30 اردیبهشت ماه 1340

30 اردیبهشت ماه 1340

شاه در نروژ : به دنبال رسیدن به آن چه شما رسیده اید هستیم !/امینی : مالکین بزرگ یا راه عاقلانه را بپذیرند یا جان و مالشان را بدهند !/رادیو لندن : ارتجاعیون در اجرای سیاست شاه کارشکنی می کنند/جبهه ملی به دنبال انجام انتخابات است/بازپرسی از سرتیپ نویسی و سرتیپ آجودانی شروع شد

شاه در نروژ : به دنبال رسیدن به آن چه شما رسیده اید هستیم !

شاه و فرح سفر رسمی خود را به نروژ آغاز کردند .

 

اولاف، پادشاه نروژ، در حالی که لباس رسمی به تن داشت از شاه ایران، که لباس فرماندهی ارتش ایران را پوشیده بود، استقبال کرد .

 

شاه نروژ در مراسم شام طی سخنانی گفت : تحت رهبری فعالانه و خردمندی آن شاهنشاه، ایران در راه پیشرفت های روز افزون در زمینه توسعه اقتصادی گام بر می دارد ، توسعه صنایع جدید در کشور شما ، کشت اراضی تازه ، اکتشاف منابع معدنی ، اجرای برنامه های اصلاحات ارضی و تامین شرایط زندگی بهتری برای ملت شما از نتایج محسوس این پیشرفت ها است .

 

شاه نیز طی سخنانی گفت : من تردید ندارم که مبادلات بیشتر فرهنگی و بازرگانی و تماس مستقیم بیشتر میان مردم کشورهای آزادیخواه جهان رشته های علاقه و همفکری و همدردی بین آن ها را محکم تر خواهد ساخت. با این عقیده است که تصمیم داریم در آینده نزدیک جشن های دو هزار و پانصدمین سال بنیان گذاری شاهنشاهی ایران را بر پا داریم .

 

وی ادامه داد : وظیفه ای که در کشور من در درجه اول اهمیت قرار دارد این است که با تمام قوا بکوشیم تا آن چه را که شما هم اکنون به آن رسیده اید بخاطر رفاه و سعادت مردم کشور بدست آورم و این کار بسیار سنگین است، ولی لازم و جبری است .

 

امینی : مالکین بزرگ یا راه عاقلانه را بپذیرند یا جان و مالشان را بدهند !

ساعت نه و نیم صبح امروز کنفرانس روسای کشاورزی استان ها برای بررسی قانون اصلاحات ارضی و تبدیل آن به صورتی قابل اجرا در بانک کشاورزی با نطق امینی، نخست وزیر، افتتاح شد .

 

امینی گفت : کشور ما یک کشور کشاورزی است که اقتصاد آن برپایه کشاورزی قرار دارد و 80 درصد مردم آن از این راه ارتزاق می کنند باید کوشش زیاد کرد که در درجه اول از همین سطح کشت فعلی برای ازدیاد تولید استفاده شود .

 

وی ادامه داد : دولت نمی خواهد موضوع اصلاحات ارضی را وسیله تبلیغاتی برای خود قرار دهد، بلکه مقصود فقط ازدیاد تولید و انجام کاری است که صلاح مملکت است .

 

امینی همچنین گفت : ما می خواهیم بدانیم آیا قانون اصلاحات ارضی برای انجام مقاصدی که داریم کافی هست یا نه؟ در این باره همکاری مالکین در تامین نظریات دولت در زمینه اصلاحات ارضی کاملا لازم و مفید است . جبر تاریخ پاره ای اقدامات از جمله اصلاحات ارضی را به ما تحمیل می کند، همین تاریخ نشان داده اجتماعاتی که خود را با مقتضیات زمانی تطبیق می دهند از تشنجات مصون هستند .

 

امینی همچنین با زبان تهدید گفت : متاسفانه در چند سال اخیر که صحبت از اصلاحات ارضی بمیان آمده است بعضی مالکین از سرمایه گذاری در دهات خودداری می کنند ، آنها باید این روحیه را کنار بگذارند؛ نباید بگویند حالا که باید املاک تقسیم شود. چرا ما قنات را اصلاح کنیم ، آن ها باید بین مصادره جان و مال و انتخاب یک راه عقلایی یکی را انتخاب کنند .

 

نخست وزیر همچنین گفت : امیدوارم آن ها که در خارج هستند حرف های من به گوششان برسد چه زارعین کشور اغلب بی سوادند و متوجه اوضاع مملکت خود نیستند این مالکین هستند که باید در اصلاح وضع آن ها به دولت کمک کنند تا دولت اصلاحات ارضی را طوری عملی کند که عکس العمل نامساعدی ایجاد نکند .

