23 مرداد ماه 1340

23 مرداد ماه 1340

شاه: ایران خود را برای غرب به خطر انداخته است/ آمریکا به دوست خود اعتماد بیشتری داشته باشد!/محاصره ایران، پاکستان و افغانستان در حلقه سه قدرت بزرگ/دیوان کیفر از هیچ کس نمی ترسد/خبری از عمران، فرهنگ و دانشگاه نیست؛ روزنامه ها به فساد می پردازند/شاه در جشن کودتای 28 مرداد شرکت می کند!/اعتبار صرافان باید قطع  شود/دستگاه های دولتی باید با آلودگی هوا مبارزه کنند

شاه: ایران خود را برای غرب به خطر انداخته است/ آمریکا به دوست خود اعتماد بیشتری داشته باشد!

روزنامه «ولت.ام.زونتاک» در شماره مخصوص روز یکشنبه خود، متن مصاحبه پرنس کنستانتین دوباویر را با شاه ایران چاپ کرده است.

 

شاه در این مصاحبه اظهار داشت: ایران به منزله «اهرم گردان خاورمیانه» است. کسی که ایران را در دست داشته باشد راه پیشروی به طرف افغانستان، پاکستان و مناطق نفت خیز عرب و همچنین اقیانوس هند و آفریقای شرقی را در دست دارد.

 

ایران سد بزرگی در برابر شوروی در خاورمیانه است و به این جهت قبل از این که به پست هایی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند توجه شود باید این سد را محکم تر ساخت.

 

ما بیش از هر چیز به صنعت شیمی نفت نیازمندیم. از صنعت شیمی آلمان می توان در مناطق نفتی ایران استفاده کرد. من حاضرم یک منطقه را در ایران برای اجرای برنامه های توسعه و عمران از طرف جمهوری فدرال آلمان اختصاص دهم.

 

تحولات در کشور ما براساس کاملا سالمی جریان دارد و ما همیشه وضع خود را به خاطر غرب به خطر انداخته ایم. بهتر است آمریکایی ها به دوستان خود اعتماد بیشتری داشته باشند و کمتر به حرف دشمنانشان گوش کنند.

 

اکنون ملت ما بیدار شده و می داند که از زندگی چه انتظاراتی باید داشته باشند. به ما کمک کنید تا بتوانیم به آرمان های قانونی این ملت جامه عمل بپوشانیم.

 

محاصره ایران، پاکستان و افغانستان در حلقه سه قدرت بزرگ

مارشال ایوبخان، رئیس جمهور پاکستان، به مناسبت چهاردهمین سال استقلال پاکستان طی سخنانی گفت: ایران، پاکستان و افغانستان در حلقه سه قدرت بزرگ محاصره شده اند. شرط احتیاط آن است که این سه کشور با هم متحد شوند و برای حفظ امنیت و بقای خود کوشش کنند.

 

دیوان کیفر از هیچ کس نمی ترسد

بنی فضل، دادستان دیوان کیفر، طی یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون اقدامات انجام شده در مدت سه ماه اخیر گفت: پس از اعلامیه دادستانی در مدت کوتاهی چه از تهران و چه از شهرستان ها، نامه ها و اعلام جرم های زیادی به دیوان کیفر رسید و در حقیقت جامعه ایرانی دستگاه دیوان کیفر را یاری و کمک کرد و عملا به من ثابت شد که 20 میلیون جمعیت ایران موافق برنامه مبارزه با فساد است.

 

در این مدت ایرانیان خارج از کشور و مقیم اروپا، هند و پاکستان در این جهاد مقدس مرا یاری کردند و ضمن پشتیبانی از اقدامات دادگستری، اعلام جرم هایی به طور مفصل و با ذکر موارد و مطالب قابل استفاده برای من فرستادند. در این اعلام جرم ها، اشاره به مواردی شده است که حتی برای مامورین که مشغول کار هستند غیرقابل تصور بود و این نشان می دهد که مردم ایران بیش از حد تصور هوشیار است.

 

بعضی از اعلام جرم های رسیده به اندازه یک کتاب است؛ مثلا اعلام جرم رسیده درباره راه آهن به قدری مفصل و کامل است که اگر یک بازپرس بخواهد در تمام مواد اشاره شده تحقیق کند لااقل باید 20 سال مشغول کار باشد. در این اعلام جرم از میخ کوب تا مدیرکل راه آهن اسم برده شده است.

 

تفکیک موارد جرم در اعلام جرم های رسیده خود به تنهایی کار مشکلی است. باید اعتراف کنم که ملت ایران واقعا برای مبارزه با فساد و نادرستی خلق شده است و گفتنی ها را نگه می دارد و بموقع می گوید.

 

دستگاه دیوان کیفر از زمان تصدی اینجانب از هیچ کس باک ندارد و خدا را شاهد می گیرم که کوچک ترین توصیه و سفارش از طرف مقامات دولتی کشور در هیچ موردی نشده است.

 

خبری از عمران، فرهنگ و دانشگاه نیست؛ روزنامه ها به فساد می پردازند

اولین کیفرخواست صادره در پرونده های اخیر مربوط به متهمین پرونده شیلات است. در این پرونده، اعضای هیئت مدیره شرکت شیلات مرتکب 17 فقره تدلیس در معاملات و چند فقره اختلاس، چند فقره رشاء و ارتشاء و یک فقره جعل شده اند و جمعا حدود دو میلیون و 600 هزار تومان سوء استفاده شده است. با صدور کیفرخواست، از این پس شرکت شیلات و وزارت دارایی باید علیه متهمین پرونده عرض حال ضرر و زیان بدهند.

