6 خردادماه 1340

6 خردادماه 1340

نخست وزیر: مردم مجازات فوری خلافکاران را می خواهند/اطلاعیه جدید دولت درباره مطبوعات/خبرگزاری های خارجی: امینی شانس بیشتری برای رفرم دارد/جبهه ملی به سخنان سخنگوی دولت پاسخ داد/کندی: نمی توان به کشورهای کم رشد تنها از نظر نظامی کمک کرد

نخست وزیر: مردم مجازات فوری خلافکاران را می خواهند

عصر روز پنجشنبه اعضای شورای عالی انجمن ها و روسای انجمن های محلی تهران طبق قرار قبلی در کاخ نخست وزیری با نخست وزیر دیدار کردند.

 

امینی در این دیدار گفت: درباره مبارزه با گرانی و تقلیل نرخ ها باید بگویم که دولت شدیدا برای جلوگیری از ترقی قیمت ها اقدام می کند و آقایان باید توجه کنند که برای هر کاسبی نمی شود یک بازرس تعیین کرد. مردم باید در همه جا بازرس دولت باشند.

 

وی همچنین اظهار داشت: در جریان ملاقاتی که با افراد و دستجات مختلف می کنم به آن ها می گویم که ما باید خودمان را اصلاح کنیم و الا بیم خطر برای مملکت می رود. همه ما همیشه نسبت به مقام سلطنت که سمبل استقلال چندین هزارساله کشور ما است احترام قائلیم و مقام سلطنت را منزه و مبرا از مسئولیت می دانیم و این دولت است که مسئولیت و جوابگویی هر گونه اقدامی را در کشور باید به عهده بگیرد و دولت مسئول حفظ امنیت بوده و مقام سلطنت مبرا از مسئولیت است.

 

امینی درباره انحلال مجلس نیز گفت: من از شاه تقاضا کردم که فرمان انحلال مجلس را صادر کند و این تقاضای من دو دلیل داشت: یکی آن که مردم ایران و من با تشکیل این مجلس مبارزه کرده بودیم و دیگری آن که از مجلسی که خودم مخالف آن بودم چطور می توانستم رای اعتماد بگیرم؛ عده ای از وکلا به من اطلاع دادند مبالغ کلانی برای وکیل شدن خرج کرده اند.

 

اطلاعیه جدید دولت درباره مطبوعات

دولت در اطلاعیه ای در زمینه کار کمیسیون مطبوعات تاکید کرده است: باید رسیدگی شود توانایی مالی مدیر روزنامه در اداره روزنامه چقدر است. باید رسیدگی شود میزان فروش و درآمد روزنامه از این راه و درآمد آگهی هر روزنامه چقدر است و اگر این دو رقم کفاف خرج یک روزنامه را نمی دهد معلوم شود که بقیه مخارج روزنامه چگونه و از چه راه تامین می شود.

 

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بر اساس تبصره 5 ماده سوم قانون مستخدمین دولت و بنگاه هایی که با سرمایه دولت تشکیل شده یا می شود و همچنین مستخدمین شهرداری ها مادامی که شاغل خدمت می باشند حق داشتن امتیاز و انتشار روزنامه و مجله نخواهند داشت مگر مجله علمی، ادبی، فنی و هنری.

 

گفتنی است وزارت کشور تعداد زیادی از روزنامه ها را لغو امتیاز کرده و بدین سبب جمعی از مدیران جرائد تهران در انجمن مطبوعات ایران اجتماع و تحصن کرده اند.

 

خبرگزاری های خارجی: امینی شانس بیشتری برای رفرم دارد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: اکنون که نظم و آرامش در سراسر کشور برقرار شده است ناظرین سیاسی اظهار عقیده می کنند که دکتر امینی برای اجرای برنامه رفرم خود شانس بیشتری دارد، ولی هنوز باید با مشکلات زیادی مقابله کند.

