31 فروردین ماه 1340

31 فروردین ماه 1340

ملت ایران از مجلس بیستم ناراضی است / اعتبارنامه نماینده متخلف تصویب شد !/همکاری نزدیک بین دولت و حزب مردم/معاون وزارت جنگ منصوب شد

ملت ایران از مجلس بیستم ناراضی است / اعتبارنامه نماینده متخلف تصویب شد !
در جلسه امروز مجلس گزارش کمیسیون تحقیق راجع به نمایندگى جمال اخوى که مورد اعتراض صالح قرار گرفته بود مطرح شد.


صالح در این جلسه در حالی که پرونده ای زیر بغل داشت گفت : باید صادقانه بگویم که ملت ایران از این مجلس بسیار ناراضی است ، اکثریت قریب به اتفاق مردم این کشور بر اثر فشار طاقت فرسایی که از عدم آزادی و بی اعتنایی دستگاه بر آنان تحمیل شد یک حالت بستوه آمدگی در روح خود احساس می کنند.


وی ادامه داد : اگر وسائل و موجباتی برای رفع آن فراهم نگردد و آبی بر آتش التهابات روحی و فکری آنان ریخته نشود ممکن است آثار نامطلوبی بروز کند و عواقب وخیمی به بار آورد .


صالح گفت : مجلس فعلی با وجود اعتراضات ملی به کیفیت انتخابات نمایندگانش و در حالی که هر روز صحبت انحلال بر سر زبان ها است لااقل باید آزادی بحث و انتقاد را کاملا در داخل خود رعایت و تامین کند.


وی ادامه داد : اگر کاری صورت نگیرد مصلحت آقایان این خواهد بود که هر چه زودتر مجلس بیستم منحل شود.


صالح در ادامه ضمن مخالفت با اعتبارنامه اخوی گفت : آقاى جمال اخوى که عمرى را در دادگسترى به سر آورده اند در نتیجه بى اعتنایی به شکایات مردم و عدم رعایت اصول و موازین مربوط به حسن اجراى قانون انتخابات و جلوگیرى نکردن از تضییع حقوق قانونى مردم موجب خسارات مادى فراوان و لطمات معنوى بیشتر گردید و درنتیجه احساسات آزادیخواهانه ملت به خصوص ساکنین پایتخت را شدیداً جریحه دار نمود. البته از عجایب روزگار خواهد بود که مردم تهران با وصف آن چه گذشت دیده ها و شنیده هاى خود را یک سره فراموش کنند و به فاصله کوتاهى بعد از این جریان بیش از چهار هزار رأى به آقاى جمال اخوى بدهند و ایشان را به نام وکیل اول تهران انتخاب نمایند!


وی در ادامه به کیفیت اجرای انتخابات نیز اعتراض کرده و گفت : به جراید اجازه ندادند که اسامى نامزدان نمایندگى و آگهى هاى مربوط به جلسات سخنرانى و اعلانات انتخاباتى جبهه ملى را در مقابل دریافت قیمت آگهى منتشر سازند. افرادى را که در خیابان‌ها به پخش دعوت نامه هاى انتخاباتى مى پرداختند با نهایت خشونت بازداشت مى کردند و به کلانتری ها مى بردند. دانشجویان و بازاریان و سایر مبارزان آزادى را که براى استیفاى حق خود به راه افتاده بودند به طور دسته جمعى توقیف مى کردند. روزنامه هایی مانند روزنامه داد و علم و زندگى را که درصدد بازنمودن کیفیت اوضاع و بیان افکار آزادیخواهان و انتشار حقایق برآمدند توقیف کردند.


صالح گفت : ماده ۴۴ قانون انتخابات مجلس شوراى ملى مى گوید « انتخاباتى که مبنى بر تهدید یا تطمیع بوده باشد از درجه اعتبار ساقط است... » آیا آقاى على معتمدى رئیس انجمن نظارت که اعتبارنامه آقاى جمال اخوى و سایرین را امضاء کرده از محیط ارعاب و تهدید بى خبر بود؟آیا کامیون هاى قواى انتظامى را که در روز روشن حامل دانشجویان و روشنفکران به زندان بود ندید؟بارى نتیجه اى که مى بایستى در تجدید انتخابات به دست مى آمد عاید نشد، و اساسى ترین حق ملت یعنى حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را پامال کردند.


وی در ادامه اظهار داشت : آقاى جمال اخوى از دو جهت شایسته نمایندگى مجلس شوراى ملى نیستند و اعتبارنامه ایشان باید رد شود : اول طبق فقره ۶ از ماده ۱۲ قانون انتخابات که مى گوید وکیل باید معروف به امانت و درستکارى باشد و آقاى اخوى در نتیجه مباشرت در انتخابات باطل شده تابستان و حمایت و پشتیبانى که از آن افتضاحات کردند این معروفیت و وجاهت را در میان مردم ندارد بلکه مردم ایشان را قابل تعقیب و محاکمه مى دانند. دوم از جهت این که انتخابات زمستانى در محیط ارعاب و تهدید انجام گرفت و بنابراین طبق ماده ۴۴ از درجه اعتبار ساقط است.


بعد از دفاعیات اخوی اعتبارنامه به رای گذاشته شد و با یک رای مخالف و 110 رای موافق گزارش کمیسیون تحقیق نسبت به نمایندگى جمال اخوى تصویب شد.


همکاری نزدیک بین دولت و حزب مردم
یک مقام مطلع در حزب مردم اعلام کرد « این حزب کماکان به فعالیت های خود ادامه می دهد و روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده کمیته مرکزی حزب مردم تشکیل می شود».


دیشب اعضای فراکسیون پارلمانی حزب مردم در کلوب مرکزی آن حزب جلسه داشتند و در این جلسه موضوع ایجاد همکاری نزدیک بین دولت و حزب مردم مطرح بوده است .


در مورد نحوه این همکاری و تقویت حزب مردم در جلسات آینده کمیته مرکزی تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.


عدل دبیر کل حزب مردم نیز شایعه انحلال احزاب را تکذیب کرد . 


معاون وزارت جنگ منصوب شد
تیمسار سرلشکر اسدالله صنیعی به معاونت ثابت اداری وزارت جنگ منصوب و کار خود را آغاز کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.