4 مردادماه 1340

4 مردادماه 1340

مراسم سالمرگ رضاشاه و اظهارات رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران/اعتراض کتبی ایران به دولت شوروی/امروز برق اغلب نقاط خوزستان قطع بود/وعده عصر طلایی به مردم ایران از سوی روزنامه آمریکایی/نیاز کشور به 130 هزار کارگر متخصص برای اجرای برنامه پنج ساله

مراسم سالمرگ رضاشاه و اظهارات رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران

در مراسمی که به مناسبت سالمرگ رضاشاه از طرف سازمان های مختلف لشکری و کشوری برگزار شد، تیمسار سپهبد حجازی، رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، طی سخنانی از آن چه خدمات تاریخی رضاشاه خواند سخن گفته و اظهار داشت: ما سربازان به گرد شمع خاموش وجودش گرد آمده ایم تا از خدمات ذیقیمت و بزرگ آن سردار رشید و قائد عظیم الشان به کشور و ملت ایران حق شناسی و سپاسگذاری کنیم.

 

وی در تجلیل از خدمات رضاشاه به تشکیل ارتش و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور اشاره کرده و گفت: در سال 1299 که اهریمن پلیدی بر سراسر کشور باستانی ایران چیره گردیده و رشته امور بر اثر ناامنی و اغتشاش و طغیان و خودسری و ملوک الطوایفی از هم گسیخته شده و کشور در سراشیب سقوط و اضمحلال قرار گرفته بود و ارتشی نبود که بتواند استقلال و تمامیت میهن ما را حفظ کند و سیاست های شوم بیگانه جهل و بیسوادی و عدم بهداشت و فرهنگ، از همه مهم تر نبودن امنیت و هزاران بدبختی های دیگر چون مرغ شوم بر آسمان ایران بال و پر گسترده و نوای بدبختی سرداده بود... در آن دقایق حساس که ایرانی و ایران با مرگ و نیستی دست به گریبان بود... رادمردی دلیر از میان مردم ستمدیده ایران قد برافراشته و... کشتی طوفان زده کشور را از گرداب وحشتناک نابودی به ساحل پیروزی و نجات و سعادت و خوشبختی راهنمایی و هدایت نمود.

 

چرخ های اداری کشور به کار افتاد، امنیت در سراسر کشور حکم فرما شد، ارتش جوان و نیرومندی تشکیل و به حفظ و حراست مرزهای وسیع ایران مشغول گردید، چرخ های فعاله اقتصادی کشور به گردش درآمد و یاغیان و گردنکشان سرکوب و روح یاس و ناامیدی ریشه کن شد.

 

وی در ادامه ضمن اعلام وفاداری به محمدرضا پهلوی گفت: گفتار ناهنجار هرزه گویان پیوند مودّت ما را با تو و خاندان جلیل تو و فرزند تاجدارت مستحکم تر خواهد ساخت. آسوده بیارام که ارتش شاهنشاهی و قوای انتظامی کشور به فرمانده تاجدار خود وفادار بوده و برای حفظ تاج و تخت سلطنت ایران و شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضاشاه پهلوی آماده است و در این راه از بذل جان دریغ ننموده و تا آخرین قطره خون خود را در راه نیل به این هدف مقدس نثار خواهد نمود.1

 

اعتراض کتبی ایران به دولت شوروی

«اطلاعات» نوشت: گزارشاتی که به دست رسیده است حاکی است که در مذاکرات وزیر امور خارجه و سفیر شوروی، موارد گله ایران از سیاست شوروی و روش رادیو مسکو به صورت تذکر شفاهی عنوان شده و دولت ایران یادداشت رسمی در این مورد به سفیر شوروی نداد.

 

وزیر امور خارجه مواردی که مورد اعتراض دولت شاهنشاهی است مفصلا برای پکوف شرح داد و ضمنا رئوس مطالب را فهرست وار برای تذکار سفیر یادداشت کرده و به وی تسلیم نموده است.

 

تاکنون هیچ پاسخی از طرف دولت شوروی در قبال تذکرات دولت ایران داده نشده و عکس العملی نیز که حاکی از تجدید نظر شوروی در سیاست تبلیغاتی خود باشد تا شب گذشته مشاهده نگردیده است.

