۱۹ شهریور ماه 1340

۱۹ شهریور ماه 1340

امینی : انتخابات تا 6 ماه بعد برگزار می شود/رد ادعای شوروی درباره تقسیم افغانستان بین ایران و پاکستان!/افراد ناصالح از دانشگاه باید طرد شوند

امینی : انتخابات تا 6 ماه بعد برگزار می شود

مذاکرات اخیر سفیر کبیر شوروی در ایران با امینی که عصر جمعه در منزل نخست وزیر در الهیه انجام شد مورد توجه محافل سیاسی تهران قرار گرفته است.

این ملاقات و مذاکرات یک ساعته آنان از این جهت مورد توجه قرار گرفت که همان روز « جولیوس هولمز » سفیر کبیر آمریکا در ایران نیز با امینی در الهیه ملاقات کرده بود و پیرامون دریافت وام از آمریکا مذاکراتی انجام شده بود.

در محافل مطلع گفته می شود قسمت اعظم مذاکرات نخست وزیر در روز جمعه پیرامون روابط ایران و شوروی و دریافت وام از آمریکا و انتخابات بود.

سفیر شوروی که حداکثر تا چهار هفته دیگر تهران را ترک خواهد گفت ممکن است برای سومین بار نیز پس از بازگشت از مسکو با امینی ملاقات کند.

از سوی دیگر رویترز امروز در گزارشی اعلام کرد :نخست وزیر ایران امروز گفت اگر ترتیبات مربوط به جلوگیری از سوء استفاده در انتخابات و استفاده از کارت الکترال پایان یابد تا شش ماه دیگر ممکن است انتخابات ایران آغاز شود.

شاه ایران در ماه مه گذشته به علت آنکه انتخابات قبلی مخدوش بود هر دو مجلس پارلمان ایران را منحل کرد.

اکنون یک کمیته سه نفری برای مطالعه درباره تهیه کارت الکترال و اتخاذ ترتیباتی جهت جلوگیری از رای دادن مکرر رای دهندگان و استفاده از آراء مردگان که در گذشته مرسوم بوده تشکیل شده است.

 

رد ادعای شوروی درباره تقسیم افغانستان بین ایران و پاکستان!

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داد « محافل رسمی در تهران دعاوی شوروی را مبنی بر این که سازمان دفاعی پیمان مرکزی سنتو در نظر دارد افغانستان را بین ایران و پاکستان تقسیم کند مسخره و بی اساس خواندند».

مقامات مذکور گفتند این اتهامات که در روزنامه ایزوستیا ارگان دولت شوروی به چاپ رسیده همانقدر بی اساس است که اتهامات قبلی مسکو درباره تهیه نقشه بمباران اتمی شوروی و ایجاد منطقه مرگ در حوزه کشورهای سنتو و افغانستان ، محافل سیاسی مخصوص به موقعی که شوروی ها برای حملات اخیر خود انتخاب کرده اند یعنی دو روز پس از قطع روابط سیاسی پاکستان و افغانستان اهمیت خاصی قائلند. به نظر می رسد که دولت شوروی آشکارا سعی دارد که ناراحتی افغانستان از پاکستان را متوجه ایران کند و به این ترتیب در روابط حسنه ای که اکنون بین کابل – تهران وجود دارد اخلال نماید.

سردار محمد داوودخان نخست وزیر افغانستان سر راه بازگشت خود از کنفرانس بی طرف ها در تهران توقف کرد و مدتی با نخست وزیر ایران علی امینی مذاکره نمود.

قطع روابط سیاسی پاکستان و افغانستان فقط دلائل محلی داشته و نظر محافل دیپلماتیک شوروی از اختلاف مذکور  به عنوان فرصتی برای دامن زدن و توسعه اختلافات محلی تلقی کرده و مسئله را چنین عنوان کرده اند که پاکستان و ایران می خواهند افغانستان را تقسیم کنند.

 

افراد ناصالح از دانشگاه باید طرد شوند

مهندس مرتضی امیرارجمند سرپرست محصلین ایرانی مقیم آمریکا گفت : برای حفظ احترام دانشجو افراد ناصالح باید طرد شوند ، باید با کسانی که در لباس دانشجو نام مملکت را خراب می کنند شدیدا مبارزه کرد.

دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا را باید به طور کلی به دو دسته تقسیم کرد ، اول دانشجویانی که برای تکمیل تحصیلات عالیه خود با نقشه و برنامه دقیق و مطالعه شده به آمریکا می آیند ما از این قبیل دانشجویان در آمریکا زیاد داریم که خوشبختانه در بزرگترین دانشگاه های این مملکت مشغول تحصیل هستند و اما دسته دوم کسانی هستند که فقط روی چشم همچشمی با دوستان و اقوام اقدام به مسافرت به آمریکا و تحصیل در این کشور می کنند، برای این عده در آن جا مشکلاتی هست و در شرایط ناراحت و سختی زندگی می کنند.

اغلب شاگردانی که بدون مطالعه به آمریکا فرستاده می شوند به مشکلاتی بر می خورند که مایه ناراحتی خود و اولیای آن ها و سرپرستی ها می باشد.

اینک در حدود 4800 دانشجو در اداره سرپرستی پرونده تحصیلی دارند اما دانشجویانی هم در آمریکا هستند که متاسفانه به اداره سرپرستی تماسی ندارند و با بستگان خود به آمریکا آمده اند. تعداد این عده در حدود 500 الی 600 نفر است.

تصمیم دولت درباره لغو گذرنامه های تحصیلی محصلین که وضع درسی آن ها رضایتبخش نیست صحیح است و باید به نحو فوق العاده شدیدی انجام شود و استدلال هم در این خصوص فقط احترام دانشجو است. کسانی که در لباس دانشجویی در ممالک خارج سعی دارند نام مملکت را خراب کنند باید دولت با آن ها با نهایت شدت مبارزه کند. این عده که تعداد آن ها فوق العاده کم است و از ده پانزده نفر تجاوز نمی کند و حقیقتا باعث آبروریزی مملکت هستند گذرنامه شان را لغو کند.

وی درباره دانشجویی به نام قطب زاده نیز گفت : اطلاع دارم هیچ اقدامی برای مراجعت آقایان فاطمی و قطب زاده از طرف سرپرستی انجام نشده است، چون آقای قطب زاده طبق مدارک موجود در سرپرستی وضع تحصیلی خوبی ندارد و به جای تحصیل و پرداختن به امور تحصیل برخلاف مصالح مملکتی تبلیغاتی در خارج می کند. بنا به دستور آقای سفیر کبیر و قوانین اداره اعزام دانشجو از تمدید گذرنامه تحصیلی او خودداری شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.