7 مردادماه 1340

7 مردادماه 1340

امینی جای پای خود را محکم کرد/5 سال باید در ایران انتخابات برگزار نشود!/تصویب بودجه با 200 میلیون تومان کسری/میزان شهریه دبیرستان ها پس از ملی شدن/نیاز ایران به 732 میلیون دلار کمک خارجی/انتقاد یک نشریه به اظهارات نخست وزیر درباره آزادی در جهان سوم!

امینی جای پای خود را محکم کرد

«خواندنی ها» در گزارشی نوشت: نطق رادیویی هفته گذشته امینی نشان داد که نخست وزیر پس از طی هفته بحرانی آخر تیرماه بیش از پیش به وضع خود امیدوار شده و من بعد در مبارزه با مخالفان خود شدت عمل بیشتری نشان خواهد داد.

 

همزمان با این سخنرانی که در محافل مختلف نشانه تثبیت وضع داخلی دولت تلقی شده است، امینی در سیاست خارجی نیز دست به اقدامات تازه ای زده و ضمن جلب اعتماد و پشتیبانی بیشتر آمریکا، برای جلب انگلیسی ها و رفع اختلاف با شوروی ها نیز قدم هایی برداشته است.

 

هولمز، سفیر کبیر آمریکا، روی هم رفته نسبت به دولت امینی و شخص وی خوش بین و احترام زیادی ابراز می کند و گزارش ها و اقدامات وی در کمک های مالی اخیر آمریکا به ایران، که قسمت عمده آن هنوز فاش نشده، نقش موثری بازی کرده است.

 

پگوف، سفیر کبیر شوروی در ایران نیز که همواره به عنوان سفیر حسن نیت شوروی در ایران معرفی شده، با وجود تبلیغات رادیو مسکو و رادیوهای وابسته بر ضد دولت ایران، هنوز هم به رفع اختلافات دو کشور امیدوار است و بالاخره هریسن، سفیر کبیر بریتانیا در ایران، فعلا سیاست معروف انگلیسی «منتظر باش و ببین» را در پیش گرفته است.

 

ظاهرا امینی برای تثبیت وضع خود قیافه انقلابی کابینه را به کلی تغییر داده و به راست منحرف شده است؛ وزرای انقلابی و نیمه انقلابی کابینه دیگر جیکشان درنمی آید و حتی خود امینی در چند هفته اخیر برای جبران اقدامات تند اولیه چند تن از وزیران خود، به تحبیب مالکین و جلب دوستی و همکاری مخالفین سابق خود پرداخته است.

 

با انحراف نخست وزیر به راست، همکاران سابق وی در جریان مبارزات انتخاباتی و همچنین دستجاتی که در آغاز حکومت امینی از وی پشتیبانی می کردند، از اطراف وی پراکنده شده و به مخالفت علنی با دولت برخاسته اند و امینی در پاسخ به همکاران سابق و مخالفان فعلی خویش از همان روش نخست وزیران سلف خود پیروی می کند.

 

5 سال باید در ایران انتخابات برگزار نشود!

«خواندنی ها» به مندرجات نشریات خارجی نیز اشاره کرد. سالز برگر، نویسنده معروف آمریکایی، در «نیویورک تایمز» نوشته است: این مسئله که نخست وزیر جدید ایران برای اصلاحات مورد نظر خود به چقدر وقت احتیاج دارد مسئله ای است که مورد بحث و گفت و گوی فراوان است، اما عده ای احساس می کنند که 5 سال مورد احتیاج است؛ پنج سالی که در آن مدت انتخابات صورت نگیرد تا آن که دولت فعلی به علت انتخابات دچار خطر برکنار شدن نگردد.

 

«اکونومیست» از نشریات معتبر انگلیسی نیز، که در نخستین روزهای زمامداری امینی مقاله ای منتشر کرد و نسبت به موفقیت وی اظهار امیدواری نمود، اکنون معتقد است دولت امینی بسیاری از برگ های برنده خود را از دست داده است.

 

اکونومیست نوشت: برنامه تقسیم اراضی، که دولت دکتر امینی با غرور و افتخار آن را اعلام کرد، هنوز شروع نشده است؛ دیگر خبری از انتخابات نیست و علیه هیچ یک از ژنرال هایی که در اوائل کار دولت امینی به اتهام فساد و یا سوء استفاده از اموال دولتی بازداشت شدند هنوز اقدامات قانونی آغاز نشده است.

 

اکونومیست تحلیل خود را این گونه پایان می دهد: «امینی حزبی از خود ندارد تا از او در روزهای سخت حمایت کند؛ البته او همیشه می تواند تهدید کند که استعفا خواهد داد. این حربه هشت هفته پیش حربه نیرومندی محسوب می شد، ولی امروز تاثیر آن مورد تردید است.

 

تصویب بودجه با 200 میلیون تومان کسری

رسیدگی به بودجه های وزارتخانه ها در هیئت وزیران خاتمه یافته و فعلا هیئت دولت مشغول رسیدگی به بودجه کل و مطالعه نهایی آن می باشد. به همین جهت پیش بینی می شود که بودجه کل تا هفته آینده تصویب خواهد شد.

 

مطالعات اخیر دولت روی بودجه هر وزارتخانه به این نتیجه رسیده است که در حدود 60 میلیون تومان از کسری بودجه با حذف هزینه های زائد تامین می گردد؛ در نتیجه میزان کسری بودجه از 288 میلیون تومان به 222 میلیون تومان می رسد و کاهش بیش از این فعلا امکان ندارد؛ معهذا هیئت دولت برای کاهش 20 میلیون تومان دیگر آن کوشش می کند.