 

بر اساس گزارش این خبرگزاری، امینی اکنون مسئولیت اوضاع را متوجه هیئت حاکمه ای کرده است که سال ها قدرت را در دست داشتند و به همین جهت اعضای برجسته آن را به اتهام فساد تحت تعقیب قرار داده است و از آن ها می خواهد که برای اجتناب از یک انقلاب خونین زمین های خود را بین زارعین تقسیم کنند.

 

جبهه ملی به سخنان سخنگوی دولت پاسخ داد

جبهه ملی در اعلامیه ای به اظهارات اخیر سخنگوی دولت که اجتماع اخیر این جبهه را به کمونیست ها نسبت داده بود تاکید کرد: همه می دانند روش تبلیغات کمونیست ها در هر نقطه جهان آن است که نیروها و جنبش های ملی و تظاهرات آن ها را به حساب کمونیست ها می آورند، ولی دولت ها مکلف هستند برای حفظ استقلال و حقوق ملی این قبیل دروغ پردازی ها را شدیدا و جدا رد کنند.

 

در ادامه آمده است: با کمال تاسف ملاحظه می شود که وزیر کابینه و سخنگوی دولت ایران به منظور آن که جبهه ملی را کوچک جلوه دهد، مندرجات روزنامه ای را که ورود و توزیع و نشر آن در کشور ما مطابق قوانین موجود ممنوع و جرم است در رادیوی دولتی منتشر می کند.

 

در بخش پایانی این اعلامیه آمده است: بی مروتی و غرض ورزی است که دولت برای آن که جبهه ملی را لکه دار کند و به جای آن که به درخواست قانونی جبهه ملی از دولت مبنی بر شروع انتخابات و خودداری از فترت جواب مثبت دهد، به چنین حربه های ناجوانمردانه ای متوسل شود.

 

کندی: نمی توان به کشورهای کم رشد تنها از نظر نظامی کمک کرد

کندی، رئیس جمهور آمریکا، در جلسه مشترک سنا و نمایندگان آمریکا پیام فوق العاده ای ایراد کرد.

 

در بخشی از این پیام کندی گفته است: من روی اهمیت قدرت اقتصادی آمریکا تکیه می کنم؛ زیرا این امر برای قدرت ما به عنوان یک ملت، جنبه حیاتی دارد، قدرت و قوت ملل دیگر نیز در مبارزه به خاطر آزادی بسته به قدرت پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی آن ها است؛ قدرت ملت ها برای مقاومت در برابر امپریالیسم خارجی و خرابکاری داخلی تا حدود زیاد بسته به ظرفیت آن ها برای رشد و نمو سیاسی و اقتصادی منظم و به قاعده است.

 

وی افزوده است: ما می خواهیم در این کشورها امیدواری پدید آید، ما می خواهیم به این کشورها کمک کنیم تا خود را تازه و مدرن کنند و فرصت های انسانی را توسعه بخشند و شرکای مساوی جامعه کشورهای آزاد شوند.

 

کندی گفت: اگر ما به مشکلات ملت ها فقط از نقطه نظامی توجه کنیم، مرتکب اشتباه عظیمی خواهیم شد؛ زیرا هیچ مقدار اسلحه و قشونی نمی تواند به دولت هایی که نمی خواهند و نمی توانند اصلاحات اجتماعی کنند و اقتصاد خود را توسعه دهند ثبات و استواری بخشد. پیمان های نظامی نمی توانند به مللی که بی عدالتی اجتماعی و هرج و مرج اقتصادی مشوق قیام و رخنه و خرابکاری است کمک کنند.

 

کندی همچنین گفت: آمریکا باید بهترین کمک خود را به کشورهای توسعه نیافته بدهد. اگر ما جریان را تعقیب نکنیم، آن گاه ورشکستگی دولت های نااستوار و امیدهایی که برآورده نشده سبب پیدایش حکومت های استبدادی خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.