31 مرداد ماه 1340

31 مرداد ماه 1340

بودجه لغت نامه تقلیل یافت!/اولین چاه نفت در خارک حفر می شود/امینی منتظر نظر مقامات قضایی درباره سوء استفاده در سازمان برنامه/نداشتن متخصص در ایران!/تلاش دولت امینی برای ایجاد بازار مشترک با همسایگان

بودجه لغت نامه تقلیل یافت!

دکتر معین، رئیس لغت نامه دهخدا، از تقلیل بودجه این لغت نامه خبر داده و گفت: به این ترتیب لغت نامه خود به خود منحل می شود.

 

«اطلاعات» با ذکر این خبر در گزارشی اعلام کرد: به قرار اطلاع، در بودجه کل کشور برای «لغت نامه دهخدا» صدهزار تومان در نظر گرفته شده و در واقع بودجه آن سازمان، که 400 هزار تومان در سال بود، به یک چهارم تقلیل داده شده است.

 

اولین چاه نفت در خارک حفر می شود

چاه اکتشافی شماره یک بی‌بی حکیمه که به وسیله شرکت های عامل نفت ایران در 40 کیلومتری جنوب شرقی گچساران حفر می شد، پس از رسیدن به عمق 6748 پا متوقف گردید. آزمایش های اولیه ظرفیت منبع چاه را در حدود 3500 بشکه در روز نشان داد و برای آن که ظرفیت دقیق چاه معلوم گردد مشغول نصب وسایل لازم دیگر می باشند.

 

وسایل حفاری از چاه بی بی حکیمه به جزیره خارک منتقل می گردد تا در مهرماه سال جاری مبادرت به حفر یک چاه اکتشافی در جزیره مزبور بشود.

 

اکنون مقدمات کار و تعیین محل اولین چاه نفت در جزیره خارک فراهم می شود.

 

امینی منتظر نظر مقامات قضایی درباره سوء استفاده در سازمان برنامه

علی امینی، نخست وزیر، هنگام مراجعت از سازمان برنامه گفت: در رابطه با سوء استفاده های احتمالی در سازمان برنامه منتظر نتیجه کار مراجع قضایی هستیم.

 

نخست وزیر همچنین دیشب در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: تا شش ماه دیگر مملکت روی پای خود می ایستد.

 

اصولا تثبیت وضع اقتصادی و اتخاذ یک اقتصاد سالم بر دو پایه اساسی قرار دارد: یکی موازنه پرداخت ها و دیگر بودجه. در مورد موازنه پرداخت ها، توازن امور بازرگانی از نظر واردات و صادرات کمال اهمیت را دارد، ولی این نکته را نباید فراموش کرد که کشورهایی که در حال توسعه هستند از آن ها نباید انتظار داشت که توازنی در صادرات و واردات آن ها باشد.

 

در کابینه مصدق، صادرات بیشتر از واردات بوده؛ از نظر ظاهر این موضوع صحیح بوده، ولی علت آن این بود که دولت ارز کافی در دست نداشت و به همین علت واردات کمتر بود. از طرفی چون ایران به علت درآمدی که از نفت دارد همیشه سعی کرده که موازنه پرداخت ها را حفظ کند، ولی در این چند سال اخیر موازنه پرداخت ها دچار تزلزل گردیده به طوری که دولت مجبور شد از ارز بانک مرکزی استفاده کند.

 

هنگامی که این دولت شروع به کار کرد، با خطر عدم موازنه پرداخت ها مواجه شد. برای این کار ما اقدامات شدیدی را شروع کردیم. با این اقدامات که خیلی موثر بود، ما خواهیم توانست 60 میلیون دلار صرفه جویی ارزی بکنیم، ولی این مقدار کافی نیست و برای این که از وضع موجود نجات پیدا کنیم، باید حداقل 200 میلیون دلار ذخیره ارزی برای بانک مرکزی داشته باشیم.

 

امینی درباره کمک های خارجی به دولت خود نیز گفت: کمک های خارجی ها در این مورد کمک های مالی و فنی است و ما برای این کار دو اقدام کردیم: یکی نسبت به اخذ کمک جهت برنامه هایی که در دست اقدام است و به علت نبودن اعتبار انجام نشده و در این مورد مذاکراتی با کشورهای آمریکا و آلمان صورت گرفته و هیئتی از ایران به کشورهای مزبور سفر کردند و سرانجام همان طوری که اطلاع دارید پروتکلی امضا شد و آلمان موافقت نمود 200 میلیون مارک به ایران بدهد. ما امیدواریم که از طرف دولت آمریکا نیز کمک های فوری بشود.

 

در مورد برنامه سوم نیز هیئتی به واشنگتن و لندن و چند کشور اروپایی رفت تا در آنجا رئوس برنامه سوم عمرانی را برای مقامات اقتصادی و مالی آن کشورها تشریح کند و قرار است یک کنسرسیوم بین المللی با شرکت آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اتریش، بلژیک و ایتالیا تشکیل شود تا اعتبار لازم برای اجرای برنامه سوم تهیه شود.

 

در این برنامه سوم نیز باید از خبط های گذشته تجربه گرفت از جمله در برنامه اول و دوم بزرگترین خطایی که شده کارهای اجرایی به خود سازمان برنامه واگذار گردیده و در برنامه سوم این کارها به خود وزارتخانه ها واگذار خواهد شد.

 

نداشتن متخصص در ایران!

در گذشته از عواید نفت و وام هایی که گرفته می شد مقداری صرف توسعه صنایع داخلی می شد، ولی بعدا این صنایع پیش نمی رفت و در نتیجه مقداری سرمایه دچار رکود می شد و علت آن نداشتن متخصصین فنی مخصوصا در قسمت مدیریت بود. هم اکنون بیشتر کارخانجات به علت نداشتن متخصصین، محصولات کارخانجات از نظر کیفیت انتظارات مردم را جواب نمی دهد.

 

تلاش دولت امینی برای ایجاد بازار مشترک با همسایگان

فعلا ما سعی می کنیم که بازارهای جدیدی در خارجه به‌وجود بیاوریم و به‌خصوص کوشش کنیم که بتوانیم با همسایگان خود بازار مشترکی در خاورمیانه به‌وجود آوریم و این کار بسیار مفید خواهد بود و در نتیجه ما می توانیم حرف های خود را به بازار مشترک اروپا بقبولانیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.