26 تیرماه 1340

26 تیرماه 1340

آخرین خبرها از پرونده پر از تخلف انتخابات/ایراد بزرگی که یک روزنامه به عنوان هنر مردم ایران منتشر کرد!/یک شهر چند نرخ دارد ؟/مشکل پارک در تهران/سفر روزنامه نگار معروف آمریکایی به تهران/کارشناسان خارجی صنعت نفت که 5 برابر مهندسین ایرانی حقوق می گیرند!/شرط استفاده از تسهیلات مالیاتی/بدون حساب، دیگر به کسی پول نمی دهیم/گلایه دانشجوی دانشگاه تهران از دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا!/ایران همچنان در اردوگاه آمریکا قرار دارد!/

آخرین خبرها از پرونده پر از تخلف انتخابات

قسمتی از پرونده انتخابات تابستانی که مربوط به دکتر اقبال، نخست وزیر اسبق، می باشد از دادسرای تهران به دادسرای دیوان کیفر رسید و ضمیمه سوابق قبلی گردید.

 

محسنی، بازپرس دیوان کیفر، از مدت ها قبل مشغول رسیدگی به اعلام جرم های رسیده درباره انتخابات تهران در دیوان کیفر می باشد. این سوابق نیز نزد وی فرستاده شد که ضمیمه پرونده های قبلی گردد.

 

امروز پرونده جدیدی علیه آقای جواد طباطبایی، مدیرکل سابق سازمان گمرکات، به دیوان کیفر رسید. در این پرونده، جواد طباطبایی به اتهام استخدام صد زن از محل بودجه سازمان تدارکات کل کشور تحت تعقیب قرار گرفته است.

 

ایراد بزرگی که یک روزنامه به عنوان هنر مردم ایران منتشر کرد!

روزنامه اطلاعات در شماره امروز خود با دو تن از قهرمانان اتریش که هفته پیش به دعوت سرپرست اسکی باشگاه تاج برای بازدید از سازمان های ورزشی باشگاه تاج و آشنایی با قهرمانان ایران به تهران آمده اند مصاحبه کرده و آن را منتشر ساخت.

 

در بخشی از این گفت و گو آمده است: دو روز بیشتر نیست که در میان یک خانواده ایرانی زندگی می کنم، ولی روی هم رفته درک کردم که مردم ایران راحت تر از مردم اروپا زندگی می کنند؛ به دلیل این که مردم اتریش تمام روز را کار می کنند، ولی مردم ایران بعدازظهرها هم تا ساعت 5 و 6 در منزل می خوابند و استراحت می کنند!

 

یک شهر چند نرخ دارد ؟

شهروندی با انتقاد از قیمت های متفاوت در سطح شهر گفت: مگر یک شهر چند تا نرخ می تواند داشته باشد؟ یکجا گوجه فرنگی را کیلویی 3 ریال، یکجا 5 ریال و جای دیگر کیلویی ده ریال می فروشند، ما نفهمیدیم نرخ شهرداری کدام است و کدام یک از این فروشنده ها گران می فروشند.

 

مشکل پارک در تهران

ساعت هفت صبح امروز کمیسیونی به ریاست محمود رجا، معاون نخست وزیر، تشکیل گردید. در این کمیسیون، نصر شهردار، معینی فرماندار تهران و صادق احمدی، مدیر کل بازرسی نخست وزیری، حضور داشتند.

 

رجا، معاون نخست وزیر، گفت: نبودن پارک های عمومی در شهر دو میلیون نفری تهران، چه از نظر تفریح مردم و چه از نظر تامین سلامت آنان، مشکل بزرگی به‌وجود آورده است و خوشبختانه در کمیسیون امروز مسئولین امر به این مسئله حیاتی توجه کافی داشته و پس از مذاکرات مفصل قرار شد در چند نقطه تهران و حومه پارک های بزرگ و مجهزی به‌وجود بیاید که مساحت آن ها از یکصدهزار تا یک میلیون مترمربع خواهد بود.

 

وی ادامه داد: ولی چون زمین های مورد نظر اغلب متعلق به سازمان های دولتی است، قرار شد مذاکراتی انجام گیرد تا این زمین ها برای احداث پارک و میدان در اختیار شهرداری گذارده شود. برای ایجاد این پارک ها در تهران و شهرستان ها سازمانی به نام ایجاد پارک ها و میادین به‌وجود می آید.

 

سفر روزنامه نگار معروف آمریکایی به تهران

ساعت هشت و نیم بعدازظهر دیروز سالز برگر، روزنامه نگار و مفسر معروف آمریکایی که مقالات او اغلب در نیویورک تایمز درج می شود، وارد تهران شد. وی برای یک دیدار هشت روزه به تهران آمده است و از اصفهان و شیراز نیز دیدن خواهد کرد.

