21 شهریور ماه 1340

21 شهریور ماه 1340

دولت دیناری نمی تواند به بانک ساختمانی کمک کند/عده ای آرتیست صاحب خانه شده اند/اختلافات شرکت ملی نفت و کنسرسیوم/تقاضای مصرانه ایران از آمریکا!/ایران ولخرجی نکند نیازی به کمک های خارجی ندارد/سفارت آمریکا از امینی ناامید شده است/ شیشه عمر نخست وزیر در دستان شاه!/دو روش غلط امینی در طول ریاست دولت!

دولت دیناری نمی تواند به بانک ساختمانی کمک کند

علی امینی، نخست وزیر، در بازدید از بانک ساختمانی گفت: دولت دیناری نمی تواند به بانک ساختمانی کمک کند.

 

دستگاه های خوبی در این مملکت بوجود آمده، اما این دستگاه های خوب قبل از این که مقدورات کافی برای آن ها فراهم شود تاسیس می شوند، بعد هم اشخاص متنفذ دخالت می کنند؛ در نتیجه دستگاه از هدف خود منحرف می شود یا به هدف نمی رسد و آن وقت مردم عادی که توقعاتی از آن دارند و می بینند که این توقعات برآورده نمی شود از آن ناراضی می شوند؛ مثلا بانک کشاورزی باید همیشه متوجه هدف خود باشد، اما در گذشته عده ای متنفذ از همین بانک اعتبار و پول گرفتند و در نتیجه این بانک به هدف خود نرسیده است.

 

عده ای آرتیست صاحب خانه شده اند

یا در بانک ساختمانی می گویند عده ای زمین و خانه گرفته اند که حقشان نبود. اسامی کارگران سیلو و دخانیات برده می شود، ولی خانه ای برای آن ها داده نشده، اما عده ای آرتیست صاحب خانه شده اند.

 

یکی از موجبات عدم رضایت و ناراحتی مردم این است که هر موسسه ای که بوجود می آید تقاضای اول از طرف خود همین متنفذین است که می روند آن جا و دیگر چیزی برای دیگران نمی ماند و بهترین نمونه اش همین بانک رهنی است. آن چه به نظر بنده باید دقت بشود و بانک هم منتشر بکند صورت این زمین هایی است که افراد و اشخاص داده اند. بانک ساختمانی باید صورت زمین هایی را که به اشخاص داده است منتشر کند.

 

پست ها را برای اشخاص بوجود می آورند و این کار جوانان کشور را نومید و مایوس می کند.

 

اختلافات شرکت ملی نفت و کنسرسیوم

امروز شرکت ملی نفت ایران اعلام داشت نظر به این که جلساتی از صاحبان شرکت اکتشاف و تولید نفت ایران و شرکت سهامی تصفیه نفت ایران در تاریخ 27 و 28 شهریورماه 1340 مطابق با 18 و 19 سپتامبر 1961، بمنظور بررسی برنامه عملیات فنی و بودجه های سرمایه ای هر دو شرکت در لندن تشکیل خواهد یافت، چهار نفر از مدیران شرکت ملی نفت ایران و آقایان مهندس فتح‌الله نفیسی و مهندس باقر مستوفی (اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی اکتشاف و تولید نفت ایران) و آقایان دکتر رضا فلاح و مهندس منوچهر فرمان فرمائیان، اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی تصفیه نفت ایران برای شرکت در جلسات مزبور به لندن عزیمت خواهند نمود.

 

آقایان نامبرده بسمت مدیر شرکت های عامل در جلسات شرکت خواهند نمود؛ البته در این جلسات نظریات دولت و شرکت ملی نفت ایران را دایر بر اضافه نمودن تولید صنایع نفت ایران و ایجاد تاسیسات جدید برای تامین تولید در آتیه ابراز خواهند کرد.

 

در ضمن چون در این مدت قریب به هفت سال که از تاریخ اجرای قرارداد فروش نفت و گاز با اعضای کنسرسیوم گذشته بمرور تباین نظری بین شرکت ملی نفت ایران و دولت از یک طرف و اعضای کنسرسیوم از طرف دیگر راجع به تفسیر و اجرای بعضی از مواد قرارداد و تعهدات طرفین پیش آمده، شرکت ملی نفت تصمیم گرفته است که از این فرصت، یعنی اجتماع نمایندگان همه اعضای کنسرسیوم، استفاده نموده و نسبت به رفع اختلافات مزبور مذاکراتی به عمل آورد؛ بنابراین قرار شده است آقایان فواد روحانی، مدیر حقوقی شرکت ملی نفت ایران، و اسماعیل عرفانی، عضو هیئت عالی بازرسی، نیز در این موقع برای انجام مذاکراتی به لندن عزیمت کنند.

