14 خردادماه 1340

14 خردادماه 1340

از امروز ورود کالاهای لوکس مجاز نیست/محاکمه متهمین پرونده گوشت شروع شد/حسابدار بی سواد!/ارز تحصیلی 400 نفر قطع شد/تایمز لندن: امینی برای اصلاحات نیازمند فرصت و زمان است

از امروز ورود کالاهای لوکس مجاز نیست

امروز صبح علی امینی، نخست وزیر، در یک مصاحبه مطبوعاتی تغییراتی را که در مقررات واردات داده شده است اعلام داشت.

 

وی گفت: از امروز ورود کالاهای لوکس مجاز نیست؛ برای وارد کردن اتومبیل، تلویزیون، رادیو، یخچال، پارچه های تجملی، مشروبات الکلی و لوازم آرایشی ارز داده نمی شود.

 

محاکمه متهمین پرونده گوشت شروع شد

ساعت ده صبح امروز محاکمه متهمین پرونده گوشت در شعبه اول دادگاه دیوان کیفر به ریاست فلاح رستگار و مستشاری آقایان آقازاده و محمد عظیما تشکیل گردید.

 

در جلسه دادگاه بنی فضل، دادستان دیوان کیفر، و همچنین نمایندگان شهرداری به عنوان مدعی خصوصی و یک نفر نیز به عنوان شاکی خصوصی حضور داشتند.

 

در دادگاه 16 نفر از 17 متهم پرونده حضور داشتند، ولی علی اکبر میر محمد صادقی، متهم ردیف اول، به دلیل آن چه که بیماری نامبرده عنوان شد غایب بود.

 

این متهمین مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت گوشت و شرکت توزیع گوشت بوده و میان آن ها محمد شریف حکیم خسروی، مدیرکل اسبق خواربار شهرداری می باشد.

 

نمایندگان شهرداری به عنوان مدعی خصوصی در جلسه حضور داشتند و شهرداری تهران بابت 15 میلیون تومان ضرر و زیان ناشی از اتهام این عده شکایت کرده بود.

 

حسابدار بی سواد!

رئیس دادگاه از متهمین نام و شهرت و میزان تحصیلات را پرسید؛ حاج علی اکبری، یکی از متهمین، هنگام معرفی خود گفت: حاج علی اکبری شماره شناسنامه 663 از یزد، 50 ساله و بی سواد و شغلم قصابی است.

 

وی در توضیح سمت خود در شرکت توزیع گفت: رئیس حسابداری بودم!

 

ارز تحصیلی 400 نفر قطع شد

درخشش، وزیر فرهنگ، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: ارز تحصیلی 400 نفر محصلین قطع شد و به اولیای ارزبگیر محصلین اطلاع می دهیم که درصدد فراهم کردن ارز آزاد باشند.

 

وی تبعیض را علت اصلی ناراحتی دانشجویان خواند و گفت: ما در خارج 15 هزار و 486 دانشجو داریم که از این عده 3 هزار و 163 نفر ارز می گیرند و هزینه تحصیلی دریافت می کنند و همین عده ارزبگیر اشخاصی هستند که پدرانشان ثروتمند هستند.

 

وزیر فرهنگ در ادامه گفت: وزارت فرهنگ به هیچ وجه قادر به پرداخت ماهیانه 65 هزار تومان اجاره بهای دانشسرای عالی نیست و ما این محل را خالی خواهیم کرد.

 

درخشش همچنین گفت: مشکل دیگر ما موضوع دانشگاه های شهرستان ها است که کادر کاملی ندارند و عموما وارد دسته بندی ها هستند و سیستم ملوک الطوایفی پیدا کرده اند؛ به همین دلیل امروز دکتر قربان، رئیس دانشگاه شیراز، را منتظر خدمت کردم و پرونده اش را نیز به دادگاه احاله خواهم کرد.

 

وی افزود: این آقای رئیس دانشگاه علاوه بر تخلفاتی که 8 سال است انجام داده و ضعف دستگاه موجب شده به این تخلفات تاکنون رسیدگی نشود 13 شغل داشته است.

 

تایمز لندن: امینی برای اصلاحات نیازمند فرصت و زمان است

تایمز لندن در گزارشی نوشت: دکتر امینی برای انجام وظایف دشواری که در برابر خود دارد نیازمند فرصت و زمان است.

 

بر اساس گزارش تایمز لندن «ناظران در انتظار برخورد و قدرت نمایی میان دولت و جبهه ملی هستند و بعضی از آن ها تقریبا بر این عقیده اند که عقب نشینی امینی در برابر جبهه ملی ناگزیر سبب یک دیکتاتوری نظامی، خواهد شد».

 

این گزارش می افزاید: «نیکلای پکوف، سفیر شوروی، هر روز تقریبا در این باره تبلیغ می کند که لازمه دوستی ایران و شوروی بی طرفی ایران است و امینی، نخست وزیر، وظایف دشواری در برابر دارد و نیازمند فرصت و زمانی است تا اصلاحاتی را که وعده داده است انجام دهد».

 

تایمز افزوده است: این روزها روزهای آرامی است و هنوز نویسنده سطور به ثبات اساسی کشور معتقد است مگر آن که لیبرالیسم افراطی نیروهای انفجاری را از بند بگشاید و این امر را نیز نه شاه و نه دولت می توانند تحمل کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.