 

وی با شاه دیدار کرده و قرار است با نخست وزیر نیز دیداری داشته باشد. سالز برگر در گفت و گو با اطلاعات اظهار داشت: هنوز عمیقا از اوضاع ایران اطلاعی ندارم!

 

کارشناسان خارجی صنعت نفت که 5 برابر مهندسین ایرانی حقوق می گیرند!

رضا درودیان طی مقاله ای با عنوان آینده صنعت نفت در ایران نوشت: مقامات کنسرسیوم استدلال می کنند که هزینه تصفیه در پالایشگاه ایران زیادتر از نقاط دیگر است. در این باره باید گفت که این استدلال اگر هم صحیح باشد، دلیل بر آن نیست که نمی توان از بسیاری از هزینه ها کاست و پالایشگاه را به صورت یک دستگاه مدرن و باصرفه درآورد.

 

باید توجه داشت که در کلیه مناطق نفت خیز، هزینه های مربوط به رفاه عمومی از قبیل ساختمان منازل مسکونی، بهداشت، حفاظت و امور راهسازی و سایر خدمات بر عهده شرکت های خارجی است و انجام این امور رقم قابل توجهی بر هزینه تولید نفت توسط این شرکت ها می افزاید، در حالی که در ایران این قبیل هزینه ها تا حد زیادی از دوش کنسرسیوم برداشته شده است؛ توضیح این که بر طبق قرارداد ایران ـ کنسرسیوم، کلیه هزینه های مربوط به رفاه عمومی به شرح فوق بالمناصفه بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم تقسیم می گردد؛ مضافا به این که شرکت ملی نفت ایران قسمت عمده هزینه سرمایه گذاری در تاسیسات ثابت و متحرک مربوط به استخراج و حمل و نقل و تصفیه و بارگیری را بر عهده دارد.

 

با این وصف هزینه تولید و تصفیه نفت توسط کنسرسیوم می باید به میزان قابل توجهی نسبت به هزینه مشابه در سایر کشورها کمتر باشد؛ به عبارت دیگر سود ویژه ای که در ایران عاید کنسرسیوم می شود نسبت به فعالیت مشابه شرکت های عضو در سایر نقاط قطعا بیشتر می باشد.

 

از طرف دیگر امکانات زیادی برای کاهش بیشتر هزینه تصفیه در آبادان وجود دارد؛ یکی از این امکانات قراردادن مهندسین و کارشناسان ایرانی به جای کارشناسان خارجی است که گفته می شود هر کدام به طور متوسط 5 برابر یک ایرانی حقوق و مزایا دریافت می دارند. شواهد زیادی در دست است که نشان می دهد کارشناسان ایرانی به خوبی قادرند جای خارجی ها را بگیرند و بدین طریق صرفه جویی قابل توجهی در هزینه تصفیه به وجود آورند.

 

شرط استفاده از تسهیلات مالیاتی

وزارت دارایی تصمیم دارد در سال جاری کلیه تسهیلات را برای مودیانی فراهم سازد که اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تسلیم دارند. در سال گذشته نسبت به مودیانی که به موقع اظهارنامه تسلیم نکرده بودند کم  و بیش ارفاق هایی به عمل آمد و میزان ارفاق به ترتیب که به پایان سال نزدیک می شد تقلیل می یافت.

 

مسئولین امور مالیاتی با توجه به این سابقه، قبل از پایان مهلت قانونی تسلیم اظهار نامه و پرداخت مالیات رسما اعلام کردند که در سال جاری فقط با مودیانی توافق خواهند کرد که اظهارنامه را در موعد معین تسلیم دارند و میزان مالیات را حداقل معادل سال قبل پرداخت کنند.

 

بدون حساب، دیگر به کسی پول نمی دهیم

مهندس فریور، وزیر صنایع و معادن، دیروز طی مصاحبه ای گفت: متاسفانه مسئله کمک به کارخانجات در دوازده سیزده سال اخیر به صورت نامطلوبی درآمده بود. صاحبان صنایع به انواع و اقسام بهانه ها مخصوصا هنگام تغییر دولت ها، دستگاه ها و وزارتخانه های مربوط را تحت فشار قرار می دادند تا به هر نحوی که هست کمک و وام مورد تقاضای خود را اخذ کنند؛ البته این بهانه ها در بعضی اوقات مشروع بود و گاهی هم نامشروع!

