22 مردادماه 1340

22 مردادماه 1340

امینی: دشمنان می خواهند بین ما شکاف ایجاد کنند/قرار مجرمیت متهمین پرونده شیلات صادر شد/نرخ نامه های پستی و تلگراف دو برابر می شود/اساسنامه وزارت خارجه تغییر می کند/بر اساس توصیه های بانک جهانی، در طرح برنامه های عمرانی سوم تجدید نظر می شود/اعتبارات دائم بازرگانان ده درصد افزایش یافت

امینی: دشمنان می خواهند بین ما شکاف ایجاد کنند

صبح امروز کلاس تعلیمات کار برای کارگران و کارفرمایان موسسه انحصار دخانیات با حضور نخست وزیر در سالن باشگاه کارگران دخانیات با شرکت کارگران و کارمندان دخانیات افتتاح شد.

 

امینی در این مراسم گفت: در کشورهای سرمایه داری که ما هم جزء آن هستیم، کار و سرمایه دو عامل مهم و بزرگ است و هماهنگی بین این دو عامل و دو طبقه، یعنی کارگر و کارفرما، ضروری است. در دو قرن پیش مبارزات شدیدی که منجر به انقلاب هم شده بین کارگر و کارفرما وجود داشته، اما اکنون دیگر دوره این تشنجات سپری شده است.

 

دوره جدید دوره قانون و علم و آشنایی به حقوق یکدیگر است و دیگر در این موارد مبارزه ای در بین نیست و در سایه وجود قوانین کار و اجتماعی و سایر قوانین همه به حق خود می رسند و احتیاج به مبارزه نیست.

 

یکی از علل اختلافات در این است که اکثر قوانین ما از خارج تقلید شده است. مسلم است که همه قوانین خارجی نمی تواند منطبق با وضع و طرز فکر ما باشد؛ البته با توجه به امکانات ما و طرز تفکر ما این جزئی اختلاف هم در اثر اصلاح قوانین قابل رفع است و آن تاریکی و سوء تفاهم موجود از بین می رود؛ البته در این قسمت هم گام های بزرگی برداشته شده است. اگر ما وضع خود را با چند سال قبل مقایسه کنیم، پیشرفت های قابل توجهی کرده ایم. این پیشرفت ها در قانون تنها نیست، بلکه در طرز فکر کارگر و کارفرما و لوازم و همه مسائل دیگر است.

 

امینی گفت: بنده خیال می کنم ایرانی به طور کلی و بخصوص طبقه کارگر ما لیاقت و شایستگی زندگی بهتر از این را دارد؛ به همین علت باید دید که چه عواملی موجب شد که پیشرفت ما بیش از این نشده است. خیال می کنم علت عمده اش تشدد و نفاق و خودخواهی و تنبلی و عدم توجه به این امور باشد.

 

ما در موقعیت فعلی جهان باید سعی کنیم اتحاد محکمی بین ما بوجود آید در چنین شرایطی من قول می دهم که گام های بزرگتر در امور اقتصادی کشور برداشته شود. دشمنان اقتصاد و ملیت ما مایلند به تفرقه ها، که ریشه و اساس ندارد، دامن بزنند. بهترین محیط برای دشمنان خارجی ما همین شکاف هایی است که کوشش دارند آن را زیادتر و عمیق تر کنند.

 

اگر ملت ما همیشه از مخاطرات سخت نجات یافته من فکر می کنم به علت این بود که ایرانی اصولا وطن دوست است و در مواقع خطر روی غریزه فطری متحد می شود. قدر آرامش فعلی را باید بدانیم. ما از خیلی از جهات از کشورهای دیگر سعادتمندتریم. ما باید اتفاق و اتحاد خود را تقویت کنیم.

 

کوشش برای دفاع هیچ وقت موجب خطر نیست. ما هیچ وقت برای هیچ یک از همسایگان خود خطر نداشته و نخواهیم داشت. کشور ما نیازمند صلح است تا مشکلات اقتصادی و مالی و اجتماعی خود را حل کند. من اطمینان دارم با بوجود آوردن اتحاد بین طبقات مختلف قادریم که اصلاحات مالی و اقتصادی را انجام دهیم و از بحران فعلی بگذریم. در آن صورت دیگران نیز به سراغ ما خواهند آمد؛ البته تا وقتی ما گرفتاری داریم دیگران از گرفتاری ما سوء استفاده می کنند. باید تمام طبقات به این مطلب بیش از همه توجه کنند و روابط طبقات مختلف باید پیش از پیش محکم شود.

 

قرار مجرمیت متهمین پرونده شیلات صادر شد

اکبر صدر، بازپرس پرونده شیلات، درباره متهمین پرونده مزبور قرار مجرمیت صادر کرد. در این پرونده، سرتیپ نویسی، مدیرعامل قبلی، و عده ای از اعضای هیئت مدیره شرکت شیلات مورد اتهام هستند و علاوه بر این عده، چند نفر از مدیران شرکت هایی که در معاملات جاری شیلات دخالت داشته تحت تعقیب قرار گرفته اند که عده ای از آن ها با صدور قرار بازداشت زندانی شدند.

 

سوابق و پرونده های مربوط به شرکت شیلات از طرف بازپرس مربوطه تسلیم دادستان دیوان کیفر شد تا نسبت به صدور کیفرخواست اقدام گردد.

 

نرخ نامه های پستی و تلگراف دو برابر می شود

بنا به پیشنهاد وزارت پست و تلگراف و تلفن و تصویب هیئت وزیران، از اول شهریورماه سال جاری نرخ تلگراف فارسی و لاتین و همچنین نرخ مرسولات داخلی پستی به دو برابر افزایش خواهد یافت.

