31 اردیبهشت ماه 1340

31 اردیبهشت ماه 1340

امینی : در شرایط فعلی نمی توانیم انتخابات برگزار کنیم/آخرین خبرها از سرتیپ های بازداشتی/6 پرونده مهم در دیوان کیفر/اطلاعیه دادگستری و درخواست کمک از مردم برای تعقیب دزدان و مفسدان

امینی : در شرایط فعلی نمی توانیم انتخابات برگزار کنیم

دکتر علی امینی، نخست وزیر، در یک مصاحبه مطبوعاتی در مورد اقبال گفت : این که شهرت داده اند که من ایشان را روانه خارج کردم تا از تعقیب مصون باشد بی اساس است ، من رفتن ایشان را به لندن لغو کردم و اینک ایشان پستی هم در خارج ندارند و پست جدیدی هم در نظر نیست به ایشان داده شود .

 

وی گفت : در بادی امر ناجوانمردانه به نظر می رسید که ایشان را نگهدارم بخصوص که هنوز اسناد و مدارک لازم برای تعقیب ایشان تهیه و تکمیل نشده است . در این مورد در صدد رسیدگی هستیم .

 

امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : آیا در چنین وضع متشنجی که بازار و مردم ناراحت هستند می شود یک انتخاباتی انجام داد که واقعی و انعکاس افکار حقیقی مردم باشد ؟

 

امینی همچنین درباره دریافت کمک از خارج گفت : ما اول باید سعی کنیم نظمی در خانه خود قائل شویم و بعد از دیگران تقاضا کنیم که به ما کمک کنند ، آن چه که در جراید غربی می بینم همه آماده پشتیبانی مادی و معنوی از ما هستند، اما قدر مسلم این است که ما باید وضع خود را تشخیص بدهیم و کمک لازم را بخواهیم مضایقه هم نخواهند کرد .

 

امینی همچنین گفت : فئودالی در ایران وجود ندارد؛ آن چه هست مالک بزرگ هست ، فئودالیته یک مقررات خاصی دارد که در این جا وجود ندارد .

 

آخرین خبرها از سرتیپ های بازداشتی

ساعت 4 و 30 دقیقه بعد از ظهر دیروز قرار بازداشت سرتیپ بازنشسته احمد آجودانی، مدیر کل سابق بنگاه برق، از طرف ساکت، بازپرس شعبه 4 دادسرای دیوان کیفر، صادر شد .

 

مقارن همین ساعت علی اکبر حاج سید جوادی، بازپرس دیوان کیفر، نیز درباره تیمسار سرتیپ روح الله نویسی، مدیر عامل سابق شرکت شیلات، نیز قرار بازداشت صادر کرد .

 

بر اساس گزارش های رسیده آقایان سرتیپ نویسی و سرتیپ بازنشسته آجودانی بقرار صادره در باره خود اعتراض کردند ، طبق معمول اعتراض به این قرار امروز برای اعلام نظر به دادگاه دیوان کیفر فرستاده شد.

 

در اعلامیه ای که از رادیو ایران از قول سخنگوی وزارت دادگستری درباره بازداشت افراد فوق منتشر گردید اتهامات بازداشت شدگان به شرح زیر اعلام شد :

 • سرتیپ روح الله نویسی، مدیر عامل پیشین شرکت شیلات، به اتهام تدلیس در معاملات و تصرفات غیرقانونی در وجوه شرکت شیلات .
 • سرتیپ احمد آجودانی، مدیر کل پیشین بنگاه برق تهران، به اتهام تصرف غیرقانونی در وجوه اموال بنگاه برق در قرارداد ساختمان کارخانه برق آلستوم.

 

6 پرونده مهم در دیوان کیفر

با اعلامیه اخیر دادستان دیوان کیفر یک بار دیگر توجه مردم به طرف پرونده هایی که در دیوان کیفر مورد رسیدگی می باشد جلب شده است ، این پرونده ها عبارتند از :

 • پرونده گوشت : این پرونده 17 نفر متهم دارد که مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سابق شرکت گوشت و اعضای هیئت مدیره آن در این پرونده متهم به سوء استفاده می باشند . اغلب متهمین این پرونده در زندان هستند .
 • پرونده شیلات و خاویار
 • پرونده فروشگاه فردوسی
 • پرونده برق آلستوم
 • پرونده تدارکات : در این پرونده جواد طباطبایی، مدیر کل سابق وزارت دارایی و تدارکات کشور، و عده ای دیگر متهم می باشند .
 • پرونده شرکت واحد اتوبوسرانی : این پرونده از اعلام جرم های متعدد مبنی بر سوء استفاده های کلان تشکیل شده و دیوان عالی کشور ، دیوان کیفر را صالح برای رسیدگی دانسته است ، پرونده در مرحله تحقیق است . 

 

اطلاعیه دادگستری و درخواست کمک از مردم برای تعقیب دزدان و مفسدان

دیشب وزارت دادگستری با انتشار یک اطلاعیه رسمی برای تعقیب دزدان و اختلاس گران از مردم کمک خواست.

 

در بخشی از این اطلاعیه آمده است : در این موقع که طبق برنامه دولت و به منظور اجرای قوانین کیفری درباره مامورینی که از مقام خود سوء استفاده کرده یا از وجوه و اموال دولتی اختلاس کرده اند یا در مقابل انجام وظیفه قانونی یا خودداری از آن از ارباب رجوع وجهی دریافت داشته اند دادسرای دیوان کیفر اقدام تعقیبی را با شدت و سرعت انجام می دهد و از هم وطنان گرامی انتظار همکاری دارد .

 
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.