3 اردیبهشت ماه 1340

3 اردیبهشت ماه 1340

شاه : باید مبارزه با فساد را سخت تر کنیم/مخالفان کلیات لایحه بودجه چه گفتند ؟/واردات ایران از 66 کشور جهان/مذاکرات ایران و هند دچار اشکال شد

شاه : باید مبارزه با فساد را سخت تر کنیم
شاه در کنفرانس مطبوعاتی که دیروز برگزار شد اظهار داشت : مبارزه با فساد را باید سخت تر کنیم .


وی با اشاره به این که من به آینده مملکت از هر جهت امیدوار و خوشبین هستم و دلائل زیادی برای این خوشبینی دارم گفت : اگر کتاب مجموعه نطق ها ، پیام ها و بیانات بیست ساله مرا که توسط وزارت دربار منتشر شده به دقت بخوانید و سیر تحول اوضاع ما را در این 20 ساله از نظر بگذرانید به دلائل خوشبینی من به آینده این مملکت پی خواهید برد .


مخالفان کلیات لایحه بودجه چه گفتند ؟
قبل از ظهر امروز مجلس شورای ملی به ریاست سردار فاخر حکمت با موضوع بررسی کلیات لایحه بودجه سال 40 تشکیل جلسه داد.


رحمت الله مقدم به عنوان اولین مخالف کلیات لایحه بودجه اظهار داشت : اگر با گفتن و ادعا کردن کارها درست مى شد محققاً ایران یکى از آبادترین و مترقى ترین ممالک جهان بود و مردم ایران از خوشبخت ترین افراد دنیا به شمار مى رفتند ولى متأسفانه حرف با واقعیت یکى نیست. همه مى دانیم که کشور ما داراى منابع طبیعى وسیع و فراوانى است که از آن جمله عایدات نفت است از نظر تولید مواد نفتى ایران چهارمین کشور تولیدکننده نفت است. در سال هاى اخیر منابع هنگفتى از راه صدور نفت عاید کشور گردیده است البته در این جا چگونگى قراردادها مورد بحث نیست ارقامى که عواید سالیانه نفت را نشان مى دهد حاکى است که کشور ما داراى وضع خاص و باارزشى بوده است و کمتر کشورى در جهان چنین منابعى را داشته و دارد.


وی ادامه داد : صر فنظر از عواید نفت ارقام قابل ملاحظه اى به عنوان کمک و وام از دولت آمریکا تحصیل گردیده - از دولت انگلستان وام دریافت داشته ایم - از بانک هاى خارجى اعتبارات زیادى گرفته ایم - از بابت پذیره نفت وجوهاتى به خزانه دولت وارد گردیده و روی هم رفته ارقام قابل ملاحظه اى دولت ها در اختیار داشته اند - که اگر این وجوهات را دولت ها با امانت و درایت در راه بهبود وضع اقتصادى عمومى و ازدیاد تولیدات کشاورزى و کمک به کشاورزان صرف کرده بودند امروز به جاى این که شانه ملت ایران در زیر بار فشار وام ها خم شده و مردم با گرانى سرسام آور هزینه زندگى رو به رو باشند و آن همه عدم رضایت ها که همکاران محترم در این مدت کوتاه عمر مجلس بیان داشته اند وجود داشته باشند مردم داراى زندگانى بهتر و آسایش بیشتر بودند.


مقدم گفت : جمع کمک هاى اقتصادى آمریکا تا آن جا که این جانب جمع آورى کرده ام یعنى کمک هاى اصل چهار و بانک توسعه صادرات و توسعه و ترمیم و کمک هاى بلاعوض جمعاً بالغ بر هفتصد میلیون دلار مى گردد که با درنظرگرفتن کمک هاى نظامى جمعاً یک میلیارد دلار یعنى معادل بیست و هشت میلیارد ریال مى شود.


این نماینده ادامه داد : اگر پول هایی را که در اختیار دولت گذارده شده بود در راه توسعه واقعى اقتصاد مملکت و ازدیاد تولیدات و اصلاحات اجتماعى مصروف مى گردید و ثروت ملى عادلانه توزیع مى شد این فاصله طبقاتى سهمگین و اختلافات شدید سطح زندگانى که قومیت ما را تهدید مى کند ایجاد نمى گردید و کار در این مرحله نبود که عده اى براى سیر کردن شکم خود زبانم لال مانند حیوانات به چرا بروند و امکانات عده اى آن چنان باشد که براى سگ هاى خود زندگانى پرتجمل فراهم کنند.


