه متهمین پرونده شیلات آغاز می شود/ایران بین افغانستان و پاکستان میانجیگری می کند/تکذیب یک ادعا!/ایران قرضه تازه ای از آمریکا می گیرد!/آزادی کامل واردات به ایران برای مدت طولانی از بین رفته است/نگرانی امینی از بازار مشترک اروپا/آمار جالب یک نشریه از وسائط نقلیه و رانندگی در تهران

در حضور شاه و به مدت دو ساعت، روابط ایران و شوروی بررسی شد

صبح امروز امینی، نخست وزیر، به اتفاق آقایان دکتر علیقلی اردلان و محمود فروغی در کاخ سعدآباد بحضور شاه رسید. ابتدا نخست وزیر دکتر علیقلی اردلان را بسمت سفیرکبیر جدید ایران در مسکو و محمود فروغی را بسمت معاون سیاسی و پارلمانی وزارت خارجه به شاه معرفی کرد.

 

پس از انجام معرفی در حضور شاه روابط ایران و شوروی مورد بررسی قرار گرفت و این جلسه تا ساعت یازده و نیم ادامه داشت.

 

پس از این جلسه خبرنگاران در حالی که سعی داشتند اخبار جدیدی درباره روابط ایران و شوروی از سفیرکبیر جدید بگیرند، وی با دستور نخست وزیر از دادن اطلاعات خودداری کرده و تنها به این بسنده کرد که ایران پیشنهاد تازه ای برای شوروی ها ندارد.

 

ایران نمی تواند با کاهش درآمد نفت موافقت کند

فرهنگ مهر، مدیرکل نفت وزارت دارایی که برای پاراف پروتکل قرارداد سرمایه گذاری آلمان در ایران جزء یک هیئت به بن رفته است، برای شرکت در مذاکرات نفت با کنسرسیوم و پیوستن به هیئت نمایندگی ایران به لندن خواهد رفت.

 

«اطلاعات» نوشت: اهمیت شرکت مدیرکل نفت وزارت دارایی در این است که در چند ماه اخیر تمام مذاکرات و مطالعات مربوط به حق تصفیه در وزارت دارایی متمرکز بود و وزارت دارایی در این مورد با کنسرسیوم نفت مربوط شده بود؛ چون کنسرسیوم هم در مورد تقلیل حق تصفیه، پیشنهاد خود را مستقیما به وزارت دارایی داده بود.

 

این پیشنهاد در حدود سه ماه در وزارت دارایی و شرکت ملی نفت مورد مطالعه قرار گرفت. هیئت نمایندگی ایران در مورد تقاضای کنسرسیوم در زمینه حق تصفیه، نظرات اصلی دولت را مشروحا برای اعضای کنسرسیوم تشریح خواهند کرد. هیئت نمایندگی ایران به کنسرسیوم اطلاع می دهد که دولت ایران در شرایط فعلی مالی و بودجه خود قادر بقبول تقلیل درآمد خود به هیچ وجه نمی باشد.

 

اصولا پیشنهاد کنسرسیوم از نظر ایران وقتی قابل مذاکره و بررسی است که بدوا کنسرسیوم درآمد فعلی را تضمین نماید؛ یعنی اگر طرح دیگری مطرح باشد، اصل باید این باشد که درآمد فعلی ایران از حق تصفیه تقلیل نیابد.

 

کنسرسیوم در چنین شرایطی فقط باید با افزایش میزان تصفیه، درآمد ایران را ثابت نگهدارد. در حال حاضر میزان حق تصفیه 12 درصد قیمت نفت خام است و اگر این میزان بخواهد تقلیل یابد، بهمان نسبت باید میزان تصفیه فعلی افزایش پیدا کند.

 

مقامات نفتی معتقدند در زمینه های فوق مذاکره کنسرسیوم و هیئت نمایندگی ایران امکان پذیر است؛ به همین علت به رفع مشکل مزبور خوش بین می باشند.

 

استعفای صدرالاشراف پذیرفته نشد

امروز روزنامه ها از عدم پذیرش استعفای صدرالاشراف، رئیس مجلس سنا، خبر دادند. پیش از این روزنامه ها نوشته بودند: «صدرالاشراف رئیس هیئت مدیره مجلس سنا از سمت خود استعفا کرده و متن استعفانامه خود را از طریق دفتر مخصوص شاهنشاهی بحضور شاه تقدیم کرده است».