 

من هم مثل تمام ایرانیان میل داشتم اخبار روزنامه ها پیرامون برنامه های عمرانی، فرهنگ و دانشگاه باشد، ولی متاسفانه متهمین این موجبات را فراهم کردند که قسمت مهمی از اخبار روزنامه ها بر خلاف انتظار مردم بر محور تعقیب متجاوزین به حقوق عمومی باشد.

 

شاه در جشن کودتای 28 مرداد شرکت می کند!

در تعقیب نامه ها و تلگراف هایی که از طرف برخی گروه ها و افراد دائر بر تقاضای شرکت شاه در جشن های 28 مرداد معروض و مخابره شده بود، سخنگوی دربار شاهنشاهی در اطلاعیه ای اعلام کرد: دسته جات مختلف از پیشگاه همایون شاهنشاه تقاضا کرده اند که به مناسبت یادبود قیام ملی [کودتای] 28 مرداد، شاهنشاه را در این روز از نزدیک زیارت کنند، بدین وسیله اعلام می دارد که اعلیحضرت همایون شاهنشاه این درخواست عمومی را با خوشوقتی پذیرفته و در روز شنبه 28 مرداد 1340 در ساعت پنج و نیم بعدازظهر در محل فرودگاه دوشان تپه برای شرکت در جشن و صحبت با مردم حضور خواهند یافت.

 

اعتبار صرافان باید قطع  شود

اتاق بازرگانی طی یک مصاحبه مطبوعاتی، از اقدام بانک ملی درباره افزایش ده درصد اعتبارات دائم بازرگانان استقبال کرد.

 

در جلسه مصاحبه مطبوعاتی اتاق بازرگانی تهران، علی اکبر خسروشاهی در مورد افزایش اعتبارات دائم بازرگانان گفت: ما بسیار خوشوقتیم که خواسته های اتاق بازرگانی یکی پس از دیگری عملی می شود؛ البته بازرگانان آنقدر تنگ نظر نیستند که همه خواسته های خود را بحد اکمل بخواهند، بلکه خواسته ما در حدود امکانات دولت می باشد. خواسته های بازرگانان پس از مطالعه وسیع در اتاق و بر اساس امکانات دولت و قابل اجرا بودن خواسته های مزبور تدوین شد و اقدام اخیر بانک ملی نشان داد که تقاضاهای ما عملی و منطقی است.

 

علی اصغر پیرزاد نیز گفت: در مورد عملی که فعلا بانک ملی انجام داد لازم است یک اقدام تکمیلی دیگر هم انجام گیرد و آن این است که نحوه تقسیم این اعتبارات باید منطبق با سیاست بازرگانی و اقتصادی فعلی دولت باشد. اعتبارات موجود مطابق سیاست قبلی دولت وقت بود. در آن موقع قرار بر این بود واردات زیاد باشد، منطقا اعتبارات زیادتر هم به واردات اختصاص دادند، اما اگر از این پس قرار باشد که واردات محدود گردد، طبیعی است که اعتبارات مربوط به آن هم باید محدود گردد.

 

اتاق تقاضا کرد که بانک ملی ایران نحوه تقسیم اعتبارات را مورد تجدید نظر قرار دهد و اعتبارات صرافان، که صرف سفته بازی و نزول می شود، قطع گردد و به جای آن به اعتبارات صادراتی افزوده گردد.

 

خبر دیگر این که یکی از پیشنهادهای اصناف در اطاق بازرگانی به نخست وزیر این بود که بانک ملی وام های کوچک، که بیش از دو هزار تومان نباشد، به کسبه و پیشه وران و صنعتگران کوچک بدهد.

 

آن چه مسلم است این کار فقط در تهران انجام می گیرد و مسلما در حدود امکانات بانک مزبور می باشد. دخالت بانک ملی با قدرت و امکانات وسیعی که دارد موجب می شود این کمک به طور وسیع در تمام کشور شامل کلیه اصناف گردد.

 

یک مقام اتاق بازرگانی در این مورد گفت: کمک به اصناف اهمیتش از کمک به بازرگانان بزرگ هم بیشتر است؛ همان طوری که بازرگانان بزرگ و صاحبان صنایع برای به راه انداختن وضع بازرگانی و کارخانه خود احتیاج به یک یا دو میلیون تومان یا بیشتر از آن دارند، یک دکاندار هم با یک یا دوهزار تومان می تواند سر و سامانی به وضع بدهی های خود بدهد یا کمبود جنس دکان خود را تامین کند و از وضع راکد و مشکل فعلی درآید.

 

دستگاه های دولتی باید با آلودگی هوا مبارزه کنند

به منظور هماهنگ ساختن عملیات بهداشتی در شهر تهران، کمیسیونی با شرکت نمایندگان اداره کل بهداشت استان و اداره کل بهداشت وزارت بهداری و اداره بهداشت بهداری شهرداری همه هفته تشکیل می گردد.

 

در جلسات این کمیسیون، طرح بهداشتی شهر تهران مورد بررسی قرار می گیرد و تصمیماتی اتخاذ می گردد.

 

مدیرکل وزارت بهداری نیز امروز گفت: این وزارتخانه مجدانه از دستگاه های دولتی اجرای تصمیمات کمیسیون مبارزه با آلودگی هوا را خواستار است.

 

در کمیسیون مبارزه با آلودگی هوا تصمیماتی پیرامون جلوگیری از ادامه کار کوره هایی که دود می کنند گرفته شده است؛ همچنین در مورد حمام هایی که از دستگاه های بدون دود استفاده نمی کنند از طرف کمیسیون بهداری، شهرداری ماموریت یافت که پس از بازرسی های لازم از ادامه کار آن ها جلوگیری نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.