21 مرداد ماه 1340

21 مرداد ماه 1340

با این قانون انتخابات صحیح انجام نمی گیرد/یک کاندیدای درست حسابی در شهرستان ها و تهران نمی بینم/فوق العاده به عقب رفته  ایم/ هیچ کس برای خودش حدی قائل نیست/تکذیب ترمیم کابینه توسط امینی/عراق کنفرانس تهران را تحریم کرد

با این قانون انتخابات صحیح انجام نمی گیرد

علی امینی، نخست وزیر، در اجتماع بازرگانان خراسان گفت: نود درصد مردم معتقدند با این قانون انتخابات صحیح انجام نمی گیرد. من داعی ندارم قانون را تغییر بدهم، ولی امیدوارم سعی بکنم لااقل یک محیط مساعدی یک محیط تمیزی را به وجود بیاورم که حداقل تقلب در انتخابات نشود.

 

یک اشخاصی که سعی می کنند با انواع وسایل به مجلس بروند مسلما برای خدمتگزاری بخلق این کار را نمی کنند و یک گرفتاری دارند و باید برای دفاع از حقوق خودشان نماینده و وکیل بشوند!

 

همیشه مرسوم بوده در این مملکت، اشخاصی که البته شامل حال خود بنده هم می شود که مختصر تعینی داشتند می گفتند باید یک دم گاوی دستمان باشد برای این که بتوانیم از حقوق و منافع خودمان دفاع بکنیم، اگر تشکیلات دولت برای خدمت به مردم و برای اجرای عدالت و قانون شد، بنده اطمینان دارم که آقایان مسلما دیگر این وسیله را لازم ندارند. اگر می رفتند فقط برای دفاع از منافع خودشان باز هم بنده اشکالی نمی دیدم. این را هم که عرض می کنم چون خودم وارد بودم، چون وزیر مالیه بودم، وزیر اقتصاد بودم، وزیر دادگستری بودم، می گویم اگر بنا شد وکیل یک مجلس از فرماندار گرفته تا بخشدار و تمام روسای ادارات را خودش انتخاب کند چرا ؟ چه داعی دارد؟

 

امینی با بیان این که «مخالفین نباید این را مستمسک کنند که انتخابات انجام نمی شود» افزود: انتخاباتی که دولت در آن دخالت کند، انتخابات دوره دولت من نیست. بنده ولو آن که آدم صالحی از صندوق بیرون بیاورم، چنین کاری را نمی کنم. اگر اشخاص دیگری خواستند این کار را بکنند، خودشان می دانند.

 

یک کاندیدای درست حسابی در شهرستان ها و تهران نمی بینم

راجع به انتخابات انجمن شهر متاسفانه در اغلب شهرستان ها و بخصوص تهران بنده کاندیدایی را که نگاه می کردم مطابق این قانون که بایستی واجد شرایط باشند، هیچ کاندیدای حسابی ندیدم که واقعا بیاید و بگوید آقا من می خواهم کاندیدای انجمن شهر بشوم و انتخاب شوم.

 

مخالفتی با تشکیل مجلس شورای ملی ندارم و آن آدمی که بنده را متهم می کند که چون به مقامی رسیده ام خدای نکرده قصد دیکتاتوری دارم، نمی خواهم مجلسی باز بشود، چنین چیزی نیست.

 

آنان که مدعی هستد که فرماندار خوب انتخاب بکنیم، انجمن خوب انتخاب بکنیم، قانون هیچ نقصی ندارد برای این که از همین قانون وثوق الممالک ها و موتمن الملک ها انتخاب شدند، اشتباه محض است؛ به همین دلیل عرض کردم انحطاط اخلاقی هست.

 

فوق العاده به عقب رفته  ایم/ هیچ کس برای خودش حدی قائل نیست

البته مملکت در یک قسمتش ترقی کرده جای شبهه و تردید نیست، ولی از نظر به هم خوردن نظم اجتماع ما برای این است که هیچ کسی برای خودش حدی قائل نیست. شما مسلم بدانید که فوق العاده ما عقب رفتیم.

 

در همه جای دنیا برای این که انسان بیاید خودش را کاندیدای یک مقامی بکند، یک شرایطی وجود دارد، یک مراحلی را باید طی بکند و بداند که مردم هم بدون واجد بودن شرایط اصلا او را قبول نمی کنند. آقایان در این انتخابات اخیر، که یکی آن باطل شد و دومی اش منحل گردید، ملاحظه فرمودند که در هر نقطه چه اشخاصی خودشان را کاندیدا کردند و توقعشان این بود که با پول و زور و نفوذ و این ترتیبات بیایند و بر مردم تحمیل بشوند. به نظر بنده این روحیه عوض نشده، این روحیه سرجای خودش باقی است و زمان می خواهد تا بشود آن را عوض کرد.

 

فرماندار اگر بد شد، از یک نقطه به نقطه دیگر منتقلش بکنید که ماهیتش فرق نمی کند این همان است که هست، اما متاسفانه در این مدت اشخاصی را برای این مشاغل تربیت نکرده اند و محیط هم یک محیط نامساعدی بود و این ها آلوده شده اند.1

 

تکذیب ترمیم کابینه توسط امینی

صبح امروز نخست وزیر در کاخ سعدآباد به حضور شاه شرفیاب شد. امینی پس از بازگشت به کاخ نخست وزیری، در پاسخ به سوال یک خبرنگار راجع به شایعه ترمیم کابینه گفت: تکذیب می کنم، سراپا کذب است!

 

عراق کنفرانس تهران را تحریم کرد

احمد السعید عمر، که رهبری نمایندگان کویت را در همه کنفرانس های نفتی بر عهده دارد، امروز اظهار داشت: عراق کنفرانس آینده نفتی تهران را تحریم کرده است و این تحریم بیشتر برایش زیان خواهد داشت تا نفع.

 

وی در گفت و گو با یونایتدپرس گفت: کنفرانس دول صادرکننده نفت که قرار بود روز 19 اوت در تهران تشکیل شود، تا 21 اوت به تاخیر افتاده است. عراق به این عنوان که اختلافش با شرکت کویت حل نشده است تقاضای تعویق کنفرانس را کرده است. قرار است در 24 اوت مذاکرات حکومت عراق و شرکت نفتی مذکور در بغداد آغاز شود.

 

عمر اظهار داشت: ادعای عراق در مورد این که پس از حل اختلاف با شرکت نفتی در جلسه اوپک شرکت خواهد کرد بی اساس است و احتمالا عراق می خواهد از نشستن با کویت به دور یک میز اجتناب کند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.