27 خردادماه 1340

27 خردادماه 1340

اعلام جرم سپهبد آزموده علیه دولت/جبهه ملی درباره مسائل اختلافی با دولت اعلامیه صادر کرد/یونایتدپرس پاسخ داد: امینی سقوط کند چه کسی روی کار می آید؟/کندی : آمریکا به کشورهایی که روی پای خود بایستند کمک می کند

اعلام جرم سپهبد آزموده علیه دولت

امروز تیمسار آزموده، رئیس سابق دادرسی ارتش که اخیرا بازنشسته شده است، طی یک عرض حال سه صفحه ای علیه دولت به دادستان کل کشور اعلام جرم کرد.

 

در این اعلامیه آمده است: محروم نمودن ملت ایران از حقوقی که قانون اساسی به افراد ملت داده با این کیفیت که برخلاف نص صریح اصل 48 قانون اساسی اصلاحی اردیبهشت 1328 که مقرر می دارد انتخابات باید در ظرف یک ماه از تاریخ صدور فرمان انحلال مجلسین شروع شود، دولت مقررات صریح و غیر قابل تفسیر اصل مذکور را لازم الاجرا ندانسته، با معاذیر و بهانه هایی غیرمعقول و به‌کلی بی وجه قیام و اقدام بر ضد یک رکن از ارکان مشروطیت نموده، افراد ملت را از حقی که قانون اساسی به آنان داده محروم نموده است.

 

جبهه ملی درباره مسائل اختلافی با دولت اعلامیه صادر کرد

جبهه ملی در یک مصاحبه مطبوعاتی به موارد اختلافی خود با دولت پرداخت.

 

سنجابی در این کنفرانس درباره سنتو گفت: این پیمان در موقعی منعقد شده است که ملت ایران از اظهار نظر محروم بوده به این جهت این پیمان در افکار عمومی حسن استقبال نشده است.

 

وی ادامه داد: ملت ایران عقیده دارد که این پیمان با این که مخارج گزافی بر او تحمیل می کند معلوم نیست تضمین آن برای کشور ایران تا چه پایه است؛ بنابراین ما معتقد هستیم با شرایط کنونی باید در این پیمان ارزیابی مجددی بشود.

 

یونایتدپرس پاسخ داد: امینی سقوط کند چه کسی روی کار می آید؟

یونایتدپرس در گزارشی اعلام کرد: «ایران مرد بیمار خاورمیانه است و امینی، نخست وزیر ایران، ماه گذشته به دنبال تظاهراتی که حکومت وقت را سرنگون کرد قدرت را در دست گرفت و به 20 میلیون مردم کشور خود اخطار کرد که اوضاع ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی یاس آور است».

 

امینی اکنون سرگرم مبارزه برای اصلاحات است که اگر پیروز شود، خواهد توانست کشور خود را بیش از سال های گذشته از ثبات و آرامش برخوردار سازد، اما اگر شکست بخورد، احتمالا یک کودتای نظامی در این کشور صورت خواهد گرفت.

 

این گزارش می افزاید: سلاح امینی شمشیر دو دم اصلاحات است. او که هنوز دو ماه از زمامداری‌اش نمی گذرد، تاکنون اقداماتی برای از میان بردن فساد دستگاه های دولتی انجام داده، اما امینی که ظاهرا از حمایت آمریکا برخوردار می باشد با نابسامانی های عظیمی روبه‌رو است.

 

در این گزارش آمده است: او در حال حاضر از پشتیبانی شاه برخوردار است، اما با زندانی کردن چهار افسر عالی رتبه ارتش به اتهام فساد، خشم ارتش ایران را علیه خود برانگیخته است.

 

در گزارش فوق آمده است: در صورت سقوط امینی راه برای حکومت ارتش هموار خواهد شد؛ البته در چنین صورتی امکان دارد که کمونیست های ایران هم که در حال حاضر فعالیتشان غیرقانونی است، به‌طور نسبی موفق [به] به دست آوردن امکاناتی گردند.1

 

کندی : آمریکا به کشورهایی که روی پای خود بایستند کمک می کند

کندی، رئیس جمهور آمریکا، گفت: آمریکا به کشورهایی که روی پای خود بایستند کمک می کند. خطر مهمی که آزادی را تهدید می کند فقر و نارضایتی عظیم ملل عقب افتاده است.

 

کندی همچنین اعلام کرد: آمریکا به رژیم های غیر دمکراتیک کمک نمی کند.

 

معاون وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: دولت جدید ایران شایسته پشتیبانی آمریکا است و نخست وزیر ایران تاکنون اقدامات قوی و جدی برای محو فساد به‌عمل آورده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.