1 مردادماه 1340

1 مردادماه 1340

قرار بازداشت سرگرد شهرستانی تائید شد/تعیین اصول مذاکرات ایران و آلمان/دروازه ها بر روی کالاهای ژاپنی بسته می شود/تعدادی از سران جبهه ملی آزاد شدند/6 هزار ایرانی که به نام تحصیل در انگلیس به سر می برند  و مشغول کارهای دیگری هستند!

قرار بازداشت سرگرد شهرستانی تائید شد

سرگرد ناصر شهرستانی رئیس سابق کلانتری دو به اتهام قتل مرحوم دکتر خانعلی طبق قرار بازپرس نظامی بازداشت گردید و در زندان دژبانی بازداشت شد.

 

گزارش واصله حاکی است که در دو روز گذشته از سرگرد شهرستانی تحقیقاتی به عمل نیامد ولی پس از احاله پرونده از دادگاه حل اختلاف به بازپرسی مجددا تحقیقات از نامبرده شروع خواهد شد.

 

تعیین اصول مذاکرات ایران و آلمان

بمنظور اتخاذ تصمیمات لازم و تعیین اصول مذاکرات هیئت نمایندگی ایران با مقامات آلمانی فردا جلسه ای با حضور هفت تن از اعضای هیئت اقتصادی ایران تشکیل خواهد شد. در این جلسه مهندس فریور وزیر صنایع و معادن و رئیس هیئت و دو تن از نمایندگان سازمان برنامه ، سه تن از نمایندگان شرکت ملی نفت ایران و نماینده شورای عالی اقتصاد حضور خواهند داشت.

 

هیئت نمایندگی ایران در ظرف دو روز آینده به سوی آلمان عزیمت خواهد کرد.

 

در مذاکرات ایران و آلمان طرح های مهمی از قبیل طرح سازمان برنامه برای شبکه آبیاری سد سفید رود و طرح شرکت ملی نفت درباره لوله کشی های مختلف و ساختمان پالایشگاه نفت تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

دروازه ها بر روی کالاهای ژاپنی بسته می شود

از طرف وزارت بازرگانی به مقامات ژاپنی در تهران اطلاع داده شده است که خود را برای مذاکرات جهت تجدید نظر در موافقتنامه بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و ژاپن آماده کنند ، این مذاکرات باید قبل از 11 اکتبر یعنی سال روز امضای موافقتنامه های ایران و ژاپن برابر 19 مهرماه پایان یابد و نتیجه آن معلوم گردد.

 

ضمن این مذاکرات به علل توسعه فوق العاده صادرات ژاپن به ایران و کمی فوق العاده صادرات ایران به ژاپن رسیدگی خواهد شد. همچنین این مسئله معلوم خواهد شد که چرا ژاپن بر خلاف تعهد خود که قرار بود در ایران 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کند در این مورد اقدامی نکرده است.

 

یک مقام دولتی اظهار داشت امسال در مذاکرات با ژاپن رویه جدی تری در پیش گرفته می شود اگر ژاپنی ها تسهیلات لازم را فراهم نکنند و حتی در صورت لزوم برای کمک به توسعه صادرات ایران به ژاپن همکاری نکنند امکان دارد دروازه های کشور بر روی کالاهای ژاپنی بسته شود چون معلوم شده است که قراردادها هم نمی توانند جلوی عدم تعادل فوق العاده تجارت دو کشور را بگیرد و تنها مضیقه های شدید وارداتی است که می تواند ژاپن را وادار کند که از اجرای یک جانبه قرارداد بازرگانی ایران و ژاپن خودداری کند و رعایت منافع متقابل ایران را بکند.

 

تعدادی از سران جبهه ملی آزاد شدند

در روزهای پنجشنبه و جمعه سران جبهه ملی به استثنای آقایان اللهیار صالح و باقر کاظمی بازداشت شدند ، اللهیار صالح به دلیل تصادف هنوز در بیمارستان نجمیه بستری است.

 

مقارن ظهر دیروز 6 تن از سران جبهه ملی که در روزهای پنجشنبه 29 و جمعه 30 تیر بازداشت شده بودند آزاد گردیدند.

 

اسامی آزادشدگان به این شرح است : غلامحسین صدیقی ، شمس الدین امیرعلایی ، مهندس جهانگیر حقشناس ، احمد زیرک زاده ، ادیب برومند و حسین صدر.

 

پس از آزاد شدن 6 تن از اعضای هیئت اجرائیه و شورای مرکزی جبهه ملی اینک هفت تن از آنان در توقیف باقی هستند ، اسامی هفت نفری که هنوز بازداشت هستند عبارتند از : کریم سنجابی ، شاپور بختیار ، کاظم حسیبی ، سعید فاطمی ، داریوش فروهر ، عبدالحسین خلیلی و محمد علی خلجی.