 

رادیو لندن : ارتجاعیون در اجرای سیاست شاه کارشکنی می کنند

رادیو لندن از قول دیلی تلگراف تاکید کرد : ارتجاعیون در اجرای سیاست شاهنشاه ایران کارشکنی می کنند !

 

دیلی تلگراف چاپ لندن حوادث هفته گذشته ایران را در این جمله خلاصه می کند و می نویسد: « این دیگر سر هم بندی نیست. »

 

این روزنامه می نویسد : هفته گذشته برای ایران دارای اهمیت حیاتی بود و شاید نقطه تحولی در راه حل مسئله بسیار دشواری باشد که شاه با آن روبرو است .

 

این روزنامه افزود : شاه ایران از صمیم قلب علاقمند است که ملت ستم کشیده ایران را از مزایای تمدن غرب برخوردار کند و از طرف دیگر کوشیده اند تا مقدمات تشکیل یک حکومت دمکراسی مدرن را در آن کشور فراهم سازند.

تضاد بین دو هدف موانع و مشکلاتی بوجود میاورد؛ زیرا هر وقت شاه ایران در تقسیم املاک سلطنتی پیشقدم شده است، از طرف عناصر ارتجاعی با کارشکنی روبرو گشته است .

 

در مقاله دیلی تلگراف از سیاست های علی امینی، نخست وزیر جدید ایران، نیز ستایش شده است .

 

جبهه ملی به دنبال انجام انتخابات است

عصر پنجشنبه گذشته اولین میتینگ بزرگ جبهه ملی ایران پس از روی کارآمدن دولت جدید در میدان جلالیه برگزار شد .

 

شعار اصلی که به وسیله بلندگوها زیاد تکرار می شد از این قرار بود : هدف جبهه ملی ایران در سیاست خارجی اتخاذ یک سیاست مستقل ایرانی بر اساس احترام متقابل به معنی حاکمیت ملی و دوستی با جمیع کشورها خاصه همسایگان است .

 

در قطعنامه منتشر شده جبهه ملی نیز آمده است : نظر به این که بموجب اصل 26 متمم قانون اساسی قوای مملکت ناشی از ملت است و بر طبق اصل 7 متمم قانون اساسی، مشروطیت کلا و جزئا تعطیل بردار نیست و پس از انحلال مجلس بر طبق اصل 48 قانون اساسی استنادی دولت، ظرف یک ماه باید انتخابات جدید صورت گیرد و حداکثر ظرف سه ماه مجلس کار خود را آغاز کند و عدم رعایت اصول فوق و تعویق انتخابات تجاوز آشکار بحقوق ملت و نقض قوانین اساسی است و دولت کنونی با آن که ده روز از انحلال مجلس گذشته و برای شروع انتخابات بیش از 20 روز وقت باقی نمانده است، تاکنون نه تنها اقدامی در این زمینه بعمل نیاورده. بلکه در برنامه دولت و سخنرانی های مقامات مسئول نیز به آن اشاره ای نشده و نظر به این که طرز عمل فوق نشانه آن است که دولت قصد دارد از اجرای انتخابات سرباز زند و این امر حیاتی را در بوته فراموشی نگه دارد و از آن جا که در موقع حساس و خطیر فعلی، نبودن پارلمان صدمات و لطمات جبران ناپذیر بر مصالح کشور وارد خواهد آورد و با توجه به این اصل مسلم که تنها دولت ملی و قانونی و متکی بمجلس قانونگذاری که اعضای آن منتخب ملت و نمایندگان واقعی افکار عمومی باشند صلاحیت حکومت داشته و می توانند در این طوفان حوادث منافع وطن را حفظ و حراست کنند و در سیاست داخلی و خارجی برفع مشکلات اقدام نماید، ما شرکت کنندگان در این اجتماع ...خواهانیم که انتخابات پارلمان بیدرنگ و بدون هیچ گونه بهانه جویی بر طبق قوانین موجود و در محیط آزاد و با رعایت جمیع آزادی های مصرح در قوانین اساسی و خاصه آزادی مطبوعات و اجتماعات شروع گردد تا در اسرع وقت قوه مقننه بتواند بوظایف خطیر خود بپردازد .

 

بازپرسی از سرتیپ نویسی و سرتیپ آجودانی شروع شد

بازپرس دیوان کیفر مقیم شیلات تحقیقات خود را دنبال می کند و تاکنون درباره چندین پرونده تحقیق کرده است و به زودی دستور جلب و احضار عده ای را صادر خواهد کرد .

 

خبر دیگر این که بازپرسی از سرتیپ نویسی و سرتیپ آجودانی شروع شده است .

 

دستور جلب مدیر کل سابق وزارت دارایی نیز صادر شده و دیوان عالی کشور نیز دیوان کیفر را صالح برای رسیدگی به اعلام جرم علیه شرکت واحد دانسته است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.