27 فروردین ماه 1340

27 فروردین ماه 1340

کاهش بهای نفت با افزایش صادرات جبران شد !/سوال از دولت ؛ اصلاحات ارضی خوب نیست بگوئید و سر مردم شیره نمالید/شرکت معاملات خارجی منحل می شود

کاهش بهای نفت با افزایش صادرات جبران شد !

رئیس کنسرسیوم نفت ایران در گزارش سالانه خود که امروز در لندن انتشار یافت اعلام داشت که با وجود کاهش قیمت نفت در خاورمیانه در ماه اوت گذشته کنسرسیوم نفت ایران در سال 1960 پرداخت های خود را به دولت ایران و شرکت ملی نفت افزایش داده و کاهش بهای نفت از راه افزایش صادرات جبران شده است.

 

سوال از دولت ؛ اصلاحات ارضی خوب نیست بگوئید و سر مردم شیره نمالید

در جلسه امروز مجلس شورای ملی حبیب دادفر از دولت پرسید : دولت در اجرای قانون اصلاحات ارضی چه اقداماتی به عمل آورده و چرا اجرای این قانون تا این تاریخ عملا به تعویق افتاده است ثانیا اصولا دولت قانون اصلاح ارضی و اجرای آن را لازم می داند یا خیر ؟ و سوم این که دولت قانون مزبور را کافی و وافی برای اصلاحات ارضی و واگذاری زمین به زارع می داند یا نه و اگر نمی داند در صدد اصلاح آن هست یا نه؟

در ادامه مهندس مهدوی وزیر کشاورزی با اشاره به این که قانون اصلاحات ارضی در تماس با اقشار مختلف مردم قرار دارد گفت : اگر این قانون با توجه و مطالعه انجام نشود موجبات نکث تولید و بی نظمی در روابط مالک و زارع خواهد شد در حالی که هدف اصلی اصلاح وضع زراعت و رفاه و آسایش طبقه کشاورز است .

وی در پایان گفت : در اجرای این قانون دو اصل اساسی رعایت می شود یکی این که قانون در کلیه مراحل بدون ایجاد هیچ گونه تشنج و با نظم و ترتیب کامل به موقع اجرا گذارده شود و دیگر این که در تولید کشاورزی مملکت احیانا ایجاد نکث یا وقفه ای نشود .

در ادامه دادفر گفت : این قانون مهم اصلاحات ارضی ظرف سه ماه در مجلس تصویب شد ولی اینک 14 ماه است که وقت صرف تنظیم آئین نامه مربوط به این قانون می شود. این امر می رساند که دولت آن شوق و ذوق و علاقه ای را که حقا باید داشته باشد در این مورد به کار نمی برد .

وی ادامه داد : یک مطلب کلی هست و آن این که اگر دولت اجرای این قانون را لازم نمی داند و صلاح نیست و سیستم قبلی کشاورزی ما خوب بود باید از آن سیستم دفاع کند و بگوید این قانون خوب نیست و لازم نیست و گرنه سر مردم را شیره مالی کردن خوب نیست .

 

شرکت معاملات خارجی منحل می شود

صبح امروز کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی با حضور هیئت دولت برای ادامه رسیدگی به لایحه بودجه کل کشور تشکیل جلسه داد .

مهم ترین تبصره الحاقی به لایحه بودجه کل کشور از طرف اعضای کمیسیون تبصره ای است که به موجب آن دولت مکلف شده است ظرف دو ماه شرکت معاملات خارجی را منحل کند . این تبصره پس از مذاکرات زیاد مورد تصویب قرار گرفت .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.