2 مردادماه 1340

2 مردادماه 1340

امینی : آزادی لجام گسیخته جز برقراری دیکتاتوری نتیجه ای ندارد/شرفیابی نخست وزیر پس از اعتراض دولت به شوروی/بین استاد و دانشجو فاصله عمیقی وجود دارد/مسئله صادرات نفت

امینی : آزادی لجام گسیخته جز برقراری دیکتاتوری نتیجه ای ندارد

بعد از ظهر امروز امینی نخست وزیر پیامی از رادیو ایران ارسال کرده و اظهار داشت : از شهریور 1320 و ورود قوای خارجی به کشور دسته ها و گروه های مختلفی در کشور ما به وجود آمد این احزاب و دسته ها مخلوق سنت های دمکراتیک نبودند و هیچ گونه زمینه اجتماعی نداشتند ، آن ها علف های هرزه ای بودند که در شوره زار پر هرج و مرج آن روز ناگهانی و خلق الساعه می روئیدند، آن ها مخلوق دورانی بودند که سکوت و فکر نکردن و نخواندن و ننوشتن اساس آن را تشکیل می داد. آن ها پرندگان مژده آور بهشت نبودند بلکه فراریان از جهنم بودند.

 

موسسین آن احزاب و دسته ها می خواستند با جمع کردن مردم و انتشار روزنامه و باشگاه دکانی باز کنند که دستگاه را بترسانند و خود را به آب و نانی برسانند. ظاهرا محاکمات سابق سران شهربانی و اشتغال دولت ها به گرفتاری وجود قوای بیگانه در کشور اسلحه دستگاه را کند کرده بود ، از این جهت فحش دادن و عربده کشیدن و مچ رجال را باز کردن ظاهرا درخشان ترین مظاهر آزادی و دمکراسی به شمار می رفت و البته در کنار این پوسته ظاهری همه چرخ ها بر مدار قدیم می گردید.

 

در این میان متشکل ترین دستجات حزب توده بود زیرا به یک ایدئولوژی جهانی مجهز شده بود ، حزب توده اسلوب مبارزه و فعالیت خود را با توجه به محرومیت اکثریت ملت و نسل جوان و روشنفکر تنظیم کرد.

 

روح زمان چنین اقتضا می کند که در کشورهایی نظیر کشور ما دولت مرکزی باید دارای نقشه ای معین و مشخص و همه جانبه ای به نفع مردم باشد برای اعمال این نقشه به قدرت لازم در مقابل خرابکاران احتیاج دارد.

 

در کشورهای توسعه نیافته مثل کشور ما باید به این اصل علمی اعتقاد داشت که حکومت باید دارای شکلی باشد که با تمایلات مردم و امکانات سیاسی و اقتصادی موجود هماهنگی داشته باشد. علمای علم الاجتماع عقیده دارند در چنین کشورهایی آزادی را نه برای اختناق و برقراری دیکتاتوری باید محدود نمود بلکه معتقدند که آن چنان آزادی لجام گسیخته ای جز برقراری دیکتاتوری نتیجه دیگری ندارد. بطور خلاصه آزادی سیاسی را به همراه عمران و آبادی و آزادی اقتصادی باید خواست و تامین کرد ولی به دست آوردن این آزادی ها بدون حل نهایی این سه مسئله به هیچ وجه امکان ندارد ؛ « به دست آوردن سرمایه برای اجرای کارهای عمرانی و نقشه های اقتصادی ، تربیت یک کادر فنی و اداری کارشناس ، به دست آوردن یک روش سیاسی مناسب با وضع اجتماعی و روحیه مردم » دولت من به شدت و با توجه به جمیع امکانات این نقشه را دنبال می کند.

 

متاسفانه در مملکت ما هنوز عده ای آزادی را همان گونه تعبیر و تفسیر می کنند که فراریان از جهنم در دوران پس از شهریور 1320 می کردند و فحاشی و کلاشی را استفاده از آزادی و جلوگیری از آن را اختناق و سلب آزادی می نامند.

 

شرفیابی نخست وزیر پس از اعتراض دولت به شوروی

در 24 ساعت گذشته اعتراض ایران به شوروی کلیه جریانات سیاسی داخلی را تحت الشعاع قرار داد و در محافل خارجی نیز انعکاس خاصی پیدا کرد.

 

از دیروز خبرگزاری های خارجی به تفصیل موضوع روابط ایران و شوروی را مورد توجه قرار دادند و اخبار مختلفی در این خصوص مخابره کردند.

 

دیروز نیز نیکلای پکوف سفیر کبیر شوروی در ایران به وزارت خارجه احضار شد و قدس نخعی وزیر امور خارجه موارد اعتراض ایران را نسبت به مداخلات شوروی به اطلاع وی رسانید.

 

بنا به اظهار سخنگوی وزارت امور خارجه دولت ایران فعلا تذکر را برای بیان موارد اعتراض خود کافی دانسته است.

 

در باره موارد اعتراض ایران ایراد اساسی همان اعتراض به تبلیغات ضد ایرانی رادیو مسکو است. وزیر امور خارجه به سفیر کبیر شوروی یادآور شده است که دولت شوروی پیوسته مدعی است که نسبت به بهبود روابط ایران و شوروی دارای حسن نیت می باشد ولی در عمل از این حسن نیت نشانه ای مشهود نیست و بلکه دلایلی در دست است که خلاف آن را ثابت می کند.

 

وزیر امور خارجه گفتارهای رادیو مسکو را علیه حکومت ملی ایران بزرگترین دلیل عدم علاقه شوروی به بهبود روابط دو کشور دانسته و آن را مانع اساسی اطمینان ایران به حسن نیت دولت شوروی تلقی کرده است.