 

تفسیرهای رادیو مسکو در خصوص ایران کماکان عاری از لحن دوستانه است و مسکو از انتقاد شدید نسبت به روابط ایران و غرب نکاسته است. دیشب رادیو مسکو ضمن تفسیری که انتشار داد اشاره نمود: ایران محکم ترین عضو سنتو است و به همین جهت آمریکا تلاش می کند با تمام وسایل از دولت امینی پشتیبانی کند.

 

درباره این که آیا شوروی به تذکرات ایران جواب خواهد داد یا نه؟ امروز دیپلمات های ایرانی اظهار نظر کردند: به هر صورت دولت شوروی موظف است به لحاظ مراعات اصول دیپلماسی به تذکر ایران جواب بدهد.

 

خبر دیگر این که پیش از ظهر امروز، عبدالحسین مسعود انصاری، سفیرکبیر ایران در شوروی که هنوز در تهران اقامت دارد، در کاخ وزارت امورخارجه با قدس نخعی ملاقات و مذاکره کرد.

 

مذاکرات پی در پی سفیر ایران در شوروی با وزیر امور خارجه توجه ناظران سیاسی را به اهمیت مسئله روابط ایران و شوروی جلب کرده است.

 

آخرین خبر هم این که طبق اطلاعات رسیده از وزارت خارجه این وزارتخانه دیروز یادداشت شدیداللحنی درباره سیاست شوروی نسبت به ایران تسلیم مقامات سفارت شوروی کرده است.

 

امروز برق اغلب نقاط خوزستان قطع بود

از ساعت چهار صبح امروز، [برق] اغلب شهرستان های استان خوزستان قطع شده و به همین جهت در شهرستان اهواز وضع فوق العاده ای به چشم می خورد.

 

به منظور ترتیب دادن انشعاب برق از ایستگاه اصلی فشار قوی آبادان، بهمنشیر از نظر فنی احتیاج به قطع برق بود و به همین جهت امروز از ساعت چهار صبح برق بیشتر مناطق خوزستان قطع شد و قرار بود تا ساعت دوازده امروز نیروی برق مجددا در اختیار اهالی شهرستان های استان قرار گیرد ولی تاکنون خبری نشده است.

 

اطلاعات نوشت: امروز چون در اهواز برق نبود، یخ هم کمیاب بود و مردم به اندازه ای برای تهیه یخ و رفع گرما در التهاب بودند که بر سر یخ چاقوکشی می کردند.

 

وعده عصر طلایی به مردم ایران از سوی روزنامه آمریکایی

روزنامه آمریکایی نیویورک هرالد تریبون اخیرا کتاب خاطرات شاه ایران را مورد بررسی قرار داده است. مهم ترین قسمت های این بررسی که به قلم هال لهرمن نوشته شده است ذیلا نقل می شود:

کتاب «ماموریت برای وطنم» به قلم شاه ایران شایسته سلام فراوان است: اولا کتاب خوبی است در باب ایران و مردم و سرزمین و مسائل آن؛ کشوری مسلمان که در زمان نوشتن این مقاله دوست محکم دنیای آزاد است و از طرف دیگر این کتاب حاوی سرگذشت یک پادشاه است.

 

از این کتاب، روح مرد برجسته و صدیق و شایسته ای که دارای طرز تفکر غربی و غرایز هوادار غرب و یک حس ناسیونالیستی و هشیار به خاطر منافع ایران در قبال تهدید روسیه [است] تراوش می کند، اما وی آن چنان پیش بین است که معتقد باشد باید به آهستگی یک کشور قرون وسطایی را به عصر جدید رسانید!2

 

نیاز کشور به 130 هزار کارگر متخصص برای اجرای برنامه پنج ساله

ظهر امروز علی امینی، نخست وزیر، در مراسم توزیع گواهینامه فارغ التحصیلان کلاس آموزش فنی برق شرکت کرد و نخستین کلنگ آموزشگاه حرفه ای برق را بر زمین زد.

 

امینی، نخست وزیر، در این مراسم گفت: طبق بررسی منابع احتیاجات نیروی انسانی که در سال 1337 به عمل آمد و نیازمندی های نیروی انسانی را تا پایان سال 1342 برآورده نمود، ما به 65 هزار نفر کارگر ماهر احتیاج داریم و طبق پیش بینی هایی که معمول گردید جهت اجرای برنامه پنج ساله نیز به 130 هزار نفر کارگر متخصص نیازمندیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.