 

سخنگوی وزارت پست و تلگراف و تلفن در این زمینه گفت: بر خلاف آن چه بین مردم شایع شده، نرخ پست و تلگراف و تلفن برای خارج از کشور به هیچ وجه افزایش نیافته و حتی برای تلفن که مورد استفاده و احتیاج عموم است، تسهیلاتی نیز فراهم گردیده و بدین ترتیب که در آینده هر کس با تلفن منزل و محل کار خود بدون این که ودیعه ای در حساب مخصوص داشته باشد و یا در محل اداره تلفن حاضر شود می تواند با هر نقطه و هر جا که بخواهد صحبت کند.

 

اساسنامه وزارت خارجه تغییر می کند

«اطلاعات» در گزارشی نوشت: محافل دیپلماتیک احتمال می دهند که در کادر داخلی و خارجی وزارت امور خارجه تغییرات وسیعی صورت بگیرد. گزارش می رسد که در خصوص این تغییرات مقامات وزارت امور خارجه مشغول مطالعه هستند و پس از آن که مطالعات به مرحله نهایی رسید، انتصابات و تبدیلات اعلام می شود.

 

در کریدورهای وزارت خارجه گفته می شود که در نظر است از دیپلمات های قدیمی و ورزیده برای تصدی چند پست مهم سیاسی استفاده شود.

 

در محافل مطلع صحبت از این است که محتملا در اساسنامه وزارت خارجه نیز تغییراتی داده می شود و این وزارتخانه دارای دو معاون و سه مدیرکل با وظائف و اختیارات بیشتر خواهد شد.

 

همچنین در کریدورهای وزارت خارجه شنیده شد که سفرای ایران در دو کشور اسلامی عضو سازمان پیمان مرکزی (ترکیه و پاکستان) تغییر خواهند کرد و ممکن است موسی نوری اسفندیاری، سفیر کبیر ایران در کراچی، پست سیاسی دیگری را عهده دار شود.

 

علاوه بر این گفته می شود که برای تصدی سفارت ایران در حبشه یکی از دیپلمات های وزارت خارجه، که هم اکنون شاغل پست سفارت در یک کشور آسیایی است، اعزام می گردد.

 

در بودجه سال جاری وزارت خارجه، اعتبار لازم برای تاسیس چند نمایندگی سیاسی در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین تامین شده است و شایع است که تا پایان سال جاری در ونزوئلا و نیجریه و حبشه و غنا سفارت ایران گشایش خواهد یافت و نماینده سیاسی این کشورها اعزام خواهد شد.

 

همچنین گفته می شود که در نظر است در کشور رومانی نیز که در تهران نماینده سیاسی دارد سفارت تاسیس گردد و طهمورث آدمیت، وزیر مختار ایران در مسکو، به سمت وزیر مختار در آن کشور منصوب شود.

 

بقرار اطلاع، فریدون آدمیت، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه نیز که هم اکنون کارهای سیاسی وزارت خارجه را عهده دار است، مقارن ورود معاون سیاسی، برای تصدی پست جدید خود به هلند عزیمت خواهد کرد. فریدون آدمیت به سمت سفیر کبیر ایران در لاهه منصوب شده و پذیرش وی نیز رسیده است.

 

بر اساس توصیه های بانک جهانی، در طرح برنامه های عمرانی سوم تجدید نظر می شود

صورت جلسات و مذاکرات نمایندگان اقتصادی ایران با مقامات بانک جهانی به وسیله رئیس هیئت نمایندگی ایران به سازمان برنامه رسید.

 

گزارش این مذاکرات که اکنون از طرف مهندس اصفیا، قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه، و دفتر اقتصادی سازمان مورد مطالعه قرار گرفته جمعا در 40 صفحه تنظیم گردیده است.

 

در گزارش مزبور مطالب و مسائل مختلف که ضمن جلسات متعدد مورد بحث قرار گرفته به تفصیل شرح داده شده است.

 

مذاکرات هیئت اقتصادی ایران با مقامات بانک جهانی جمعا دوازده جلسه بوده و هر جلسه آن نزدیک دو ساعت به طول انجامیده و ضمن آن طرح های برنامه سوم مورد بررسی قرار گرفته است.

 

بقرار اطلاع، مقامات بانک جهانی نظرات خود را درباره طرح های مختلف ابراز داشته و روی هم رفته نسبت به طرز اجرا و حجم برنامه تذکراتی داده اند. در سازمان برنامه گزارش مذاکرات مقامات بانک جهانی و هیئت نمایندگی ایران با خشنودی تلقی شده و اظهار امیدواری شده است که پس از تجدید نظر در طرح های برنامه پنج ساله سوم، بانک جهانی برای اجرای طرح های مزبور کمک هایی به ایران داشته باشد.

 

هیئت نمایندگی ایران پس از پایان مذاکرات خود در واشنگتن، برای مذاکره با مقامات برخی از کشورهای غربی به اروپا عزیمت کرده است.

 

این مذاکرات نیز به منظور جلب کمک از کشورهایی است که احتمال داده می شود برای اجرای طرح های برنامه سوم از طریق تشکیل کنسرسیومی به ایران کمک کنند.

 

اعتبارات دائم بازرگانان ده درصد افزایش یافت

طی دستوری که بانک ملی به شعب خود داد اعتبارات دائم بازرگانان ده درصد افزایش یافت. اعتبارات اضافی باید صرف امور تولیدی و صادراتی بشود.

 

اداره مرکزی بانک ملی از شعب خود خواست لیست کسانی را که می توانند از اعتبار اضافی استفاده کنند فورا اطلاع دهند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.