17 خردادماه 1340

17 خردادماه 1340

کندی : کشورهای خاورمیانه نیاز به کمک دارند/سپهبد آزموده بازنشسته شد/گذرنامه های موجود تا یک ماه دیگر قابل استفاده است/دادگستری عدم صلاحیت خود را درباره پرونده سرگرد شهرستانی صادر کرد/رئیس مجلس سابق ؛ ایران نباید از سنتو خارج شود/سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ؛ درخواست کمک ایران را با علاقه و جدی بررسی می کنیم

کندی: کشورهای خاورمیانه نیاز به کمک دارند

کندی، رئیس جمهور آمریکا، در یک گزارش تلویزیونی به ملت آمریکا اعلام کرد: «کشورهای خاورمیانه زیر فشار داخلی هستند.»

 

وی ادامه داد: غرب نمی تواند از فرصت عظیمی که اکنون برای کمک به بنیان گذاشتن اجتماعات آزاد در کشورهای کم رشد دنیا وجود دارد استفاده نکند و دست روی دست بگذارد.

 

سپهبد آزموده بازنشسته شد

تیمسار سپهبد حسین آزموده، رئیس اداره دادرسی ارتش، به فرمان شاه از تاریخ 16 خرداد 1340 بازنشسته شد.

 

سپهبد آزموده چندی پیش تقاضای بازنشستگی کرده بود.

 

گذرنامه های موجود تا یک ماه دیگر قابل استفاده است

پیشنهاد بانک ملی به دولت در زمینه جلوگیری از مسافرت های غیرلازم و تفریحی اشخاص به خارج به منظور صرفه جویی در مصرف ارز دیروز مورد موافقت دولت قرار گرفت و آخر وقت دیروز اعلامیه مربوط به آن صادر شد.

 

بر این اساس، گذرنامه های موجود تا یک ماه دیگر قابل استفاده است و به کسانی که مهلت جواز خروجشان پایان یابد مجددا جواز خروج داده نخواهد شد.

 

دادگستری عدم صلاحیت خود را درباره پرونده سرگرد شهرستانی صادر کرد

دادگاه استان رسیدگی به اتهام سرگرد شهرستانی را که متهم به قتل دکتر خانعلی، دبیر دبیرستان جامی تهران، است در صلاحیت دادرسی ارتش دانست و این رای پس از اختلافی که بین بازپرس دادسرا و دادستان بر سر صلاحیت دادگستری و صلاحیت دادرسی ارتش بروز کرده بود صادر شد.

 

دیروز سرگرد شهرستانی، که از طرف دکتر وزیری، بازپرس شعبه دوم که مامور رسیدگی به پرونده قتل مرحوم دکتر خانعلی است، احضار شده بود خود را به بازپرس معرفی کرد.

 

بازپرس پرونده پس از تحقیقاتی که از نامبرده به عمل آورد قرار بازداشت وی را به اتهام قتل صادر کرد.

 

سرگرد شهرستانی بلافاصله به این قرار اعتراض کرد و اظهار داشت که بازپرس دادسرا صلاحیت رسیدگی به اتهام وی را ندارد و رسیدگی به اتهام وی در صلاحیت دادرسی ارتش می باشد.

 

پرونده پس از صدور قرار بازداشت، مطابق معمول به دادستان ارجاع شد و دادیار مربوط پس از مطالعه پرونده اظهار نظر کرد که بازپرس صلاحیت رسیدگی به پرونده قتل دکتر خانعلی را که سرگرد شهرستانی متهم آن می باشد ندارد؛ زیرا مطابق قانون رسیدگی به جرائم افسران ارتش و شهربانی و ژاندارمری در صلاحیت دادرسی ارتش می باشد.

 

این نظر مورد تائید صدر دادستان تهران هم قرار گرفت و چون بین بازپرس و دادستان اختلاف افتاده بود، مطابق قانون رسیدگی به این اختلاف، به دادگاه استیناف دادگاه استان ارجاع شد.

 

شعبه اول دادگاه استیناف به اختلاف نظر بازپرس و دادستان رسیدگی کرد، رای داد رسیدگی به پرونده سرگرد شهرستانی در صلاحیت دادگستری نیست و باید دادرسی ارتش به آن رسیدگی کند.

 

رئیس مجلس سابق: ایران نباید از سنتو خارج شود

سردار فاخر حکمت، رئیس سابق مجلس، درباره بی طرفی ایران گفت: ایران نباید از سنتو خارج شود، ولی سنتو باید بر پایه های محکمی استوار گردد.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: درخواست کمک ایران را با علاقه و جدی بررسی می کنیم

مقامات رسمی آمریکا امشب اعلام کردند که وزارت خارجه و دیگر ادارات دولتی تقاضای امینی، نخست وزیر جدید ایران، را مبنی بر پرداخت مبلغی در حدود 40 میلیون دلار به صورت فوق العاده مورد رسیدگی قرار داده اند.

 

این مقامات اظهار می دارند که امینی مبلغ فوق را برای پرداخت پاره ای از تعهدات مربوط به گذشته و خریدهای فوری می خواهد که به تعویق انداختن آن ها امکان ندارد.

 

به نظر این مقامات، مبلغ مذکور را می توان از طریق اعتبارات محدودی که از بودجه سال مالی جاری باقی مانده و همچنین تسریع در پرداخت پاره ای وام ها تامین کرد.

 

مقامات رسمی اعلام می کنند که آمریکا در نظر دارد تا سرحد امکان، از امینی در مورد وظیفه ای که برای تجدید سازمان اقتصاد ایران به عهده گرفته حمایت کند. از طرف دیگر به عقیده این مقامات، صندوق بین المللی پول نیز ممکن است برای اجرای طرحی در مورد تثبیت اوضاع مالی ایران کمکی به این کشور بنماید.

 

همچنین به گزارش یونایتدپرس یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «تقاضای فوق العاده دولت ایران برای کمک اقتصادی اضافی با علاقه و به طور جدی تحت بررسی قرار گرفته است.»

 

مقامات رسمی دیگر گزارش های رسیده از تهران را مبنی بر این که امینی، نخست وزیر جدید ایران، تقاضای 40 میلیون دلار تا پایان این هفته کرده را تکذیب می کنند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.