20 شهریور ماه 1340

20 شهریور ماه 1340

پا روی پوست خربزه انتخابات تقلبی نمی گذارم!/در برابر تهدیدات شوروی مقاومت می کنیم!/شایعه استعفای دولت را دزدها و طرفدارانشان می سازند/درخواست سنجابی از دانشجویان!/لغت نامه دهخدا در شرف تعطیل است/فعالیت انتخاباتی دسته های مختلف شروع شد/طرح جدید مالیات اصناف/آخرین خبرها درباره چاپ اسکناس ساختمانی

پا روی پوست خربزه انتخابات تقلبی نمی گذارم!

علی امینی نخست وزیر در یک گفت و گوی مطبوعاتی با طرح موضوع انتخابات مدتی راجع به انتخابات های گذشته و تقلباتی که در کار انتخابات می شد صحبت کرد و در این خصوص متذکر شد « ما می خواهیم آئین نامه انتخابات را اصلاح کنیم ، این کار در صلاحیت وزارت کشور است زیرا این آئین نامه را خود وزارت کشور در گذشته تنظیم کرده است و به این ترتیب در طی سال های گذشته برای جلوگیری نسبی از تقلب در انتخابات هر وقت می خواستند می توانستند این آئین نامه را اصلاح کنند اما نکردند».

ما اینک نظرمان این است که با اصلاح این آئین نامه حتی الامکان راه تقلب را ببندیم. من آدمی نیستم که پوست خربزه یک انتخابات تقلبی و مفتضح را زیرپایم بگذارند. من انتخاباتی انجام خواهم داد که حتی المقدور از آلودگی های گذشته دور باشد، آن هایی که خیال می کنند ممکن است انتخابات به نحو گذشته انجام شود اشتباه می کنند و این حماقت است که انسان با چشم باز توی چاه بیفتد. اگر انتخابات به نحو سالمی انجام نشود من که به صندلی صدارت نچسبیده ام، کنار می روم.

امینی درباره روابط با شوروی نیز گفت : ما همه سعی و کوشش خود را برای بهبود روابطمان با شوروی می کنیم اما متاسفانه نتیجه ای نمی بخشد.

از نخست وزیر پرسیده شد « آیا اعتباری برای ساختمان های نیمه تمام مجلس اختصاص داده خواهد شد » گفت : خیر! یعنی ما پولی نداریم که به این کار اختصاص دهیم.

 

در برابر تهدیدات شوروی مقاومت می کنیم!

علی امینی همچنین در گفت و گوی دیگری در باره تهدیدات شوروی با قیافه جدی گفت : نه آقا! تهدیدی در کار نبود ولی اگر آن ها تهدید کنند ما هم مقاومت خواهیم کرد. تا وقتی آن ها به مقدسات ملی ما توهین کنند امیدی به بهبود روابط وجود ندارد ، ولی ما همان طور که اساس سیاست ما است می خواهیم با کلیه کشورها روابط دوستانه صمیمانه داشته باشیم.

 

شایعه استعفای دولت را دزدها و طرفدارانشان می سازند

وی در باره شایعه استعفای دولت نیز گفت : وقتی دولتی دارد یک کار جدی می کند این شایعات رواج پیدا می کند و قسمت اعظم آن را همین دزدها و طرفداران آن ها که می بینند واقعا دارد یک کار جدی می شود، منتشر می کنند، این یک سیستم خیلی عادی است که بعضی ها دور هم می نشینند و تازگی هم رسم شده هر کس در خانه اش را باز می گذارد و حرف هایی می زند.

خوب آقا در این مملکت اگر بخواهند یک کار اساسی بکنند همین لوطی بازی ها را در می آورند. این اشخاص خودشان را بالاتر و برتر از همه می دانند و گاهی دور هم می نشینند و به عقل خودشان اوضاع دنیا را تجزیه و تحلیل می کنند. آخر اینکه کار نشد.

اصلا آقایان « مجلس » می خواهند چه کنند؟ همین مجالسی که آقایان در گوشه و کنار شهر تشکیل داده اند ببرند در یک جا متمرکز کنند، بعضی ها از ترس این که ضمن محاکمات دادگستری پایشان بمیان بیاید از حالا شایعات استعفای دولت را می سازند. بنده خدمت اعلیحضرت عرض کردم که مملکت را همین شایعه سازی و مخالفت های بیجهت و خصوصی بعضی از رجال به خطر می اندازد و الا از طرف مردم که هیچ گونه خطری متوجه مملکت نیست.

بعضی ها که داعیه نخست وزیری دارند در پست های کوچکتر نشان دادند که چند مرده حلاج هستند.

 

درخواست سنجابی از دانشجویان!

صبح امروز دکتر سنجابی استاد دانشکده علوم که در جریان سی تیر بازداشت شده و بعد از ظهر چهارشنبه آزاد گردیده بود، در محوطه دانشکده علوم حضور یافت.

وی در جمع دانشجویان گفت : حریم دانشگاه را محترم بدارید و سعی کنید به امور درس و کلاس خود برسید، دانشگاه مکان مقدسی است و من از دانشجویان دعوت می کنم در محوطه دانشگاه فقط به کارهای درسی بپردازند.