 

اسفندماه گذشته نیز از مسافرت نمایندگان اعضای کنسرسیوم به ایران استفاده شد و قسمت اعظم این اختلافات حل و فصل گردید و اینک امید می رود که در این جلسات، باقیمانده نیز حل و فصل گردد.

 

گزارشی که خبرگزاری فرانسه از لندن فرستاده حاکی است که هفته آینده بین ایران و مقامات کنسرسیوم نفت، که از معادن نفت ایران بهره برداری می کنند، مذاکراتی در لندن آغاز خواهد شد. برای این منظور هیئتی از طرف شرکت ملی نفت ایران به ریاست عبدالله انتظام، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به لندن رفته است.

 

هیئت نمایندگی شرکت ملی نفت با نمایندگان شرکت هایی که کنسرسیوم نفت ایران را تشکیل می دهند مذاکراتی به عمل خواهد آورد.

 

امروز در دفتر مرکزی کنسرسیوم در لندن گفته شد که مسافرت این هیئت عادی است و در چهارچوب مشاوراتی است که بطور منظم بین دو طرف بعمل می آید. تاکنون این مذاکرات سالی یک بار در تهران انجام می شد. آخرین مذاکرات بین دو طرف در ماه مارس گذشته بعمل آمده است.

 

پس از آن طرفین با توافق یکدیگر تصمیم گرفتند که این گفت و گوها بدفعات متعدد انجام شود؛ به این جهت ترتیب مسافرت روسای شرکت ملی نفت ایران به لندن داده شد. بنابراین برای مذاکرات آینده، که درباره مسائل جاری دور خواهد زد، نباید هیچ گونه مفهوم خاصی قائل شد!

 

تقاضای مصرانه ایران از آمریکا!

«خواندنی ها» به نقل از «ملیون» نوشت: ملاقات این هفته سفیرکبیر آمریکا با نخست وزیر، که یک ساعت و نیم به طول انجامید، در محافل سیاسی تهران با اهمیت فوق العاده ای تلقی شده و گفته می شود که مذاکراتی در تعقیب مطالعات تالبوت، معاون وزارت خارجه آمریکا در تهران، صورت گرفته است. سفیرکبیر آمریکا روز جمعه گذشته نیز در منزل نخست وزیر با وی ملاقات و مذاکره کرد.

 

در محافل سیاسی پایتخت گفته می شود که دولت ایران مصرا تقاضا دارد میزان کمک های اقتصادی آمریکا به ایران افزایش یابد، ولی دولت آمریکا به صورت غیرمستقیم اعلام کرده تا پایان سال 1961 که سه ماه دیگر از آن باقی مانده، نمی تواند کمک قابل توجهی به ایران نماید.

 

ایران ولخرجی نکند نیازی به کمک های خارجی ندارد

«خواندنی ها» به نقل از «بامشاد» نوشت: موسیو تالبوت، که اخیرا از تهران به واشنگتن مراجعت کرده است، گزارش جامع و مشروحی در زمینه وضع اقتصادی و سیاسی ایران تسلیم مقامات دولت آمریکا نموده است.

 

گفته می شود تالبوت در گزارش خود خاطرنشان نموده که اگر درآمد ایران منظما و بدون هیچ گونه افراط و تفریطی صرف برنامه های عمرانی و اقتصادی ایران گردد، ایران مطلقا احتیاجی به کمک های خارجی ندارد و می تواند بنحو شایسته ای بوضع مالی و اقتصادی خود سر و صورت بدهد.

 

«مرد مبارز» هم نوشته است: اکنون که تلاش دولت برای گرفتن وام از آمریکا ظاهرا به نتیجه نرسیده گفته می شود که یکی از دلایل مسافرت انتظام، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به لندن مذاکره با مقامات انگلیسی و بعضی از نمایندگان کنسرسیوم است تا آن ها را راضی کند که سطح استخراج را بالا ببرند و ضمنا از محل عایدات آینده، وام نسبتا طولانی با شرایط سهل بدهند و از محل عایدات سالانه نفت بتدریج وام مذکور واریز شود.

