6 اردیبهشت ماه 1340

6 اردیبهشت ماه 1340

با حضور کارکنان سفارت آمریکا ؛ شاه کارخانه لاستیک سازی افتتاح کرد !/انتقاد از وضع شرکت ملی نفت در جلسه امروز سنا/انتقاد از روش جبهه ملی در صحن مجلس/سفیر جدید ایران در لندن کار خود را آغاز می کند/کشتی هایی که خارجی ها به نام مقامات ایران ساختند !

با حضور کارکنان سفارت آمریکا ؛ شاه کارخانه لاستیک سازی افتتاح کرد !

بعد از ظهر دیروز شاه طی مراسمی کارخانه لاستیک سازی گودریچ ایران اولین کارخانه لاستیک سازی کشور را افتتاح و اجازه بهره برداری از آن را صادر کرد .

 

در این مراسم علاوه بر نخست وزیر و شخصیت های کشوری جمعی از کارمندان عالیرتبه سفارت آمریکا و روسای برجسته کمپانی گودریچ حضور داشتند !

 

انتقاد از وضع شرکت ملی نفت در جلسه امروز سنا

در جلسه امروز سنا به ریاست صدر الاشراف ، آموزگار گزارش یک ساله نمایندگان منتخب سنا در شورای عالی نفت را به استحضار سناتورها رسانید .

 

بعد از این گزارش گلشائیان عضو شورای عالی نفت اظهار داشت : ما هنگامی به عضویت شورای عالی نفت برگزیده شدیم و به آن جا رفتیم که بودجه سال 39 شرکت ملی نفت تصویب شده بود و ما هیچ نوع مداخله ای در بودجه نفت نداشتیم و صحبتی از بودجه مطرح نشد و در جزئیاتش ما وارد نیستیم .

 

در ادامه دادگر گفت : یکی از مطالبی که در این مملکت مورد بحث عموم است اسراف و زیاده روی است که در شرکت ملی نفت می شود و در آن جا بودجه عظیمی وجود دارد و در این باب حتی مطالبی که بیشتر به افسانه شبیه است. گفته می شود در مملکتی که باید صرفه جویی و اقتصاد کامل رعایت شود و ریال ها را صرفه جویی نمود و مصارف بیهوده نکرد و در مملکتی که کمک دهندگان ما خست بخرج می دهند بهترین راه صرفه جویی در مخارج و هزینه ها است به هر حال این شایعات چه واقعیت داشته باشد و چه نداشته باشد مورد بحث عموم است.

 

سزاوار نیز گفت : مطالبی که در خصوص شرکت نفت و کنسرسیوم گفته می شود واقعا سرسام آور است و این ارقام که به عنوان حقوق و فوق العاده داده می شود اصولا قابل تعقل نیست. نمایندگان سنا در شورای عالی نفت که حتما باید نظارت و مداخله در امور شرکت بنمایند نظارت ندارند ممکن است مسئولین شرکت نفت بگویند که تمام این شایعات دروغ است اگر چنین است باید گزارش بدهند و بیلان کار خود را به اطلاع مجلس و مردم برسانند .

 

در بخش دیگری از این جلسه دادگر پیشنهاد داد که موضوع شرکت نفت به کمیسیون تحقیق ارجاع شود.

 

انتقاد از روش جبهه ملی در صحن مجلس

در جلسه امروز مجلس شورای ملی ضمن بحث درباره لایحه بودجه دکتر دادفر از روش جبهه ملی انتقاد کرد و گفت : در زمان حکومت جبهه ملی آن قدر آزادی را محدود کردند که روزنامه ها حتی فرمان شاهنشاه را در مورد عزل نخست وزیر نتوانستند بنویسند .

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : مسئله بسیار مهمی که حتما مورد توجه هیئت دولت و نمایندگان قرار گرفته و مورد مذاکره واقع شده مسئله عدم توازن صادرات و واردات است باید توجه داشت که واردات ما بر صادرات فزونی دارد .

 

این نماینده در ادامه از آزادی ها در ایران تمجید کرد و گفت : دنیا اینک حالت عادی ندارد ، آزادترین ممالک دنیا یعنی فرانسه امروز تمام اختیارات را به دست رئیس جمهوری خود داده است ، در چنین موقعیتی ما نسبت به بسیاری از ممالک آزادی بیشتری داریم ! آخر کدام آزادی را از ما سلب کرده اند؟!

 

وی همچنین گفت : می گویند در این مملکت آزادی نبود ، آخر شما دوره های قوانین را ببینید ، ظالمانه ترین قوانین در زمان حکومت جبهه ملی تصویب شده است ، چنین قوانینی هیچ وقت در هیچ حکومتی جز در زمان حکومت جناب اللهیار صالح و همکاران ایشان وضع نشده است ، شما که این طور در زمان حکومت خود آزادی را در مملکت از بین بردید چه می گوئید؟

 

سفیر جدید ایران در لندن کار خود را آغاز می کند

امروز تأیید شد که دکتر منوچهر اقبال سفیر کبیر جدید دولت شاهنشاهی در انگلیس تا دو هفته دیگر رهسپار محل ماموریت خود خواهد شد .

 

اقبال با قبول پست جدید از نمایندگی مجلس شورای ملی مستعفی شناخته خواهد شد و برای تعیین جانشین وی انتخابات در مجلس تجدید خواهد شد .

 

سفیر کبیر جدید ایران در لندن در هفته آینده پس از بازگشت قدس نخعی وزیر امور خارجه از آنکارا به حضور شاه معرفی خواهد شد .

 

کشتی هایی که خارجی ها به نام مقامات ایران ساختند !

کشتی نفت کش 59 هزار تنی رضا پهلوی که برای ایران ساخته شده و به نام ولیعهد ایران نامیده می شود بعد از ظهر امروز سن نازار را بمنظور آزمایش در دریا ترک کرد .

 

کشتی نفت کش فرح پهلوی نیز که در سن نازار ساخته شده بود در 28 ژانویه گذشته به مقامات ایرانی تحویل شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.