 

لغت نامه دهخدا در شرف تعطیل است

چندی قبل پس از اعلام تقلیل بودجه لغت نامه دهخدا و احتمال تعطیل آن هیئت وزیران تصمیم گرفت مبلغ یکصد میلیون ریال به بودجه لغت نامه اضافه کند و مبلغ دو میلیون ریال در اختیار این موسسه قرار دهد.

امروز دکتر معین رئیس لغت نامه دهخدا گفت : صدهزار تومان که وعده داده اند به بودجه لغت نامه اضافه کنند هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است.

ضمنا از طرف هیئت دولت به وزارت دارایی دستور داده شده طرحی در این زمینه تهیه کند و به هیئت وزیران تسلیم نمایند تا در این مورد تصمیمات لازم گرفته شود.

معین افزود : همان طور که در گذشته هم مکررا گفته ام لغت نامه دهخدا احتیاج به چهار میلیون ریال بودجه دارد و در صورتی که مبلغ مذکور در اختیار ما قرار نگیرد ما نمی توانیم به کار ادامه دهیم.

در حال حاضر ما اقداماتی کرده ایم که به نتیجه نرسیده است. ضمنا وزارت فرهنگ نیز وعده ای داده که کمک لازم را بنماید ولی هنوز وعده وزارت فرهنگ به مرحله عمل درنیامده است. هنوز پاداش ماه گذشته کسانی که در این جا کار می کنند و زحمت می کشند داده نشده و ما دیناری پول نداریم و کارها نیمه تمام مانده و به کندی پیش می رود و در صورتی که وضع به همین منوال تا یک هفته دیگر ادامه یابد مجبور به تعطیل این موسسه علمی مهم خواهیم شد.

 

فعالیت انتخاباتی دسته های مختلف شروع شد

«روزنامه اطلاعات » نوشت : به دنبال تشکیل کمیسیون برای اصلاح آئین نامه انتخابات فعالیت انتخاباتی دسته های مختلف شروع شد. از روز جمعه گذشته مجالس انتخاباتی در محلات و نقاط مختلف تهران تشکیل شد و سخنرانی ها و فعالیت های انتخاباتی آغاز گردید. در این هفته در منازل چند تن از منفردین انتخابات گذشته و همچنین در منازل نمایندگان دوره بیستم وابسته به حزب ملیون جلسات انتخاباتی تشکیل گردید و نطق هایی ایراد شد ، با این همه در محافل مطلع تهران نسبت به انجام انتخابات در آینده نزدیک اظهار تردید می شود.

در این زمینه گفته شد صدرالاشراف برای اعتراض به تاخیر شروع انتخابات از سمت ریاست هیئت مدیره مجلس سنا استعفا داد.

صدرالاشراف در تماس تلفنی صورت گرفته با وی این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرد و با این حال گفت : من استعفای خود را مدتی قبل به دفتر مخصوص شاهنشاه تسلیم کرده ام ولی چون شاهنشاه در تهران تشریف نداشتند هنوز پاسخی به آن داده نشده است.

 

طرح جدید مالیات اصناف

طرح جدید تصویب نامه اصناف بر اساس توصیه های نخست وزیر در وزارت دارایی تهیه شد و امروز به نخست وزیری برای تصویب هیئت وزیران ارسال شد.

پیشنهادهای اصناف که در ملاقات با علی امینی تسلیم شده بود با تغییراتی مورد تائید وزارت دارایی قرار گرفته و در طرح جدید منظور شده است.

در مورد ماخذ قراردادن سابقه مالیاتی برای مالیات سال 1340 در طرح جدید به جای هفت سال پنج سال در نظر گرفته شده، یعنی معدل مالیاتی از سال 1335 تا 1339 به اضافه ده درصد مالیات سال 1340 خواهد بود.

اصناف موظف خواهند بود تا پایان مهرماه مالیات مزبور را به دارایی های محل بپردازند. در طرح پیشنهادی اصناف مبدا سال ها سال 1333 تقاضا شده بود که در وزارت دارایی به سال 1335 تغییر یافت ، در مورد مالیات معوقه همین ماخذ منتها بدون اضافه شدن ده درصد ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

 

آخرین خبرها درباره چاپ اسکناس ساختمانی

در پی مصاحبه شهردار تهران که اطلاع داده بود طبق طرح پیشنهادی شهرداری قرار است برای مخارج تخریب و تجدید ساختمان محله عودلاجان اسکناس مخصوص ساختمانی چاپ شود، امروز اطلاع حاص شد که این طرح در شورایعالی اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته و از نظر اقتصادی نظر قطعی در باره این طرح اعلام خواهد شد.

اگر این طرح اجرا شود بانک ملی برای خریداری خانه های این محل تعدادی اسکناس مخصوص چاپ می کند و سپس با اسکناس های چاپ شده کلیه خانه های این منطقه خریداری شده و تجدید ساختمان می گردد.

مقامات شهرداری می گویند چاپ انتشار اسکناس های جدید منحصرا برای خرید خانه ها اختصاص یافته و در محل دیگری مصرف نخواهد شد و چون با این ترتیب چاپ این گونه اسکناس در ارزش پول اثر نداشته و موجب تورم نمی گردد بدین لحاظ دست بانک در چاپ و بجریان گذاشتن این نوع اسکناس باز بوده و می توان به سهولت نقشه تجدید ساختمان محله عرب ها را اجرا کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.