 

موضوع دوم که در ملاقات سفیر کبیر شوروی با وزیر امورخارجه پیش آمده است موضوع دخالت وابسته نظامی شوروی در جریانات روز سی ام تیر می باشد ولی سفیر کبیر شوروی این موضوع را رد کرده و گفته است که رفت و آمد وابسته نظامی شوروی در خیابان ها و بین شهر و زرگنده ( محل ییلاقی سفارت شوروی ) جنبه عادی داشته سفیر کبیر شوروی از وزیر خارجه تقاضا کرده است که دولت ایران از فکر تقاضای خروج وابسته نظامی شوروی منصرف شود زیرا چنانچه وی از ایران خارج شود اثرات مطلوبی در مناسبات دو کشور نخواهد گذارد.

 

پس از این مذاکرات ظاهرا وزیر امور خارجه متقاعد شده است که برای ابراز حسن نیت ایران موضوع تقاضای خروج وابسته نظامی شوروی را مسکوت بگذارد.

 

به عقیده ناظران سیاسی اعتراض دولت ایران نشانه پایان دوران ماه عسلی است که از مدتی پیش بین تهران و مسکو بوجود آمده است.

 

صبح امروز نیز امینی نخست وزیر در کاخ سعدآباد به حضور شاه شرفیاب شد و این شرفیابی نزدیک سه ساعت طول انجامید. گفته می شود نخست وزیر در این دیدار سه ساعته گزارشی از جریانات سه روز اخیر و موضوع روابط ایران و شوروی به اطلاع شاه رساند.

 

بین استاد و دانشجو فاصله عمیقی وجود دارد

در سومین جلسه بحث و انتقاد دانشجویان که به همت روزنامه اطلاعات برگزار می شود اعلام شد « بین استاد و دانشجو فاصله عمیقی وجود دارد ، در دانشکده علوم ، دانش دچار رکود است و دانشجویان بسیاری از استادان خود را هرگز ندیده اند »

 

در این جلسه دانشجویان با انتقاد به وضع موجود دانشگاه ها اعلام کردند « دانشکده علوم دانشگاه تهران دارای استادان ارجمند و دانشمند و آزمایشگاه های مجهز است ولی چرا هر روز دانشکده های علوم جهان به پیروزی های بزرگ نائل می شوند و ما در حال رکود می باشیم؟»

 

در این چند سال که ما دانشجو هستیم اغلب استادان خود را هنوز ندیده ایم ، اغلب آقایان استادان برای مطالعه سراسر سال تحصیلی را در کشورهای خارجه بوده اند و بعضی دروس بخاطر این که آقایان در ایران نیستند معوق مانده است و بعضی آقایان اساتید هم که در تهران هستند مثل این است که کسر شانشان می شود که به کلاس بیایند زیرا تمام سال بعضی از دروس دانشکده بدون حاضر شدن استاد در کلاس به وسیله آقایان دبیران تدریس می شود، آیا تدریس استاد در سر کلاس عیب دارد و یا این که چون دانشگاه شیراز استاد ندارد از دانشگاه تهران استاد قرض بگیرند و دانشجویان دانشگاه تهران را معطل بگذارند؟

 

مسئله صادرات نفت

روزنامه اطلاعات در یادداشتی درباره صادرات نفت ایران نوشت : نظر آقای وزیر بازرگانی در مورد محسوب داشتن صادرات نفت جزو رقم صادرات کشور که در جلسه فوق العاده اطاق بازرگانی عنوان شد در محافل علاقمند بازار مورد بحث می باشد ، این نظر تازگی ندارد و سابقا نیز از طرف مقامات مختلف عنوان شده ، گو این که مسئله به صورت ظاهر صحیح به نظر می رسد ولی دلایلی وجود داشته که صادرات نفت تاکنون جزو صادرات کشور محسوب نشده است.

 

نفت از یک نظر می تواند جزو صادرات محسوب شود و از نظر دیگر محسوب داشتن آن جزو صادرات کشور درست نیست ، به ظاهر جزو صادرات است زیرا نفت محصولی است که در خاک این کشور تهیه و تولید می شود و تاسیساتی که متعلق به ما است آن را آماده و صادر می کند و در مقابل خروج این ماده از کشور هر سال مقادیر قابل توجهی ارز به کشور وارد می شود اما دلایلی وجود دارد که نمی گذارد نفت جزو صادرات کشور بحساب آید. اولین دلیل آن این است که نفت شرایط سایر کالاهای صادراتی را ندارد ، صادرات هر کشوری معمولا دست همان کشور است و آن کشور می تواند در عرصه بازرگانی جهانی آن را عرضه کند برای تهیه فلان محصول صادراتی عده ای کشاورز یا کارگر صنعتی کار می کنند قسمتی از منابع و نیروی انسانی مملکت صرف تهیه آن می شود و برای آن که این محصول در فلان کشور به دست مصرف کننده برسد عده ای بخاطر انجام خدماتی منافعی می برند و در هر حال سرنوشت و خوب و بد این چنین صادراتی مربوط به کشور و مردم آن است و هر کشوری با استقلال اقتصادی نسبت به صادرات خود می تواند تصمیم بگیرد ولی نفت این طور نیست چون تعیین سیاست استخراج و تولید و فروش نفت در اختیار ایران نیست.

 

میزان استخراج نفت ، تعیین قیمت نفت و سیاست فروش آن در ایران و توسط دولت ایران تعیین نمی شود ، این مربوط به ایران نیست بلکه کمپانی های نفتی در همه جای دنیا سیاستی مستقل از کشورهای تولید کننده نفت دارند. در این صورت چطور ممکن است محصولی که اختیارش مانند پنبه و خشکبار دست ما نیست مانند آن ها جزو صادرات مملکت حساب کنیم؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.