14 اردیبهشت ماه 1340

14 اردیبهشت ماه 1340

استیضاح دولت به خاطر قتل یک معلم/مصلحت، سقوط دولت است/اظهارات نخست وزیر/چرا حقوق معلمین را نمی توان اضافه کرد ؟!/دولت مصمم به برخورد است/ممتاز به وزارت دادگستری بازگشت/اعتصاب معلمین وارد سومین روز شد

استیضاح دولت به خاطر قتل یک معلم

صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای ملی به ریاست سردار فاخر، حکمت موسوی از نمایندگان مجلس سوالی در مورد علت قتل دکتر خانعلی یکی از معلمین در تظاهرات اخیر میدان بهارستان تقدیم کرد .

 

در این سوال آمده است : با این که در اجتماع سه شنبه 12 اردیبهشت مقابل مجلس از طرف آقایان معلمین خلاف نظمی مشاهده نشد علت قتل مرحوم دکتر خانعلی و مجروح شدن سه نفر بیگناه دیگر چه بوده است ؟

 

در ادامه خلعتبری به رئیس مجلس گفت : استیضاح بنده را از دولت مطرح می کنید ؟ رئیس گفت : مطرح خواهد شد . استیضاح خلعتبری در مورد سوء جریان سیاست داخلی دولت است .

 

در ادامه مهندس جفرودی نماینده مجلس طی سخنانی گفت : صبح روز سه‌شنبه دوازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ دکتر ابوالحسن خانعلى دبیر دبیرستان جامى در راه احقاق حق معلم در میدان بهارستان برابر خانه ملت شربت شهادت نوشید و دیده از جهان فروبست و نام او زینت بخش صفحات تاریخ درخشان جانبازان ایرانى گردید.

 

وی ادامه داد : مرگ این معلم حاصل سکوت مجلسیان در برابر اعمال دولت است و یقین داریم این اثر بزرگ اجتماعى است که ما را متوجه وظیفه خطیر نمایندگى خود کرده و برآن خواهد داشت که از این پس گفتار و کردار خود را در تحقق به آرزوهاى ملى به کار بریم.

 

جفرودی افزود : قاطبه معلمین بر اثر ترقى فاحش قیمت‌ها مزایاى افزایش حقوق معلم را از دست دادند متألم و متأثر به انجام دادن وظیفه خطیر معلمى ادامه دادند ، براى آن که خود و فرزندان آنان از گرسنگى نمیرند ساعات فراغت و مطالعه خود را به ثمن بخس فروختند و از بام تا شام در میان سرما و گرما وسعت بى‌کران کشور را پیمودند و در مدارس مختلف و محافل متعدد به درس دادن پرداختند. هر قدر بیشتر مى‌کوشیدند و از آسایش خود و خوراک فرزندان خویش مى‌کاستند کمتر موفق به تهیه مسکن و پوشاک مى‌گردیدند.

 

وی گفت : در جامعه‌اى که اکثریت افراد آن فاقد مسکن هستند ولى معدودى از آن ها از راه‌هاى نادرست و ناشایست درآمدى سرشار دارند و باعث ترقى فاحش نرخ ارزاق و کرایه خانه مى‌گردند چگونه مى‌خواهید معلم همت دولت را در افزایش حقوق او به دیده تحسین و رضایت بنگرد.

 

اللهیار صالح نیز در ادامه گفت : اعتراض شدید خود را نسبت به دولت که به پلیس اجازه داده است بدون هیچگونه علت در کمال وحشیگرى و شقاوت بسوى جمعیت معلمین تیراندازى کند و باعث کشته شدن یک نفر مرد شریف و خدمتگزار وطن به نام دکتر خانعلى دبیر دبیرستان جامى و زخمى شدن چند نفر دیگر از فرهنگیان محترم گردیده ابراز نمایم.

 

مصلحت، سقوط دولت است

وی ادامه داد : این عمل سبعانه از طرف دولت به قدرى حس نفرت و انزجار قاطبه ملت را علیه دستگاه حکومت برانگیخته است و به حدى در اذهان عمومى سوء اثر گذاشته است که به عقیده من به هیچ وجه مجال ادامه زمامدارى به این دولت نمى‌دهد و مصلحت مملکت سقوط چنین دولتى را ایجاب مى‌کند ، آقایان، گردآمدن عده‌ای از شریف‌ترین مردم این کشور در مقابل مجلس براى مطالبه حق خود چه ضررى داشت؟ و خلاف کدام مصلحت عمومى بود که عمال یک دولت خودسر و بى‌اعتنا به آزادى، آنان را متفرق می‌کنند.

 

در ادامه گرجی نماینده مجلس اظهار داشت : شاید کسانى پیدا شوند این روزها که به نام معلم حرف بزنند و از این حادثه استفاده کنند آن کسانى که از پشت این تریبون از معلم دفاع می‌کنند مى‌خواهم بپرسم تاکنون دوتا اطاق براى معلم ساخته‌اند؟ آن مقاطعه‌کارى که یک روز یک شاهى نداشت و امروز ۵۰۰ میلیون ثروت دارد چرا تا حالا به فکر معلم نبود که امروز مى‌گوید معلمین همه ناراحت هستند. کسانى باید براى معلم حرف بزنند که در طریق معلم قدم برداشته‌اند. ممکن است خیلى‌ها بخواهند به نام معلم تظاهر کنند، بنده خودم ناظر بودم که کوچک‌ترین بى‌نظمى در جلو مجلس نبود.