 

امروز اطلاع حاص شد که آقایان کریم آبادی و قاسمیه نیز جزو بازداشت شدگان جبهه ملی هستند.

 

6 هزار ایرانی که به نام تحصیل در انگلیس به سر می برند  و مشغول کارهای دیگری هستند!

رضا ایمانی یکی از دانشجویان ایرانی دانشگاه لندن درباره وضع دانشجویان ایرانی در انگلیس و نحوه کار سرپرستی نوشت : عده افرادی که خواه از دانشگاه های کشور اعزام شده خواه کمک هزینه تحصیلی دریافت می دارند و یا آن هایی که به هزینه شخصی به این کشور آمده و یا اصولا به هر شکل و به هر عنوانی به نام تحصیل و مطالعه در انگلیس اقامت دارند قدری کمتر از 6 هزار نفر می باشد که در حدود یک چهارم آن دخترها می باشند. از کل این عده تنها در حدود 300 نفر در دانشگاه های معتبر مشغول تحصیل هستند، به عبارت دیگر از هر صد نفر تنها 5 نفر توانسته اند وارد دانشگاه شوند.این ها شامل دانشجویان وزارت فرهنگ ، شرکت ملی نفت و متفرقه می باشند ، این عده معمولا وضع مرتب و منظم و زندگی روشن و ساده ای دارند.

 

این عده دانشجویان واقعی را موقتا کنار می گذاریم و به گروه 95 درصدی که متاسفانه وضع خوشایندی هم ندارند توجه کنیم، از این میان اکثرا به نام تحصیل زبان انگلیسی و در واقع فقط برای گرفتن اجازه اقامت از پلیس انگلستان در مدارس خصوصی ثبت نام می کنند و در این میان نیز عده بسیار قلیلی وجود دارند که فقط مشغول یاد گرفتن زبان انگلیسی هستند که اصولا احتیاجی به صرف این همه وقت و پول و رنج سفر نداشته و ندارد و به سادگی می توان در ایران عینا این کار را عملی کرد.

 

از دختر خانم ها و خانم ها نیز عده کثیری مشغول فرا گرفتن ماشین نویسی هستند ، عده زیادی نیز در آینده دور و نزدیک سلمانی و آرایشگر خواهند شد و بالاخره پاره ای نیز با خدمتکاری در بیمارستان ها مشغول یاد گرفتن فن پرستاری هستند و از وزارت فرهنگ می پرسیم آیا این ها نمی توانستند در ایران آرایشگری و پرستاری و ماشین نویسی یاد گرفت و باید به انگلیس رفت؟!

 

متاسفانه عده دخترانی که در دانشگاه های انگلیس مشغول تحصیل هستند در حدود عدد انگشتان دست است، چه کسی جز دستگاه وزارت فرهنگ می تواند جوابگوی وضع تاثر آور این ارقام باشد. کمی به اعمال و تفریحات این گروه 95 درصدی نگاه کنیم ، قمار این مصیبتی که هر روز پای عده بیشتری را در میان می گیرد ، عیاشی و هرزگی خارج از حد و حدود عده زیادی از جوانان را به سختی مشغول کرده است ، می گویند اکنون چند نفری در زندان های انگلیس به نام سوء اخلاق گرفتارند و چند نفری نیز بمحکمه دعوت شده اند.

 

نویسنده درباره هزینه های این افراد که به اسم تحصیل در انگلیس به سر می برند نیز پرداخت و نوشت : ایران ها در انگلستان از گشادبازترین و ولخرج ترین جوانان دنیا معرفی شده اند.

 

حالا به رشته های تحصیلی آن عده از دانشجویان واقعی یعنی گروهی که در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند مخصوصا دانشجویانی که وزارت فرهنگ اعزام کرده است نظری بیندازیم آن ها اکثرا در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، حقوق ، باستان شناسی و این قبیل رشته ها که در ایران نیز ادامه آن وجود دارد مشغول فرا گرفتن زبان اوستایی و اشکانی هستند ولی حتی در این کشور یک نفر را نمی توان یافت که رشته ای مثلا طرز جلوگیری از پیشرفت کویر ، طرق مختلف از بین بردن نمک در زمین های شوره زار و ...مطالبی از این نوع که برای ایران مسائل قابل توجه و مهمی است تعقیب و مطالعه شود.شاید اصولا لزومی نداشته باشد که دانشجویان غیر فنی به خارج اعزام شوند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.