 

صدرالاشراف امروز گفت: با استعفای من از ریاست هیئت مدیره سنا موافقت نشده است. امروز توسط آقای علاء، وزیر دربار شاهنشاهی، شفاها اطلاع داده شد که اعلیحضرت با استعفا موافقت نفرموده اند و دستور داده اند که به کار خود ادامه دهم.

 

«اطلاعات» نوشت: علت استعفای صدرالاشراف احتمالا یکی از دو موضوع رسیدگی به پرونده ساختمان مجلس سنا و یا عدم شروع انتخابات بوده است.

 

محاکمه متهمین پرونده شیلات آغاز می شود

محاکمه متهمین پرونده شیلات از روز 26 شهریور شروع خواهد شد. روز 25 شهریور کار مطالعه وکلای مدافع متهمین پرونده شیلات خاتمه می یابد؛ به این ترتیب جلسه مقدماتی شعبه چهار دادگاه دیوان کیفر برای طرح پرونده متهمین شیلات تشکیل خواهد شد.

 

در جلسه مقدماتی نسبت به تکمیل یا نقص پرونده از طرف دادگاه اعلام نظر خواهد شد؛ چنانچه اعلام نقص نشود، دادگاه به کار رسیدگی ادامه خواهد داد.

 

ایران بین افغانستان و پاکستان میانجیگری می کند

خبرگزاری آلمان گزارش داد: ایران آماده است تا بین افغانستان و پاکستان، که روابط آن ها دچار وخامت شده، میانجیگری نماید. معذلک دولت ایران صبر خواهد کرد تا دو کشور مذکور، که هر دو همسایگان ایران می باشند، برای میانجیگری از ایران دعوت کنند.

 

علی امینی، نخست وزیر ایران، ضمن یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آلمان فاش کرده است که هفته گذشته هنگامی که سردار محمد داوودخان، نخست وزیر افغانستان، در بازگشت از بلگراد به کابل، در سر راه خود وارد تهران گردید توصیه هایی برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان کرده است.

 

امینی گفت که تحت شرایط مشابهی حاضر است همین توصیه ها را به ایوب خان، رئیس جمهوری پاکستان، نیز بکند.

 

ناظران سیاسی عقیده دارند که امکان دارد چنین اقدامی برای میانجیگری بین پاکستان و افغانستان از طرف شاه ایران، که با ایوب خان دارای تماس ها و مشورت های تلفنی مکرری است، صورت گرفته باشد.

 

طبق اظهار امینی، دولت ایران که با هر دو کشور افغانستان و پاکستان مناسبات دوستانه دارد و با پاکستان در پیمان سنتو شریک و متحد می باشد، از نفاق پاکستان و افغانستان که به عقیده وی تنها شوروی می تواند از آن بهره برداری نماید، عمیقا متاسف و نگران است.

 

تیرگی روابط میان دو کشور زمانی روی داد که پاکستان مقامات افغانی را متهم به جلوگیری از فعالیت های کنسولی پاکستان در افغانستان نمود و کنسولگری های خویش را در افغانستان تعطیل کرد. دولت پاکستان بعد از آن، از افغانستان نیز خواست تا متقابلا کنسولگری ها و نمایندگی های بازرگانی خود را در پاکستان تعطیل نماید.

 

روز ششم سپتامبر جاری، هنگامی که پاکستان بر خلاف تقاضای افغانستان از تجدید نظر در تصمیم خویش خودداری کرد، روابط سیاسی دو کشور نیز قطع گردید.

 

تکذیب یک ادعا!

امینی ادعای دولت شوروی را دایر بر این که ایران و پاکستان بین خود قرار و مدار گذاشته اند تا افغانستان را بین خویش تقسیم کنند، بی معنی و بی اساس دانست.

 

ایران قرضه تازه ای از آمریکا می گیرد!

امینی همچنین به موضوع تثبیت اقتصادی در ایران اشاره کرده و اظهار داشت که ایران برخلاف پاره ای شایعات، بزودی قرضه تازه ای از آمریکا دریافت خواهد کرد.