 

سفارت آمریکا از امینی ناامید شده است/ شیشه عمر نخست وزیر در دستان شاه!

«اکونومیست» لندن در شماره محرمانه 828 مورخه اوت در گزارشی نوشت: ناراحتی های سیاسی، عدم ثبات وضع اقتصادی و نفوذ آمریکایی ها مانع شد ژنرال بختیار بر سر کار آید و امینی زمامدار شد.

 

«اکونومیست» ضمن بیان عوامل مخالف امینی مالکین، تجار و محافظه کاران را در ردیف مخالفین وی قلمداد کرده و نوشته است: «مالکین بزرگ و تجاری که منافعشان بخطر افتاده است به سایر مخالفین امینی ملحق شده اند».

 

نشریه محرمانه «اکونومیست» که تنها برای تعداد معدودی از مشترکین خاص مجله به کشورهای جهان ارسال می شود و غیر از خود مجله است که در دسترس همگان قرار دارد، در این تحلیل همچنین آورده است: «با وجود آن که شاه امینی را انتخاب کرده، اما او از حمایت شاه برخوردار نیست».

 

در گزارش اکونومیست بر نکات زیر نیز تاکید شده است:

 • ارتش ایران بود که موفق شد جلوی تظاهرات سی ام تیر را بگیرد نه امینی.

 

 • توقیف ژنرال ها از طرف امینی اثر بد گذاشته و گفته اند قصد داشته که نفوذ و قدرت ارتش را زایل سازد.

 

 • ارتش نسبت به شاه وفادار و پشتیبان وی است.

 

 • عقب نشینی امینی برای جلب رضایت مخالفین خود بقرار زیر بوده است: انحلال جبهه ملی، اعاده سانسور مطبوعات، صرف نظر کردن از محاکمه چند نفر از ژنرال ها و امنای حکومت از جمله اقبال که اجازه دادند از ایران خارج شود و ضمنا آزادی آزموده و علائمی در دست است که سایر ژنرال ها را هم آزاد می کند؛ اصلاحات ارضی را هم به صورت غیر موثری درآورده است.

 

 • هر چند که جبهه ملی ساکت شده ولی طبقات دیگری فریاد برآورده اند از آن جمله آیت‌الله بهبهانی و سیدمحمدصادق طباطبایی که به شاه عرضحال داده اند، ولی بعید به نظر می رسد که به این زودی ها انتخابات صورت گیرد و امینی گفته است استقرار دمکراسی کامل در ایران موکول به بهبود وضع اقتصادی کشور است و این امر هم صبر بسیار لازم دارد.

 

 • شاه نسبت به سرنوشت امینی تصمیم خواهد گرفت و شیشه عمر امینی به دست شاه است.

 

 • عواملی که به نفع ادامه حکومت امینی بود بنحو قابل ملاحظه ای کاسته شده است، در حالی که مامورین سفارت آمریکا از رفرم های امینی مایوس گردیده اند، ولی هنوز او را آخرین شانس می دانند و انتظار دارند که لااقل قسمتی از برنامه خود را انجام دهد.

 

دو روش غلط امینی در طول ریاست دولت!

خسرو حبیبی در یادداشتی که «خواندنی ها» آن را منتشر ساخت نوشت: آقای نخست وزیر، از روزی که صندلی نخست وزیری را اشغال کردید در مقابل مردم دو روش غلط را در پیش گرفتید: اول آن که برای تثبیت وضع خود چشم مردم را از حکومت های نامناسب آینده و احتمال روی کارآمدن رژیم های انقلابی و دیکتاتوری ترسانیدید، در صورتی که عواقب این سیاست برای مرام مملکت بسیار وخیم و خطرناک بوده و هست و روش غلط دوم شما تکرار کلمه مرخص شدن حکومت شماست که در مردم شک و دودلی ایجاد کرده و همه می پرسند مقصود از تکرار این مطلب چیست؟ آیا عواملی است که مانع انجام برنامه های دولت است؟ اگر چنین است پس چرا این عوامل را به مردم معرفی نمی کنید؟

 

از طرفی هم معلوم نیست قضاوت انجام برنامه های دولت به عهده مردم و ملت است یا بعهده آقای نخست وزیر و حکومتشان؟! امروز ملت ما دنبال لذات زندگی نیست، بلکه آرزو دارد قدری از تالمات زندگی او کاسته شود و این دولت تا به حال در این مرحله هم کاری از پیش نبرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.