5 مردادماه 1340

5 مردادماه 1340

مدیرکل بانک ملی عوض می شود/آرامش تهدید به افشاگری های جدید کرد/تجاری که ورشکست شده اند/جبهه ملی غیرقانونی اعلام می شود؟!/خبری از انتخابات نیست/شکایت عراق از انگلیس به شوروی امنیت/نگرانی از جهت آن است که درآمد نفت به چه مصرفی می رسد؟!/افزایش اتکای دولت ها به صادرات نفت در سال های گذشته/کلیه دبیرستان های دولتی ملی می شوند/درخواست 730 میلیون کمک از آلمان!/معضل نوشابه های غیرالکلی!

مدیرکل بانک ملی عوض می شود

مجله آسیای جوان نوشت: گفته می شود به زودی کاشانی، مدیرکل بانک مرکزی، برکنار خواهد شد و چون به سن بازنشستگی رسیده بازنشسته خواهد شد.

 

در بین کسانی که نامشان برای پست مدیرکلی بانک مرکزی برده می شود نیساری، وزیر سابق بازرگانی، و دکتر نصیری بیش از سایرین شانس دارند.

 

آرامش تهدید به افشاگری های جدید کرد

آرامش که قرار بود در هفته قبل مسافرتی به اروپا کند از این مسافرت منصرف گردید و هفته گذشته آرامش برای استراحت به آب علی رفت و در آن جا بعضی از دوستانش به سراغش رفتند. ضمن تماسی که مخبر ما [آسیای جوان] با آرامش گرفت نامبرده گفت: من فعالیت های سیاسی خود را دنبال خواهم کرد و به زودی مصاحبه دیگری ترتیب خواهم داد و ضمن آن حقایق تازه ای را فاش خواهم کرد.

 

تجاری که ورشکست شده اند

در این دو هفته عده ای دیگر از تجار بزرگ متوقف و ورشکست شدند از جمله تجاری که در هفته های اخیر نتوانستند تعهدات خود را بپردازند و محلی هم برای پرداخت بروات و تعهدات خویش ندارند یکی حاج غلامحسین مس چی است که به مبلغ ده میلیون تومان ورشکست شده و دیگری سیدصادق میری، تاجر معروف، می باشد که به مبلغ 20 میلیون تومان ورشکست گردیده است.

 

ضمنا حاج میرزا علینقی کاشانی به مرحله توقف رسیده و پشت ویترین تجارتخانه خود این شرح را روی کاغذی نوشته و چسبانیده است: «طلبکاران باید بروات و چک های خود را 6 ماه تمدید کنند!»

 

علاوه بر افراد فوق در حدود سی نفر دیگر از تجار سرشناس در ماه گذشته ورشکست شده اند.

 

جبهه ملی غیرقانونی اعلام می شود؟!

«آسیای جوان» نوشت: یک منبع موثق خبر داد اقداماتی در جریان است که جبهه ملی غیرقانونی اعلام گردد و همان طور که جلوی فعالیت های حزب توده گرفته شده و این حزب رسما غیرقانونی اعلام گردیده جبهه ملی هم غیرقانونی شناخته شود.

 

گفته می شود طرح غیرقانونی بودن جبهه ملی به هیئت وزیران تقدیم خواهد شد و احتمال می رود که بلافاصله به تصویب برسد.

 

خبری از انتخابات نیست

قرار بود قبل از افتتاح دانشگاه و مدارس انتخابات مجلس شورا در شهریورماه در سراسر کشور آغاز شود، ولی انجام انتخابات به بعد موکول گردید!

 

یک مقام مطلع در این زمینه گفت: فعلا شروع انتخابات مقدور نیست و دولت سعی دارد جلوی تشنجات و تحریکاتی که می شود را بگیرد و به این جهت نمی تواند تشنجی بر تشنجات موجود بیفزاید.

 

همین مقام گفت: دولت فعلا مشغول رسیدگی به کار بودجه کشور است و پس از آن می خواهد به وضع مالی مملکت و بازار سر و صورتی بدهد و روی این اصول انجام انتخابات قبل از زمستان مقدور نیست!

