20 اردیبهشت ماه 1340

20 اردیبهشت ماه 1340

از امروز درهای مجلسین بسته شد !/شاه بنام مصالح ملت مجلسین را منحل کرد !/امینی : امیدوارم کمک های بیشتری از آمریکا بگیرم/مردم از قیمت ها فوق العاده ناراضی هستند/بودجه با تصویب دولت اجرا خواهد شد/سرگرد شهرستانی برکنار و احضار شد/کسانی که از خزانه کشور ثروتمند شده اند تعقیب می شوند

از امروز درهای مجلسین بسته شد !

به دنبال انحلال مجلس شورای ملی از امروز درهای مجلسین بسته شد .

 

مجلس برای پرداخت حقوق 19 روز گذشته نمایندگان اعتباری ندارد ، عمر مجلس بیستم از همه ادوار کمتر و تعداد وکلای آن زیادتر بود .

 

با انحلال مجلسین و متوقف ماندن ساختمان کاخ شورا در یک سال 20 میلیون تومان صرفه جویی می شود.

 

فرمان انحلال مجلسین شورای ملی و سنا بعد از ظهر دیروز به توشیح شاه رسید و دیشب انتشار یافت .

 

امروز ناگهان شایع شد که 140 نفر از وزرا ، مسئولین و نمایندگان سابق توقیف شده اند ، نخست وزیر طی یک مصاحبه شایعات مربوط به توقیف این افراد را تکذیب کرد .

 

شاه بنام مصالح ملت مجلسین را منحل کرد !

در فرمان شاه آمده است : نظر به لزوم اتخاذ تصمیم و اقدام بیک سلسله اصلاحات عمیق و قاطع در تمام شئون کشور بمنظور رفع مشکلات روز افزونی که با آن مواجه است و نظر بعلاقه تامی که در رعایت حقوق ملت عزیز خود داریم و نظر بسابقه تصمیمی که برعایت افکار عمومی داشتیم و منجر به تجدید انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی گردید در این موقع که دولت مقتدر و اصلاح طلبی را برای نجات مملکت از مشکلات موجوده مامور نموده ایم عقیده داریم که هیچ گونه مانعی نباید سد راه اقدامات اساسی و اصلاحی دولت گردد و معتقد بودیم که بدون اصلاح قانون انتخابات انجام انتخاباتی که روح قانون اساسی ایران را در برداشته باشد مشکل بلکه ممتنع و محال است .

 

در ادامه آمده است : متاسفانه با قانون فعلی انتخاباتی که خالی از نقص و لغزش باشد مقدور نیست علیهذا بنام سعادت ملت ایران و بموجب اصل 48 اصلاحی اردیبهشت ماه 1328 قانون اساسی انحلال مجلسین شورای ملی و سنا را اعلام و مقرر می داریم دولت با اصلاح قانون انتخابات اقدام به تجدید انتخابات مجلسین شورای ملی و سنا بنماید .

 

امینی : امیدوارم کمک های بیشتری از آمریکا بگیرم

امینی در مصاحبه ای درباره این که دولت برای رفع مشکلات مالی مصمم است کمک های جدیدی از خارج دریافت کند اظهار داشت : امیدوارم دولت آمریکا به ما کمک بیشتری کند ولی هنوز در این باره به طور دقیق اقدام نشده است .

 

مردم از قیمت ها فوق العاده ناراضی هستند

صبح امروز نخست وزیر دکتر نصر شهردار جدید تهران را به حضور شاه معرفی کرد .

 

همچنین نخست وزیر در مراسم معرفی شهردار جدید تهران به روسا و مدیران کل شهرداری گفت : مردم از قیمت ها فوق العاده ناراضی شده اند و شکایت دارند و این گرانی سرسام آور واقعا مردم را بستوه آورده است.

 

بودجه با تصویب دولت اجرا خواهد شد

بهنیا وزیر دارایی از ساعت 4 بعد از ظهر دیروز در اطاق کار خود در کاخ وزارت دارایی حضور یافت و مشغول کار شد .

 

از عصر دیروز وزیر دارایی موضوع بودجه کل 1340 را مورد توجه قرار داده است. بودجه سال 40 که به تصویب نهایی نرسیده برای سومین بار مورد مطالعه سومین وزیر دارایی قرار گرفت .

 

به علت انحلال مجلسین وزیر دارایی طبق قانون باید برای تامین هزینه دستگاه های مختلف دولت هر ماه از هیئت دولت تقاضای تصویب یک دوازدهم بودجه را بر اساس بودجه سال قبل بکند .

 

در مورد تبصره و اضافه اعتبارها روش قانونی کار این خواهد بود که اضافه اعتبار مزبور به وسیله وزارت دارایی به هیئت وزیران پیشنهاد می شود و پس از آن که بتصویب هیئت وزیران رسید و دیوان محاسبات آن را تائید کرد قوت قانونی پیدا خواهد کرد و قابل اجرا خواهد بود .

 

سرگرد شهرستانی برکنار و احضار شد

دولت به طور رسمی اعلام کرد که سرگرد شهرستانی رئیس کلانتری 2 را به اتهام قتل دکتر خانعلی از کار برکنار کرده است و پرونده را برای رسیدگی به مراجع ذیصلاح ارجاع نموده است .

 

بازپرس شعبه دوم دادسرا امروز دستور احضار سرگرد شهرستانی را صادر کرد .

 

کسانی که از خزانه کشور ثروتمند شده اند تعقیب می شوند

صبح امروز نورالدین الموتی وزیر جدید دادگستری طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : کسانی که از خزانه مملکت صاحب آلاف و الوف شده اند در هر مقامی که باشند تعقیب می شوند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.