 

 

اظهارات نخست وزیر

در ادامه شریف امامی نخست وزیر اظهار داشت : این جا اظهار شد که دولت دستور داده بود به این که پلیس به جمعیت حمله کند. با کمال صراحت باید عرض کنم که متأسفانه این مطلب صحیح نیست و دولت با کمال صداقت دستور داده بود که حتى‌المقدور آرامش و نرمش را حفظ کنند و به هیچ وجه مزاحم جمعیت نشوند و با بردبارى و صبر تحمل بکنند ولى با کمال تأسف جریاناتى پیش آمد که هنوز چون تحقیقات کافى نشده است اظهار صریحى نمى‌توانم بکنم.

 

شریف امامی در ادامه خطاب به یکی از نمایندگان گفت : شما حق ندارید. از این حرف ها بزنید .

 

رئیس مجلس در پاسخ به شریف امامی گفت : شما حق ندارید به وکیل بگویید حق ندارد. متوجه باشید که این جا مجلس است من اجازه نمی‌دهم کسى به مجلس و وکیلش حرف تند بزند.

 

در ادامه جهانشاه صالح وزیر فرهنگ گفت : بر همه آقایان پوشیده نیست که خود بنده ۲۷ سال است که معلم هستم از تاریخى که در آمریکا مشغول طبابت بودم و به امر اعلیحضرت فقید رضاشاه پهلوى که خدا رحمتش کند براى تدریس در دانشگاه به ایران آمدم ۲۷ سال مى‌گذرد و به شهادت بعضى از شاگردان بنده که این جا نشسته‌اند یک روز درس تعطیل نشده بنابراین اگر من اظهار تأسف می‌کنم تأسف بنده دو جنبه دارد: یکى این که مسئول فرهنگ مملکت هستم و باید متأسف باشم و هستم و دوم این که خودم جزء طبقه معلم هستم و به هیچ وجه راضى نبودم و دولت راضى نبود.

 

وی در عین حال گفت : وقتى جمعیتى جمع شدند بر هیچ کس معلوم نیست که نتیجه آن چه خواهد شد و منجر به چه حادثه‌اى می‌شود.

 

چرا حقوق معلمین را نمی توان اضافه کرد ؟!

وزیر فرهنگ در ادامه گفت : اگر آقایان اجازه مى‌دهید که وزارت فرهنگ بودجه‌اش هفتصد میلیون تومان است ۱۲۰۰ میلیون تومان اضافه بشود بنده مخلص تمام هستم و خیلى هم خوشحال مى‌شوم که ۱۲۰۰ میلیون که هیچ ۲۰۰۰ میلیون اضافه بدهیم حقوق معلم بشود ده مقابل ولى امکانات را باید در نظر گرفت و تناسب حقوق سایر دستگاه‌ها را هم باید در نظر داشت. اگر ما آمدیم و معلمین که من مى‌دانم با منطق سر و کار دارند از من خواستند که حقوقشان را از قاضى هم بالا ببریم یا از استاد دانشگاه که خود من حقوقم ۱۷۰۰ تومان است بالاتر ببریم حقوق دبیر آن طور که دولت تصویب کرد مساوى است با استاد رتبه ۱۰ آیا فردا قضات نخواهند آمد تقاضاى اضافه حقوق بکنند؟

 

دولت مصمم به برخورد است

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود معلمین و اقشار دیگر را از اعتراض و تجمع برحذر داشته و نوشت : هر کس در هر موقعیتی هست و هر شغل و کاری دارد سعی کند امنیتی که این کشور پیدا کرده و در سایه اش می توان توفیق خدمت و کار و فعالیت پیدا کرد و باز در سایه امنیت می توانیم مشکلات و نواقص خود را مرتفع سازیم دستخوش آشفتگی نگردد .

 

نویسنده افزود : طبق اطلاعاتی که مقامات دولتی می دهند و نخست وزیر هم در پارلمان بدان اشاره کرد دولت جدا مصمم است در برابر هر بی نظمی و ناامنی ایستادگی کند بدین ترتیب وظیفه عموم افراد است که در این باره مسائل را خوب تجزیه و تحلیل کنند مضاعف این که ممکن است به جای بد بیانجامد !

 

ممتاز به وزارت دادگستری بازگشت

بر اساس گزارش های رسیده ممتاز وزیر مستعفی دادگستری به محل وزارتخانه بازگشته است .

 

این گزارش می افزاید : وزیر بهداری استعفای خود را پس نگرفته است .

 

اعتصاب معلمین وارد سومین روز شد

اعتصاب معلمین تهران که از روز سه شنبه به طور دسته جمعی آغاز شده امروز وارد سومین روز خود گردید و امروز نیز طبق گزارش های خبرنگاران کلیه مدارس تهران تعطیل بود و دانش آموزان مدارس در کلاس های درس حاضر نشدند .

 

کلاس های مدارس دیروز و امروز تشکیل نشده و عده کثیری از دانشجویان و دانش آموزان به صفوف معلمین در جلوی مجلس پیوسته و با آموزگاران همدردی می کنند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.