 

در عمل بارها اتفاق افتاده است که کارخانجات پس از اخذ وام، آن را به مصرفی که باید نمی رساندند؛ مثلا طبق اطلاعی که دارم، چندی قبل یکی از صاحبان کارخانجات با فشار زیادی وام گرفته، ولی پول آن را «ده» خریده است؛ حالا ببینید این مشکل تا چه حد بر خلاف تمام اصول و قوانین است. به این ترتیب بود که من از بدو تصدی وزارت صنایع و معادن تصمیم گرفتم یک روش معقول و یکنواخت برای این منظور پیدا کنم و از این پس بدون حساب، دیگر پول به دست کسی نمی دهیم و در صورتی که تشخیص داده شد این کارخانه یک واحد سالم اقتصادی است، آن وقت اعتبار لازم در اختیار نمایندگان بانک ملی ایران و وزارت صنایع و معادن گذاشته می شود تا تحت نظر آن ها پول به مصرف واقعی خود برسد.

 

گلایه دانشجوی دانشگاه تهران از دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا!

یک دانشجوی دانشگاه تهران به نام ناصر روحانی زاده در جلسه گفت و شنود با دانشجویان ایرانی که در آمریکا تحصیل می کنند گفت: آیا از وقتی که از آمریکا تشریف آورده اید و وارد تهران شده اید تاکنون به فکر دوستان و رفقای دانشجوی خودتان که یک سال تحصیلی پرآشوب و پرمبارزه ای را که همه دنیا از آن اطلاع دارند به پایان می رسانند افتاده اید؟ آیا در تمام گردش ها و ضیافت هایتان از مسئولین امر پرسیده اید که چرا دانشجویان دانشگاه تهران را دعوت نکرده اند و آیا هیچ حاضر شده اید به اولیای امور بگویید که اگر دانشجویان دانشگاه تهران نباشند، ما هم نخواهیم بود و نخواهیم آمد؟ به نظر می رسد جواب همه این سوالات منفی است. دانشجویان دانشگاه تهران از شما دوستان دانشجوی خود انتظاراتی داشتند. وقتی دانشجویان دانشگاه تهران به خاطر تمدید گذرنامه دو دانشجوی مثل شما که در آمریکا تحصیل می کنند یک روز اعتصاب کرده و فریاد پشتیبانی و هم بستگی خود را به جهان اعلام می دارند، توقع دارند شما هم به آن ها پیوسته و همدردی خود را اعلام نمایید.

 

آقایان و خانم ها خوب اطلاع دارند که سال تحصیلی گذشته که برای دانشگاه تهران هنوز تمام نشده، سال مبارزه برای آزادی و دفاع از حقوق بشر و آزادی فردی در ایران بود که پیشرو و پیشاهنگ این مبارزه دانشجویان دانشگاه تهران بوده اند. این آزادی نسبی هم که وجود دارد محصول فعالیت و مبارزه آن ها است و دو ماه تمام دانشگاه تهران را به خاطر همین موضوع تعطیل کرده اند و بالنتیجه در این ماه و در این هوای گرم دانشگاه تهران باز است و دانشجویان در فشار زیاد مشغول امتحانات خود هستند.

 

این از شأن یک دانشجو خارج است که مانند هنرپیشگان و آرتیست ها، وقتی وارد مملکت می شود، مصاحبه خود را درباره زیبایی و زشتی و یا زن ها و مردها قرار دهد. این چقدر زننده و برای طبقه دانشجو توهین آمیز است که وقتی عده ای افراد باسواد و فهمیده و روشنفکر وارد کشور می شوند، فوری در روی پله های هواپیما بگوید من مردهای آمریکایی را ترجیح می دهم. بیان این مطلب از دهان من که مرد هستم شاید ایجاد سوء تفاهم نماید، ولی جدا شایسته مقام یک دانشجو نبوده و بلکه توهینی است به بقیه دانشجویان که فردی درباره مد و زیبایی و انتخاب زن و مرد به عنوان یک دانشجو صحبت نماید.

 

ایران همچنان در اردوگاه آمریکا قرار دارد!

یونایتدپرس گزارش داد: تالبوت، معاون امور خاور نزدیک و جنوب آسیا در وزارت امور خارجه آمریکا، در کنگره این کشور اظهار داشت: با وجود مساعی شوروی، ایران کما فی السابق با استحکام زیاد در صف سنتو باقی مانده و با ایالات متحده آمریکا و سایر متحدین خود پیوندهای دوستانه و نزدیکش را حفظ کرده است.

 

ایران با تشویق ها و کمک های آمریکا شروع به اجرای برنامه شجاعانه ای که عبارت از تثبیت اوضاع سیاسی می باشد نموده که دورنمای امیدبخشی برای تخفیف و رفع مشکلات داخلی آن دارد و آغاز و استقرار مرحله تازه ای را برای اجرای سومین برنامه توسعه و عمران در این کشور نوید می دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.