21 خردادماه 1340

21 خردادماه 1340

وزیر دادگستری : زندانی بوده ام و از مصائب زندانیان آگاهم/دادستان : بقایی دارای روحیه عصیان و تجاوز است/زلزله شدیدی شهر قدیم لار را ویران کرد/شاه اسناد مالکیت چهار قریه را به رعایا داد !/کسی حق ندارد در مورد تصمیمات وزیر اظهار نظر کند !/پکوف به مسکو می رود

وزیر دادگستری: زندانی بوده ام و از مصائب زندانیان آگاهم

ساعت نه و نیم صبح امروز مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان با حضور الموتی، وزیر دادگستری، تشکیل گردید.

 

الموتی، وزیر دادگستری، در این مراسم گفت: من علاقه عجیبی به این مجمع و به این انجمن دارم؛ چون خودم شخصا در زندان بودم و به مصائبی که زندانیان می کشند آگاهم؛ به این جهت مایلم به هر ترتیب شده به وضع زندانیان رسیدگی شود.

 

وی در ادامه مدعی شد که مجازات مرتکبین جرائم نه برای انتقام جویی، بلکه به منظور تربیت و تهذیب بزهکاران است و از این رو در همه جای جهان متمدن از صورت سیاه چال و خانه شکنجه و رنج به در آمده به پرورشگاه روانی و تربیت خانه اخلاقی تبدیل گردیده است.

 

دادستان: بقایی دارای روحیه عصیان و تجاوز است

دادگاه شماره 2 عادی نظامی صبح امروز رسیدگی خود را به اتهام بقایی ادامه داد.

 

سرهنگ رستگار، وکیل مدافع بقایی، گفت: وکلای مدافع دیگر ثابت کردند که اتهام آقای بقایی بی اساس است و ایشان را بی جهت توقیف و محاکمه می کنند. مطلبی که بنده خواستم به عرض برسانم این است که آنچه به عنوان سوابق کیفری در ادعانامه قید کرده اند سابقه کیفری نمی تواند باشد، اما چرا آن ها را نوشته اند؟ برای این که حرف اثر دارد و هنگامی که نوشته شده ایشان به رئیس مملکت اهانت کرده اند این حرف اعم از این که ثابت شده یا نشده باشد اثر خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: یا مثلا از این نظر راجع به پرونده قتل مرحوم رزم آرا در دادخواست اشاره شده که در ذهن اثر بگذارد و نظر ما را نسبت به متهم خراب کند، اما چرا نوشته اند: «جغد شوم» و... این ها را هم از این نظر نوشته اند که متهم را در ذهن ما کوچک و خراب کنند و مقام او را تنزل بدهند؛ زیرا بقایی مردی است مبارز، سیاستمدار و استوار و دانشمند.

 

وی در باره اتهام تزلزل صمیمیت افسران نیز گفت: هیج کجای قانون صحبتی از تزلزل صمیمیت افسران و مجازات آن نشده است جز در ماده 62 که آن هم در مورد بقایی به هیچ وجه صدق نمی کند؛ ژاندارم ها و افسران شهربانی جزء ارتش نیستند، در حالی که ماده 62 ناظر بر افسران ارتش است.

 

سرگرد دیانوش، وکیل دیگر بقایی، نیز در ادامه گفت: دکتر بقایی هدفی جز اعتلای نام ایران و استواری سلطنت مشروطه ایران ندارد.

 

 در ادامه دادستان گفت: در دفاعیات به طور کلی همه متفق القول بودند که متهم در تمام مواقع طرفدار رعایت انتظامات عمومی و حدود قوانین کشوری بوده است؛ می خواهم عرض کنم آقایان در دفاع از موکل خود غلو نکنند؛ چه اگر توجهی به اعلامیه صادره در سال 1331 و همچنین نشریه ای که اخیرا در سال 1339 مورد ادعای پرونده است بشود معلوم می شود که متهم دارای روح عصیان و تجاوز است.

 

زلزله شدیدی شهر قدیم لار را ویران کرد

ساعت 8 صبح امروز زلزله شدیدی شهر قدیم لار را به کلی ویران و اهالی این شهر را بار دیگر سرگردان و پریشان کرد.

 

شدت زلزله امروز به مراتب از سال گذشته بیشتر بود، ولی تلفات جانی نداشت.

 

دامنه این زلزله تا بستک، جهرم، فسا، هرمز و شیراز را در بر گرفت و به مدت سه ربع ساعت ادامه یافت. این زلزله شدید در شهر قدیم لار مدت دو دقیقه تمام ادامه داشت و بقایای ساختمان های شهر قدیم لار را که بر اثر زلزله سابق منهدم شده بود به کلی ویران کرد.

 

شاه اسناد مالکیت چهار قریه را به رعایا داد!

ساعت ده صبح امروز شاه به بابلسر رفته و در کازینوی بابلسر، اسناد مالکیت چهار قریه از املاک اختصاصی را به رعایا اعطا کرد.

 

کسی حق ندارد در مورد تصمیمات وزیر اظهار نظر کند!

سخنگوی وزارت فرهنگ گفت: محل سابق دانشسرای عالی عمارت باتمانقلیچ طبق دستور دولت و در موعد مقرر تخلیه خواهد شد.

 

سخنگوی مزبور افزود: به طوری که می دانید، مسئول عموم موسسات فرهنگی که دانشگاه تهران نیز یکی از آن هاست شخص وزیر فرهنگ می باشد و هیچ مقام دیگری مجاز نیست در مورد اجرا یا عدم اجرای تصمیمات وزیر فرهنگ اظهار نظر کند.

 

پکوف به مسکو می رود

بعدازظهر فردا پکوف، سفیر کبیر شوروی در ایران، عازم مسکو می شود.

 

ظرف دو هفته اخیر حضور سفیر شوروی در میهمانی ها و مجالس مختلف و مذاکرات وی با نخست وزیر و وزیر امور خارجه ایران جلب نظر می کرد و اکنون سفر وی به دنبال این مذاکرات، توجه محافل سیاسی را جلب کرده است.

 

گفته می شود سفیر شوروی برای مشاوره خصوصی با مقامات وزارت امورخارجه شوروی به مسکو می رود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.