9 اردیبهشت ماه 1340

9 اردیبهشت ماه 1340

با فرماندهی یک ژنرال آمریکایی ؛ تشکیل فرماندهی مشترک سنتو تصویب شد/دم خروس هایی که بیرون زده است/بی پولی بازار را با مشکل روبرو ساخته است/حداکثر حقوق کارمندان دولت تعیین شد

با فرماندهی یک ژنرال آمریکایی ؛ تشکیل فرماندهی مشترک سنتو تصویب شد

وزیر خارجه آمریکا به علت تحولات بین المللی شنبه شب رهسپار واشنگتن شد و به همین جهت کنفرانس آنکارا 24 ساعت زودتر به کار خود پایان داد .

 

وزیر خارجه آمریکا به طور خصوصی با قدس نخعی همتای ایرانی خود ملاقات کرد .

 

کنفرانس آنکارا در پایان کار خود اعلام داشت که شورای وزیران امور خارجه سنتو با تشکیل فرماندهی مشترک نیروهای نظامی دول عضو موافقت کرده است . یک ژنرال آمریکایی فرماندهی این نهاد تازه تاسیس در سنتو را به عهده خواهد گرفت .

 

درخواست کمک های بیشتر اقتصادی از طرف ایران و همچنین لحن انتقادی نطق وزیر امور خارجه ایران توجه ناظرین سیاسی را به خود جلب کرد .

 

قدس نخعی از کمک های آمریکا و انگلیس برای تقویت این پیمان و اجرای طرح های آن قدردانی کرد ولی گفت این کمک ها کافی نبوده است .

 

وی افزود : آن چه سنتو انجام داده قطره ای از دریای نیازمندی ها و مشکلات ما بوده است .

 

نخعی گفت : متاسفانه این سازمان از بدو تاسیس بیشتر به کارهایی پرداخته است که نتیجه مثبتی به بار نیاورده است.

 

دم خروس هایی که بیرون زده است

روزنامه اطلاعات در مقاله ای به قلم مسعودی مدیر مسئول خود به نقدهای جوانان نسبت به امور کشور پرداخته و به نقل از آنان نوشت : آقای مسعودی ! به خدا ما شاه را دوست داریم ... اما دستگاه های کشور موجبات عدم رضایت و تحریک احساسات را فراهم می آورند ، ما همه چیز را می فهمیم ، خوب و بد را تشخیص می دهیم ، افراد مارک دار را هم می شناسیم و فریب این مارک ها را نمی خوریم و به کنه عقاید آن ها پی برده ایم اما این دم خروس ها را چه کنیم ؟

 

بی پولی بازار را با مشکل روبرو ساخته است

روزنامه اطلاعات در مطلبی نوشت : مسئله بی پولی بازار ، روز به روز وضع معاملات را مشکل تر می کند ، به دنبال بی پولی انواع مشکلات مالی دیگر برای بانک ها و بازرگانان پیش آمده است که در اصل همه ناشی از کم پولی است .

 

در ادامه این نوشته آمده است : امروز یکی از بازرگانان معتبر بازار در این مورد به شدت به دولت اعتراض داشت و می گفت مسبب این وضع فقط دولت است زیرا دولت بدون توجه به مصالح بازار و بازرگانی تصمیماتی اتخاذ می کند. آن چه که مربوط به بازار است و بازرگانان باید عمل کنند با قدرت هر چه تمام تر بمورد اجرا گذاشته می شود اما آن چه وظیفه دولت است به دست فراموشی سپرده می شود .

 

حداکثر حقوق کارمندان دولت تعیین شد

در جلسه امروز مجلس شورای ملی بموجب تبصره ای که ضمیمه لایحه بودجه شد حداکثر حقوق کارمندان دولت 25 هزار ریال تعیین گردید .

 

دکتر دادفر پیشنهاد کرد که به کارمندان و مدیران دستگاه های دولتی در تهران از یک وزیر بیشتر حقوق ندهند ، پیشنهاد دهنده ضمن تذکرات خود گفت که اگر این تبصره تصویب شود 5 میلیون تومان صرفه جویی شده است راه صرفه جویی هم همین است .

 

فرامرزی متذکر شد که یک وزیر در مملکت 2500 تومان حقوق می گیرد آن وقت مدیر شرکت ملی نفت 12 یا 18 هزار تومان حقوق دارد و 6 اتومبیل در اختیارش هست .

 

شرکت ملی نفت به قول آن ها و شرکت ملی خرج به قول من 12 مدیر دارد و هر یک 12 هزار تومان حقوق می گیرند ، پول ها را از نفت و مردم می گیرند و می دهند به این ها که تلف کنند ، آن وقت پول ندارند که به معلم بدهند !

 

وزیر دارایی با این پیشنهاد به دلیل این که عده زیادی از تحصیل کرده ها حاضر به فعالیت با حقوق کم نیستند مخالفت کرد .

 

پیشنهاد دادفر در ادامه تصویب و مقرر گردید : از تاریخ تصویب این قانون هیچ یک از مدیران و کارمندان وزارت خانه ها و موسسات و شرکت ها و بانک های دولتی در مرکز صرف نظر از مقام و کیفیت استخدامی تحت هیچ عنوان و به هیچ صورت حق دریافت حقوق و مزایای زائد بر حقوق ثابت وزرا را ندارند. کارمندان و مهندسین خارجی مستثنی می باشند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.