30 مردادماه 1340

30 مردادماه 1340

افزایش فاصله شوروی و غرب بر سر ایران/اگر کاری نتوانستم بکنم، خودم مرخص می شوم!

افزایش فاصله شوروی و غرب بر سر ایران

انتشار اوراق محرمانه سنتو از طرف خبرگزاری شوروی و عکس العمل کشورهای عضو سنتو در قبال آن به عقیده محافل سیاسی بدون آن که کمترین استفاده ای عاید مبتکر آن کند و بهره ای را که انتظار داشتند از آن بگیرند منجر به ایجاد فاصله بیشتر کشورهای غربی و دیپلماسی شوروی گشت.

 

«اطلاعات» در گزارشی با اعلام این نکته افزوده است: این عمل شوروی به چند شکل تفسیر شده است از جمله این که روس ها می خواهند انظار را از برلن متوجه منطقه دیگری کنند و شکست دیپلماسی خود را در این منطقه بپوشانند. این استدلال بیشتر مورد توجه قرار گرفته و خبرگزاری های جهان بیشتر روی آن تکیه می کنند.

 

خبرگزاری آلمان در گزارشی اعلام کرد: پیمان سنتو، یعنی ایران، پاکستان و ترکیه امروز متفقا اتهامات وارده از طرف شوروی را مبنی بر این که سنتو نقشه یک حمله اتمی به شوروی را می کشد رد کردند.

 

وزارت خارجه پاکستان دیروز بیانیه ای در این مورد منتشر کرد و تاکید نمود که چنین نقشه ای در کار نبوده و به هیچ وجه مدارک موثقی که حقیقتا ادعای شوروی را ثابت نماید وجود ندارد.

 

ترکیه و ایران نیز که مانند پاکستان هر کدام بیانیه های جداگانه ای انتشار داده اند تاکید کرده اند که مدارک مورد ادعای دولت شوروی کذب محض و قلب حقایق می باشد.

 

آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: قدس نخعی، وزیر خارجه ایران، دیروز طی یک کنفرانس مطبوعاتی در محل وزارت خارجه اظهار داشت که تمام ادعای شوروی در مورد اسنادی که طبق ادعای خبرگزاری «تاس» به دست دولت شوروی افتاده و در آن ها نقشه های حمله اتمی به شوروی تشریح شده کذب محض است.

 

نخعی افزود: انتشار این اسناد موجب توقف کارهایی که برای بهبود روابط حسن همجواری ایران و شوروی می شود نخواهد گردید.

 

اگر کاری نتوانستم بکنم، خودم مرخص می شوم!

علی امینی، نخست وزیر، در جلسه بحث آزاد دانشجویان گفت: قول می دهم اگر نتوانستیم کاری بکنیم، خودمان مرخص بشویم و دیگر احتیاجی به هو و جنجال نیست. من از آقایان دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا تقاضا دارم که هم دانشجویان را از اوضاع باخبر کنند و هم خود مردم آمریکا را.

 

به آقایان عرض کرده ام که اگر مملکتی باشد و آرامش باشد، همه چیز فراهم خواهد شد، ولی اگر بر اثر کارهای نادرست، خدای ناکرده مملکت از بین برود، دیگر آزادیخواهی و غیر آن معنی ندارد.

 

من می گویم سیاست ایران متمایل به غرب است؛ اگر کسی مخالف است، بیاید با دلیل و منطق بگوید؛ من قبول می کنم. عده ای می خواهند جنت مکان بمانند و تا آخر عمر هیچ کاری نمی کنند که مبادا به آن ها اعتراضی بشود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.