 

نخست وزیر گفت: گزارش هایی که داده شده مشتمل بر این که فیلیپ تالبوت، معاون وزارت خارجه آمریکا، هنگام مسافرت خود به تهران تضمین های کافی برای تضمین استفاده معقول و درست از کمک های پولی آینده آمریکا به ایران نگرفته و در حالی تهران را ترک کرده است که قادر به توصیه برای اعطای کمک جدید از طرف آمریکا به ایران نبوده است، نادرست است.

 

آزادی کامل واردات به ایران برای مدت طولانی از بین رفته است

نخست وزیر همچنین اعلام کرد که قادر است در مقررات مربوط به منع ورود 210 قلم کالاهای غیرضروری به ایران که شامل تلویزیون تا چوب سیگار می شود، تجدید نظر کند.

 

این مقررات در ماه ژوئن گذشته وضع شده است.

 

امینی افزود در اوایل سال آینده بعد از آن که اصلاحات مالیاتی وی به افزایش درآمد دولت کمک نمود، قادر به تجدید نظر در مقررات فوق الذکر خواهد بود.

 

اجرای این مقررات تاکنون موجب صرفه جویی 12 تا 15 میلیون دلار ارز برای ایران شده است.

 

امینی خاطر نشان کرد که آزادی کامل واردات به ایران برای مدتی طولانی از بین رفته است؛ زیرا پیروزی از این سیاست از نظر نتایج زیان بخشی که برای صنایع تولیدکننده مواد مصرفی ایران دارد، خطرناک و غیرقابل تحمل می باشد.

 

امینی گفت که ایران نیازمند سرمایه گذاری در رشته های بیشتری از صنایع کوچکتر و متوسط می باشد و بدیهی است که این صنایع متقابلا نیازمند حمایت دول خواهند بود تا فعال و کامیاب بمانند و با موفقیت پیشرفت کنند.

 

نگرانی امینی از بازار مشترک اروپا

امینی احساسات اضطراب آمیز خود را درباره توسعه روزافزون بازار اقتصادی اروپا ابراز کرد و اظهار داشت که ممکن است این عامل موجب فلج شدن صادرات ایران به منطقه بازار مشترک اروپا گردد و متقابلا ظرفیت وارداتی ایران را نیز کاهش دهد.

 

وی گفت بازار مشترک اروپا به عنوان وسیله ای برای وحدت و توسعه مناسبات ممالک اروپایی چیز خوبی است، اما برای ایران موجب نگرانی است که احیانا اعضای بازار مشترک بجای خریدن کالاهای ایران متوجه بازارهای داخل بازار مشترک شوند و صادرات ایران به منطقه بازار مشترک کاهش یابد.

 

امینی گفت: در این مورد هیچ تردیدی نیست که اگر قرار باشد ایران بتواند تعهدات و واردات خود را انجام  دهد، ناگزیر باید صادرات خود را نیز حفظ نماید؛ بنابراین شایسته است به اروپا توصیه کنیم که وسائل تقلیل صادرات ما را فراهم ننماید.

 

آمار جالب یک نشریه از وسائط نقلیه و رانندگی در تهران

«آسیای جوان» در گزارشی نوشت: با احتساب یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت به نسبت هر 12 هزار نفر یک آمبولانس در تهران وجود دارد.

 

در تهران 74 هزار و 340 وسیله نقلیه در حرکت است. اگر تمام افسران و کارمندان اداره راهنمایی و رانندگی صرفا به کار تنظیم و کنترل عبور و مرور بپردازند، هر نفر باید روزانه 215 وسیله را زیر نظر داشته باشد.

 

به طور متوسط از هر 44 نفر اهالی تهران، یک نفر و بین 300 هزار خانواده 6 هزار و 896 خانواده دارای اتومبیل شخصی هستند.

 

از هر 20 نفر یک نفر دارای موتورسیکلت یا دوچرخه است. تاکنون 2019 نفر راننده زن در تهران گواهینامه رانندگی گرفته اند. به طور متوسط نیز روزانه 50 هزار ریال جریمه از رانندگان مختلف دریافت می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.