 

شکایت عراق از انگلیس به شوروی امنیت

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: عبدالخالق حسونه، دبیرکل اتحادیه عرب، امروز اظهار داشت که دولت انگلیس به زودی نظر خود را درباره تصمیمات شورای اتحادیه عرب راجع به کویت اعلام خواهد کرد.

 

سفیر بریتانیا در قاهره طی 48 ساعت گذشته دوبار با حسونه تماس گرفته و راجع به اوضاع کویت مذاکره کرده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس امروز اظهار داشت که به ماموران سفارت انگلیس در بغداد هنوز اجازه ملاقات با سه سرباز انگلیسی که به وسیله مرزبانان عراقی دستگیر شده اند داده نشده است.

 

رادیو بغداد گزارش داد که سربازان مذکور به اتهام خرابکاری در جمهوری عراق محاکمه خواهند گردید.

 

عدنان پاچه چی، نماینده عراق در سازمان ملل، نیز امروز اظهار داشت که تجاوز سه سرباز انگلیسی از مرز عراق اقدام تحریک آمیزی علیه تمامیت جمهوری عراق است.

 

پاچه چی در این مورد کتبا به شورای امنیت شکایت کرده است. وزیر جنگ انگلیس نیز اعلام کرد این سه سرباز کاملا بی گناه بوده اشتباهی وارد خاک عراق شده اند.

 

نگرانی از جهت آن است که درآمد نفت به چه مصرفی می رسد؟!

رضا درودیان طی یادداشتی درباره صادرات نفتی ایران، که اطلاعات آن را منتشر ساخت، نوشت: آن چه موجب نگرانی است این نیست که چرا درآمد نفت به حساب صادرات می آید، نگرانی در این است که درآمد نفت به چه مصرفی می رسد؛ نگرانی همچنین در این است که ایران نیز مانند غالب کشورهای کم رشد از نظر درآمد ارزی به یکی دو قلم صادرات مواد اولیه متکی است.

 

کنترل بازار جهانی مواد اولیه مهمی که در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی تولید می شود در دست شرکت های بزرگ بین المللی می باشد که یا مستقیما در امر تولید و یا در امر توزیع دخالت دارند، نوسانات قیمت بین المللی مواد اولیه ای مانند پنبه، قهوه، مس، قلع و... تاثیرات عمیق در موازنه پرداخت های کشورهای صادرکننده می گذارد، معذلک این کشورها هرگز درآمد ارزی حاصله را از حساب صادرات خود حذف نمی کنند.

 

سوال اساسی این است که ایران درآمد ارزی حاصله از نفت را چگونه به مصرف برساند که اتکای خود را به این منبع درآمد به حداقل برساند و بالنتیجه آینده اقتصاد کشور را محکم و تزلزل ناپذیر سازد. عقیده غالب اقتصاددانان کشور بر این است که درآمد نفت باید کلا به مصرف امور عمرانی شامل توسعه صنعت و کشاورزی و راه و ارتباطات برسد؛ بنابراین قسمت عمده آن صرف واردات کالاهای سرمایه ای گردد، در این صورت واردات کالاهای مصرفی تا آن جا که ممکن است باید محدود شود به ارز حاصل از سایر صادرات.

 

افزایش اتکای دولت ها به صادرات نفت در سال های گذشته

با توسعه صحیح صنعت و کشاورزی کشور هم می توان بر میزان صادرات به قیمت مناسب و قابل رقابت افزود و هم می توان از میزان واردات مصرفی کاست. این امر مستلزم این است که دولت بودجه خود را بدون استفاده از درآمد نفت متعادل سازد.

 

متاسفانه دولت ها در سال های اخیر اتکای خود را به درآمد نفت بیشتر کرده اند و به جای 80 درصد که به موجب قانون برنامه دوم قرار بود به برنامه های عمرانی اختصاص داده شود اکنون فقط در حدود 50 درصد به این کار اختصاص می یابد.

