21 اردیبهشت ماه 1340

21 اردیبهشت ماه 1340

برنامه دولت تصویب شد/نماینده معلمین : اعتصاب ادامه دارد !/اگر امینی به حرف هایش عمل نکند !/انتظار قدرت ها از امینی/دزدان و خائنین در محاکم صالحه محاکمه می شوند/شهرستانی تا پایان امروز مهلت دارد/جلسه هیئت اجرائیه جبهه ملی تشکیل شد

برنامه دولت تصویب شد

از ساعت 5 بعد از ظهر دیروز نخستین جلسه هیئت وزیران جدید در کاخ نخست وزیری به ریاست امینی تشکیل گردید ، این جلسه برای بررسی برنامه کاری دولت تشکیل شده بود و تا ساعت نه و 20 دقیقه شب طول کشید.

 

قرار است این برنامه در جلسه فوق العاده امروز دولت مورد بررسی قرار گرفته و انتشار یابد .

 

یکی دیگر از مسائلی که در جلسه دیشب دولت مورد بررسی قرار گرفت اعتصاب معلمین و مسئله تامین رفاه معلم بود .

 

گفته می شود به دلیل پیگیری های صورت گرفته انتظار می رود که امروز اعتصاب معلمین در سراسر کشور شکسته شود و دبستان ها و دبیرستان ها از روز شنبه درهای خود را به روی دانش آموزان بگشایند .

 

خبر دیگر این که امروز از طرف نخست وزیر مهندس اصفیا به سمت قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه منصوب شد .

 

همچنین امروز در محافل سیاسی شایعات زیادی در زمینه خروج احتمالی ایران از سازمان پیمان مرکزی سنتو شنیده شد .

 

محافل نزدیک به وزارت خارجه در این زمینه گفتند : بعید به نظر می رسد ایران چنین تصمیمی اتخاذ کند زیرا چنین تصمیمی نیاز به موافقت نامه نظامی دو جانبه ایران و آمریکا و همچنین بطور کلی اوضاع سیاسی منطقه خاورمیانه ارتباط خواهد یافت.

 

نماینده معلمین : اعتصاب ادامه دارد !

در جلسه بزرگ همگانی امروز معلمین، درخشش نماینده دبیران گفت : اعتصاب معلمین تا اجرای مواد قطعنامه دادمه دارد .

 

وی گفت : عده ای شایعه کردند که اعتصاب معلمین پایان یافته است در حالی که مطلب غیر از این بود و اعتصاب تا اخذ نتیجه نهایی یعنی اجرای طرح باشگاه مهرگان ادامه دارد .

 

ساعت یک و نیم بعد از ظهر امروز گزارش شد که جلسه فوق العاده هیئت دولت که برای رسیدگی به وضع معلمین تشکیل شده بود در ساعت یک بعد از ظهر پایان یافت .

 

در این جلسه طرحی که قبلا برای تغییر اشل حقوق معلمین تهیه شده بود مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. به موجب این تصویب نامه مزایایی که برای معلمین در نظر گرفته شده بیشتر از مزایایی است که برای دبیران وجود دارد .

 

اگر امینی به حرف هایش عمل نکند !

تایمز لندن نوشت : اگر امینی به آن چه گفته عمل نکند به منتقدین خود وسیله مخالفت خواهد داد .

 

تایمز نوشت : احتیاج ایران به کمک اقتصادی بیشتر و همچنین تنظیم امور داخلی خویش واضح و آشکار است ، کشور روی هم رفته آنقدر کم رشد کرده است که مبالغ هنگفتی برای ساختن جاده ، حفر کانال ها ، مبارزه با بیماری ها و تربیت کارشناسان باید خرج شود .

 

بر اساس این گزارش منتقدان می گویند شاه توجه کافی به نظرها و عقاید روشنفکران طبقه متوسط نکرده است ، شاه توجه نخست وزیر جدید را به قانون انتخاباتی سراپا قلابی که دو انتخابات اخیر طبق آن انجام گرفت جلب کرده است. شاه قول داده است که این قانون تغییرات مهمی خواهد کرد تا صحت انتخابات آینده را تامین کند .

 

انتظار قدرت ها از امینی

آسوشیتدپرس طی گزارشی نوشت : مسکو از امینی انتظار بی طرفی دارد ، لندن منتظر اقدامات دولت جدید است و آمریکا امیدوار است که امینی موفق به اصلاحات اساسی شود .

 

دزدان و خائنین در محاکم صالحه محاکمه می شوند

به دنبال انتشار شایعات گسترده درباره دستگیری افراد، محافل نزدیک به دولت اعلام کردند که در صورت لزوم متهمین به سوء استفاده از خزانه مملکت و مقامات دولتی در مراجع صلاحیت دار تعقیب خواهند شد.

 

البته دولت می تواند از خروج افرادی که در مظان اتهام هستند جلوگیری نماید ولی هیچ گونه لیست و یا صورتی در این مورد به فرودگاه مهرآباد یا مرزبانی کل کشور داده نشده و اصولا برای افرادی که نباید از کشور خارج شوند پروانه خروج صادر نخواهد شد .

 

در این زمینه به اداره گذرنامه تاکید شده است که در مورد کلیه وکلا و وزرا و کارگردانان سیاسی سابق پروانه خروج بدون اطلاع نخست وزیر صادر نشود.

 

شهرستانی تا پایان امروز مهلت دارد

بهروز افشار دادستان تهران دستور داد کلیه سوابقی که از جریان تیراندازی منجر به فوت دکتر خانعلی در میدان بهارستان در مراجع انتظامی وجود دارد جمع آوری و به دادسرا فرستاده شود .

 

شهرستانی رئیس سابق کلانتری 2 طبق معمول بازپرسی تا پایان امروز فرصت دارد خود را معرفی کند در غیر این صورت جلب خواهد شد .

 

جلسه هیئت اجرائیه جبهه ملی تشکیل شد

شب گذشته جلسه هیئت اجرائیه جبهه ملی در منزل دکتر کریم سنجابی تشکیل شد .

 

امروز نیز یکی از اعضای جبهه ملی گفت : از روز گذشته تلگراف های زیادی از شهرستان ها و دانشجویان مقیم کشور های اروپا و آمریکا برای جبهه ملی رسیده است که در آن از انحلال مجلسین اظهار خشنودی کرده اند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.