26 اردیبهشت ماه 1340

26 اردیبهشت ماه 1340

در 24 ساعت آینده تعداد زیادی بازداشت می شوند/رفراندوم می کنیم/در همه دوره ها تقلب شده است/با این قانون انتخابات صحیح انجام نمی گیرد/افکار عمومی مردم ایران مخالف سفیر جدید آمریکا/نماینده آموزگاران معترض وزیر فرهنگ شد !/

در 24 ساعت آینده تعداد زیادی بازداشت می شوند

در ساعت نه بامداد امروز یک کنفرانس مطبوعاتی در دفتر کار امینی، نخست وزیر، با شرکت ده تن از خبرنگاران خارجی و نمایندگان خبرگزاری ها تشکیل شد .

 

امینی اظهار داشت بازداشت 4 تن از امرای ارتش بهترین دلیل پشتیبانی ارتش 200 هزار نفری ایران از حکومت اصلاح طلب و ضد فساد وی می باشد .

 

وی گفت : منوچهر اقبال، نخست وزیر پیشین، که متهم به دخالت در انتخابات پارلمانی است بامداد امروز برای استراحت به اروپا رفت ولی اگر دلایل کافی علیه وی به دست آید و ثابت شود که مرتکب خلاف شده محاکمه خواهد شد و اگر به کشور بازنگردد غیابی محاکمه می شود .

 

وی اضافه کرد : اقبال دیگر پست جدید خود یعنی سفارت ایران در لندن را نخواهد داشت .

 

وی درباره انتخابات گفت : برای تجدید انتخابات در کشور لااقل 6 ماه زمان لازم است .

 

امینی همچنین گفت : عده زیادی در مظان اتهام هستند که توقیف خواهند شد و بین افراد نظامی و غیر نظامی فرقی قائل نخواهد بود . مبارزه علیه فساد ادامه خواهد داشت و عده ای عناصر مشکوک و مورد اتهام طی امشب و فردا دستگیر خواهند شد .

 

رفراندوم می کنیم

امینی، نخست وزیر، در پاسخ به این سوال که در غیاب مجلس و با توجه به این که جز در قوه مقننه نمی شود قانون جدیدی را تصویب کرد و بمعرض اجرا گذاشت قانون جدید انتخابات را چگونه بصورت قانونی در خواهید آورد گفت : رفراندوم می کنیم ، قانون جدید را به معرض رای مردم می گذاریم و اگر تصویب شد، اجرا می کنیم با حرف نمی شود انتخابات صحیح را انجام داد.

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای تهیه و تصویب قانون جدید طوری عمل خواهد شد که بر مفاد اصل 48 متمم قانون اساسی که می گوید بعد از انحلال مجلسین ظرف یک ماه انتخابات شروع شود و در موعد سه ماه باید مجلس یا مجلسین تشکیل شوند عمل شده باشد اظهار داشت : ما باید مجال این کار را داشته باشیم ، مگر در پاکستان و ترکیه قانون رعایت شد ؟ البته ما نظرمان این است که کاری کنیم که وضع به آن جاها نرسد.

 

امینی همچنین گفت : این دولت در حال حاضر باید در چند جبهه بجنگد ، مبارزه با دزدی در این مملکت کار آسانی نیست؛ چون متجاوزین بحقوق عمومی پول دارند و طبعا همه چیز آدم حتی جانش در خطر است.

 

وی درباره دستگیری وزرای سابق نیز گفت : من نمی توانم در این باره اقدامی کنم بخصوص که آقای دکتر اقبال در حال حاضر اتهامی بیش ندارد، ولی کاری که دولت در پیش گرفته محتاج کمک همه مردم است و بیش از تمام طبقات باید قضات پیشقدم باشند. از جهت تهیه برنامه و درمان درد مردم آقایان قضات باید کار کنند.

 

در همه دوره ها تقلب شده است

وی همچنین درباره انتخابات گفت : در همه ادواری که من یاد دارم در امر انتخابات تقلب شده است . در زمان مصدق هم با تمام تدابیری که شده بود انتخابات درست انجام نشد . هر دولت که آمده سعی کرده انتخابات را به نفع خود انجام دهد .

 

با این قانون انتخابات صحیح انجام نمی گیرد

وزیر کشور طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : 4 تن از استانداران کشور تغییر خواهند کرد و به جای آنان اشخاص دیگری تعیین خواهند شد .

 

وزیر کشور اضافه کرد : متجاوز از 20 فرماندار نیز تغییر خواهند کرد و فرمانداران جدیدی بجای آنان انتخاب می شوند .

 

سپهبد امیر عزیزی گفت : همیشه در جریان انتخابات عمومی اشکالات فراوانی به وجود آمده و پیوسته شکایات بسیاری از نحوه انتخابات از ناحیه طبقات مختلف در هر حوزه انتخابیه ابراز شده ، در موارد عدیده بخصوص در انتخابات دوره هفدهم دیده شده است که علاوه بر شکایات و تظاهرات، کار انتخابات به زد و خورد های فراوان و حتی کشته شدن تعداد زیادی از افراد کشور در نواحی مختلف منجر شده است .

 

وی تاکید کرد : انتخابات صحیح و مطابق با روح قانون با نقصی که در قانون فعلی انتخابات وجود دارد مشکل است .

 

وزیر کشور گفت : نقص و عیب قانون انتخابات از امور مسلم و نزد اشخاص واقع بین امری محقق است و همین نواقص و عیوب می باشد که نمی گذارد انتخاباتی انجام شود که با خواسته های ملت کاملا تطبیق نماید.

 

افکار عمومی مردم ایران مخالف سفیر جدید آمریکا

یونایتدپرس گزارش داد افکار عمومی مردم ایران مخالف انتصاب ژولیوس هولمز به سفارت آمریکا در تهران است، زیرا در حال حاضر کوشش از طرف دولت ایران به عمل می آید تا همه آثار فساد را نابود کند.

 

هولمز اخیرا در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به اتهام سوء استفاده از طریق معاملات خصوصی که در زمان تصدی پست های دولتی آمریکا به عمل آورده بود مورد بازجویی قرار گرفت، اما از تمام اتهامات منتسبه مبری گردید .

 

مقامات دولتی با این وجود اظهار داشته اند که هولمز در حال حاضر برای تصدی پست سفارت آمریکا در تهران مناسب نمی باشد .

 

نماینده آموزگاران معترض وزیر فرهنگ شد !

آسوشیتدپرس گزارش داد روز دوشنبه امینی با انتصاب محمد درخشش به پست وزارت فرهنگ محبوبیت دیگری به دست آورد؛ زیرا درخشش رهبر آموزگاران مدارس ایران در اعتصاب اخیر آن ها بود که منتهی به سقوط دولت شریف امامی گردید .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.