 

کلیه دبیرستان های دولتی ملی می شوند

امروز مدیرکل تعلیماتی وزارت فرهنگ طی بخشنامه ای به عنوان ادارات کل فرهنگ استان و شهرستان دستور داد کلیه دبیرستان های دولتی به دبیرستان های ملی تبدیل شود.

 

درخواست 730 میلیون کمک از آلمان!

بامداد امروز مهندس غلامعلی فریور، وزیر صنایع و معادن و رئیس هیئت اقتصادی ایران، به اتفاق اعضای هیئت رهسپار آلمان شد.

 

در مذاکرات آلمان، ریاست هیئت با وزیر صنایع و معادن است و آقایان علی وثوق، معاون نخست وزیر، دکتر رضا فلاح، مهندس منوچهر فرمانفرمائیان، مهندس نقوی، مدیران شرکت ملی نفت ایران، و آقایان مهندس بیانی و دکتر کاظم زاده، نمایندگان سازمان برنامه، و دکتر نهاوندی، نماینده شورای عالی اقتصاد، و بهروزی، نماینده بانک ملی، نیز به عنوان اعضای هیئت شرکت خواهند داشت.

 

مذاکرات بر اساس طرح هایی است که قبلا توسط شرکت ملی نفت ایران و سازمان برنامه و وزارت صنایع و معادن در زمینه صنایع تولیدی دیگر تهیه و تسلیم مقامات آلمانی شده است و طی آن ها تقاضا شده است که آلمان برای اجرای آن طرح ها کمک لازم را در اختیار ایران بگذارد.

 

اصول مذاکرات در زمینه نحوه کمک آلمان در مذاکرات قبلی که با هیئت اعزامی آلمان به عمل آمده روشن گردیده است.

 

در آن مذاکرات قرار شده بود که ایران برای حمایت و تضمین سرمایه های آلمانی در ایران مقررات لازم را وضع کند و آلمان نیز برای توسعه اقتصادی ایران از طریق سرمایه گذاری و اعطای اعتبار و کمک فنی کمک کند.

 

گزارش هایی که از آلمان رسیده و هنوز از طرف مقامات رسمی ایران تائید نشده حاکی است که ایران برای اجرای طرح های خود از آلمان 730 میلیون مارک اعتبار و تضمین خواسته است که 200 میلیون مارک آن اعتبار است که آلمان به دولت ایران خواهد داد و 530 میلیون مارک بقیه ضمانت است که موسسات خصوصی و سرمایه گذاران آلمانی این مبلغ را در ایران سرمایه گذاری می کنند و یا وسایل و تجهیزات لازم را برای تاسیسات تولیدی ایران می دهند و دولت آلمان برگشت این سرمایه و بهای ماشین آلات تولیدی را تضمین می نماید. منتهی این تضمین باید برای مدت طولانی تری باشد.

 

معضل نوشابه های غیرالکلی!

شهرداری در اطلاعیه ای رسمی بر دریافت عوارض از نوشابه های غیرالکلی تاکید کرد. در این اطلاعیه آمده است: شهرداری همه مودیان عوارض را به یک چشم نگاه می کند و کوشش دارد وجوهی که وصول می شود در راه آسایش مردم صرف شود؛ بنابراین بر ساکنین محترم پایتخت است که با توجه به این مطلب در پرداخت بدهی های خود اقدام فرمایند. صاحبان کارخانه های نوشابه های غیر الکلی هم از این اصل کلی معاف نیستند.

 

گفتنی است نوشابه سازان غیرالکلی در انتقاد به تصمیم شهرداری بر موارد زیر تاکید دارند:

  • قسمت عمده نوشابه های غیرالکلی در شهرستان ها مصرف می شود و شهرداری نباید از این مشروبات عوارض بگیرد.
  • تقویت نوشابه سازان غیرالکلی به سیاست شهرداری در مبارزه با مصرف الکل کمک می کند.
  • قیمت شکر، آب، بنزین، مزد کارگرد و سود بازرگانی مواد اولیه که از خارج وارد می شود افزایش یافته است.
  • هر نوع عوارضی که به مشروبات غیرالکلی بسته شود به مصرف کنندگان و افراد طبقات پایین تحمیل می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.