 

میزان شهریه دبیرستان ها پس از ملی شدن

«اطلاعات» نوشت: مقامات مسئول در وزارت فرهنگ می گویند پس از ملی شدن مدارس، میزان شهریه دبیرستان ها بر اساس مصوبات شورای فرهنگ هر شهرستان خواهد بود و در تهران حداقل این شهریه طبق تجویز شورای فرهنگ شهرستان تهران در سیکل اول سالانه 750 ریال و در سیکل دوم هزار ریال و حداکثر بین هزار و 1500 ریال تعیین گردیده است که اولیای مدارس با تحقیق کافی درباره وضع مالی اولیای دانش آموزان، مبالغ مزبور را در آغاز سال تحصیلی از آن ها دریافت خواهند داشت.

 

بر اساس این گزارش دانش آموزان بی بضاعت که دارای استعداد باشند از پرداخت شهریه معاف خواهند بود.

 

نیاز ایران به 732 میلیون دلار کمک خارجی

مذاکرات هیئت اقتصادی ایران با مقامات بانک بین المللی ترمیم و توسعه درباره برنامه عمرانی سوم ایران از هفته گذشته در واشنگتن آغاز گردید.

 

خداداد فرمانفرمائیان، معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه، یک کنفرانس مطبوعاتی تشکیل داده و خاطرنشان ساخت که ایران برای اجرای سومین برنامه خود احتیاج به 732 میلیون دلار کمک خارجی دارد. این کمک مابه التفاوت هزینه اجرای برنامه و درآمدهای ملی و سرمایه های خصوصی داخلی ایران می باشد. برنامه سوم از مهرماه 1341 آغاز خواهد شد.

 

هیئت اقتصادی ایران نظریات بانک بین المللی را درباره حدود کمک و نحوه آن به دست خواهد آورد و سپس تقاضای دولت ایران بر مبنای آن تنظیم خواهد شد.

 

در این روزها از طرف مقامات و موسسات مالی بین المللی انتقادات قابل توجهی نسبت به برنامه سوم ایران جریان دارد. مضمون این انتقادات آن است که برنامه مذکور از لحاظ حجم و محتوی و همچنین با توجه به امکانات و منابع داخلی ایران متناسب نیست و برای کشوری نظیر ایران بسیار جاه طلبانه است.

 

«اطلاعات» نوشت: «انتظار می رود دولت ایران از سایر ممالک صنعتی غرب نیز درخواست کمک کند». فرمانفرمائیان در پاسخ به این سوال که اگر غرب به ایران کمک نکند، از کجا کمک خواهد گرفت سکوت کرد. وی خاطرنشان ساخت که در 5 سال گذشته، میزان خالص سرمایه های خارجی که وارد ایران شده به 217 میلیون دلار بالغ شده است.

 

انتقاد یک نشریه به اظهارات نخست وزیر درباره آزادی در جهان سوم!

بامشاد با اشاره به اظهارات دوشنبه گذشته امینی، نخست وزیر، در رادیو نوشت: از حق نباید گذشت که در میانه همه چیزهایی که عرضه شده «آزادی در کشورهای توسعه نیافته» قماشی بود که تا حال نه چشم ما دیده بود و نه گوش ما شنیده بود و از عجایب آن که آب در کوزه بود و ما گرد جهان می گشتیم.

 

ما که تا حال خیال می کردیم که در دنیا، آزادی همان چیزی است که در اعلامیه حقوق بشر آمده و نماینده دولت ما هم پای آن را امضا گذاشته و بر طبق مواد سی گانه آن، تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و باید آزاد زندگی کنند و آزاد بمیرند و از حقوق وسیعی برخوردار باشند که حدود و ثغور آن معلوم و مشخص شده و در آخرین ماده آن تصریح می شود که هیچ یک از مقررات اعلامیه حاضر نباید طوری تفسیر شود که متضمن حقی برای دولتی یا جمعیتی یا فردی باشد که بموجب آن بتواند هر یک از حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه را از بین ببرند.

 

بامشاد در ادامه با اشاره به اظهارات امینی می نویسد: تازه متوجه شدیم که کشف های تازه ای شده و آزادی که مثل اتم بیست سال پیش تقسیم ناپذیر بود، برای این که از اتم عقب نیفتد، اینک تقسیم پذیر گردیده است و ما دو نوع آزادی داریم: یکی آزادی در کشورهای توسعه یافته و یکی آزادی در کشورهای توسعه نیافته که هیچ به هم شباهتی ندارند.

 

نویسنده افزوده است: من که معلم هم هستم بیخود در کلاس علوم اجتماعی به بچه ها درس می دادم که مطابق ماده نوزدهم اعلامیه حقوق بشر، هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار در اخذ و انتشار آن به تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.1

 

«صدای مردم» نیز در یادداشتی نوشت: باید حضور امینی عرض کنیم که رهبران مشروطیت ایران پس از انقلاب مقدسی که منجر به تدوین و تصویب قانون اساسی گردید، شکل حکومت و حدود آزادی های فردی و اجتماعی را در قانون اساسی و قانون متمم قانون اساسی کاملا مشخص و معین کرده اند و اگر دولت هایی که در خلال 56 سال عمر قانون اساسی در این مملکت روی کار آمده اند از چهارچوبه قانون اساسی تجاوز نمی کردند و آزادی های فردی و اجتماعی را تا حدی که قانون اساسی تعیین نموده رعایت می کردند ما هم در راه طولانی دمکراسی هنوز در خم کوچه اول در جا نمی زدیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.