دروازه‌های داخل شهر طهران قدیم

دروازه‌های داخل شهر طهران قدیم

غیر از دروازه‌های 13گانه اطراف شهر که در امتداد خندق‌ها شهر را در محاصره داشتند دروازه‌های دیگری نیز در داخل، یعنی در مرکز شهر، وجود داشت که حدود ارک شاهی و عمارات شاهی و کاخ‌های سلطنتی را از شهر مجزا می‌کرد و عبارت بودند از:...

غیر از دروازه‌های 13گانه اطراف شهر که در امتداد خندق‌ها شهر را در محاصره داشتند دروازه‌های دیگری نیز در داخل، یعنی در مرکز شهر، وجود داشت که حدود ارک شاهی و عمارات شاهی و کاخ‌های سلطنتی را از شهر مجزا می‌کرد و عبارت بودند از:

1. دروازه خیابان چراغ گاز: در شرق میدان سپه و اول خیابان امیرکبیر که با آجر و گچ و بدون زینت ظاهر ساخته شده بود و شاید عمر و فرصت سازنده به تکمیل و آرایش ساختمان آن کفاف نداده بود.

2. دروازه ناصریه: ابتدای خیابان ناصرخسرو در ضلع جنوب شرقی میدان سپه، مقابل تلگرافخانه.

3. دروازه باب همایون: اول خیابان باب همایون مشرف به میدان سپه، یعنی در قسمت جنوب غربی آن، مقابل دیوار غربی پست و تلگراف، یا سر در نقاره‌خانه که در اعیاد و جشن‌ها بر سر در آن نقاره می‌نواختند و بعد از خرابی آن، دروازه و نقاره‌خانه‌ای شبیه به آن جلو میدان مشق به دستور سردار سپه بنا شد که تا اکنون برقرار می‌باشد، اما آن گیرندگی و ظرافت را نتوانست به دست آورد.

4. دروازه خیابان علاءالدوله: اول فردوسی مشرف به میدان سپه.

5و6. دروازه‌های باغ شاه و لاله‌زار: در زمان خود قاجار برای عبور و مرور واگن برداشته شد و اثری از آنها نمانده بود.

7. دروازه ارک: جنوب میدان ارک که بر سر در آن نیز نقاره‌خانه ساخته شده بود.

8ـ دروازه نو: برخلاف نامش دروازه کهنه‌ای بود در انتهای بازار عباس‌آباد که از دوران صفویه بر جای مانده، مخروبه آن هنوز باقی است.

9. سردر الماسیه: انتهای خیابان باب همایون سردری دروازه مانند داشت که باغ اندرون شاهی را به خارج مرتبط می‌کرد، شبیه به دیگر دروازه‌ها و با بسته شدن آن دروازه‌ها، راه رفت و آمد به اندرون قطع می‌گردید.1

دروازه ارک طهران

شماره آرشیو: 1-315-124ط

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.