مخالف کلیات لایحه بودجه گفت : در این چند سال که مى توان نام آن را سال هاى طلایی دلالان نام گذارد سیاست هاى غلط اقتصادى ما را به سوى ورشکستگى کشانید بانک ها با واگذارى اعتبارات زیاد ورود کالاها را تشویق کردند و همه فعالیت ها در امر واردات متمرکز گردید. دولت ها بدون توجه به امر کشاورزى و بدون توجه به سرنوشت کشاورزان ۷۰ درصد جمعیت مملکت را تشکیل مى دهند تحت نفوذ دلالان واردات را تشویق کردند.


وی همچنین گفت : در حالی که اکثریت مردم گرفتار زندگانى پرفلاکت و فقر هستند در حالی که زارعین و کشاورزان از اولیه ترین حوایج محروم هستند در حالی که شهرستان‌ها دچار آن همه مصائب هستند که همکاران عزیز در نطق هاى قبل از دستور خود به آن اشاره کرده اند عواید سرشار ملى که مى بایستى صرف بهبود اصلاح وضع زندگانى عمومی‌شود صرف مخارج زاید شرکت ملى نفت و سازمان برنامه و دولت گردید.


مقدم همچنین اظهار داشت : من نمى دانم مسئول این صدمات و خسارات کیست؟ دکتر اقبال که به عنوان نخست‌وزیر سه سال و چند ماه حکومت کرد مسئول نیست؟ شنیده ام ایشان به سفارت انگلستان مى روند باید دکتر اقبال بماند و جواب بگوید. آقاى شریف امامى که امروز نخست‌وزیر است مگر در کابینه ها شرکت نداشت مگر وزراء مسئولیت مشترک ندارند؟


این نماینده ادامه داد : وضع اسف آور اقتصادى کشور نتیجه تصمیمات اقتصادى حکومت اقبال بود. سیاست دروازه باز اقبال ما را به ورشکستگى کشانید. به قسمى که وقتى این دولت فعلى مصدر کار شد فقط به میزان سه روز احتیاجات ارزى دولت را در اختیار داشت. دولت ایران که در اوایل سال ۳۸ صد و پنجاه میلیون دلار ذخیره ارزى داشت با آن که مبالغى ارز به عنوان وام گرفته بود و عواید نفت سالیانه در حدود صد میلیون لیره داشتیم در موقع سقوط دولت سابق فاقد ذخیره ارزى بود.


مقدم اظهار داشت : بودجه تقدیمى گرچه عنوان بودجه برنامه اى دارد ولى نخواهد توانست هیچ گونه تحولى در اوضاع مملکت ایجاد نماید این بودجه یک لیست حقوقى است که تبعیض هاى زیاد دارد. وضع اقتصاد کشور در نتیجه عدم موفقیت برنامه ها به مرحله خطرناکى رسیده است و تا به حساب ها رسیدگى نشود مطرح ساختن کسب اعتبار از خارج برخلاف مصالح است زیرا کسانى که موجب عدم موفقیت برنامه ها شده اند هنوز مصدر کارند. چگونه مى توان اطمینان یافت که در آینده اگر اعتبارى بدست آمد دچار همین سرنوشت نخواهد بود.


در ادامه جلسه علنی مجلس گرگانی در دفاع از کلیات بودجه سخنانی گفت . 


واردات ایران از 66 کشور جهان
طبق آمار گمرکی میزان صادرات کشورهای مختلف به ایران در شش ماهه اول سال 1339 در حدود 8/19 میلیارد ریال به وزن 15/457 میلیون کیلو بوده که از 66 کشور مختلف که در 5 قاره جهان قرار دارند وارد کشور گردیده است .


در واردات شش ماهه اول سال 1339 آلمان غربی مقام اول را دارد و صادرات آن بالغ بر 5/3914 میلیون ریال بود بعد از آن آمریکای شمالی 9/3777 میلیون ریال و انگلیس 3/3403 میلیون ریال ، ژاپن 6/968 میلیون ریال ، چین ملی 2/767 میلیون ریال که قسمت اعظم آن شکر بوده ، فرانسه 757 میلیون ریال ، ایتالیا 756 میلیون ریال ، شوروی 752 میلیون ریال ، هلند 677 میلیون ریال ...بوده است . 


از کشورهای همسایه نیز به ترتیب عراق ، عمان ، فلسطین [اسرائیل] ، پاکستان ، ترکیه و دوبی صادراتی به ایران داشته اند . 


مذاکرات ایران و هند دچار اشکال شد 
مذاکرات ایران و هند دچار اشکال شده و آن طور که قبلا پیش بینی می شد پیشرفت نمی کند ، مقصود از این مذاکرات بازرگانی با هند که هیئت هندی نیز برای انجام این کار به ایران آمده است آن بود که با هند موافقتنامه مبادله امضا شود و صادرات کالاهای مختلف ایران به هند در مقابل واردات از آن کشور تامین شود.


بر این اساس مقادیر زیادی خشکبار ایران در گمرک هند دارد فاسد می شود . 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.