26 فروردین ماه 1340

26 فروردین ماه 1340

روا نیست مردم ایران بی سواد باشند/یک صدم تولید ملی خود را به ما بدهید !/انتشار نشریات تبلیغاتی وزارتخانه ها ممنوع شد/دبیر کل فرانسوی برای کمیته کوروش کبیر !/گرجی از حزب ملیون استعفا کرد/کارمندان بانک ملی بر سر کار حاضر شدند!

روا نیست مردم ایران بی سواد باشند

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز نوشت : امروز در تمام کشورهای جهان ریشه بی سوادی کنده می شود ، بعضی از کشورهای جهان مرگ آخرین فرد بیسواد کشور خود را جشن می گیرند ، بدینجهت روا نیست فرزندان کشور ما و افراد نسل آینده از فیض کسب سواد و استفاده از مدرسه و معلم محروم باشند.

 

یک صدم تولید ملی خود را به ما بدهید !

مصطفی علم در مقاله ای با اشاره به کمک های آمریکا به کشورهای توسعه نیافته از بعد جنگ جهانی دوم نوشت : اکنون پس از 15 سال تجربه معلوم شده است که کمک های آمریکا در جهانی که دو سوم مردم آن سطح زندگی ناچیزی دارند بسیار کم بوده و ثانیا این کمک ها تاثیرات محسوسی در بهبود وضع زندگی توده مردم نداشته است .

 

نویسنده افزوده است : آمریکا بدین نتیجه رسیده که به تنهایی نمی تواند بار سنگین پیشرفت اقتصادی کشورهای کم توسعه را به دوش کشد لذا پیشنهاد کرده است که یک گروه کمک اقتصادی از ده کشور که شامل آمریکا ، کانادا ، ژاپن و هفت کشور اروپایی می شود تشکیل گردد و هر یک از این کشورها سالانه یک صدام تولید ملی خود را صرف کمک به کشورهای کم توسعه کنند .

 

نویسنده در ادامه از عدم اختصاص این مبالغ از سوی برخی کشورها انتقاد کرد .

 

انتشار نشریات تبلیغاتی وزارتخانه ها ممنوع شد

ساعت نه و نیم صبح امروز کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی برای ادامه رسیدگی به لایحه بودجه کل کشور تشکیل گردید و بر اساس مصوبه ای مقرر گردید « پس از این وزارتخانه ها و ادارات و موسسات دولتی از انتشار نشریات تبلیغاتی ممنوع شدند ولی انتشار نشریات فنی مانعی نخواهد داشت».

 

دبیر کل فرانسوی برای کمیته کوروش کبیر !

ساعت ده و نیم بعد از ظهر روز پنجشنبه مادام هلو دبیر کل کمیته فرانسوی کوروش کبیر و شاهنشاهی ایران و دبیر کمیته فرانس ایران از پاریس وارد تهران شد .

 

در فرودگاه شجاع الدین شفا نماینده فرهنگی دربار شاهنشاهی و دبیر کل شورای مرکزی جشن های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران و سفیر  کبیر فرانسه از وی استقبال کردند.

 

گرجی از حزب ملیون استعفا کرد

امروز اطلاع حاصل شد که محمد عبدالله گرجی نماینده مجلس شورای ملی و عضو حزب ملیون از عضویت حزب و فراکسیون ملیون در مجلس شورای ملی استعفا کرده و استعفای خود را تسلیم دفتر حزب نموده است .

این استعفا به دنبال اختلافاتی رخ داد که از چندی پیش در فراکسیون پارلمانی حزب ملیون بر سر ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای ملی پیش آمده بود .

 

کاندیدای حزب ملیون برای ریاست این کمیسیون دکتر امامی دبیر کل حزب است . گرجی نیز از مدت ها پیش کاندیدای ریاست این کمیسیون بود . عدم توافق در این مورد باعث بروز اختلاف و استعفای گرجی گردید .

 

کارمندان بانک ملی بر سر کار حاضر شدند!

کیهان نوشت : از چند روز قبل کارمندان بانک ملی تقاضایی برای ترمیم وضع حقوق و مزایای خود به مقامات بانک داده و حتی اعلام داشته بودند که اگر به این تقاضاها رسیدگی نشد امروز دست از کار خواهند کشید ولی با وجود این تهدید بر سر کار خود حاضر شدند.

 

مجیدیان مدیرکل بانک ملی ایران در این مورد اظهار داشت : چندی قبل کارمندان بانک ملی ایران شعبه مرکزی طی طوماری خواسته های خود را به من و آقای کاشانی رئیس کل بانک مرکزی ایران تسلیم کردند ، این کارمندان فریب اشخاصی را که از خارج در اموری که مربوط به خود ایشان است قصد دخالت داشته باشند نخواهند خورد.

 

وی تهیه طومار را عمل نادرستی خواند و گفت : تهیه طومار از طرف کارمندان گو این که عمل درستی نبود ولی با کمال شجاعت انجام گردید زیرا امضا کنندگان نام خود را روشن و خوانا نوشته بودند ولی تحریک به اعتصاب در 26 فروردین ماه یعنی امروز از طرف افراد دیگری صورت گرفته است و امروز کماکان مانند روزهای قبل سر پست های خود مشغول انجام وظیفه هستند.

 

یکی از کارمندان بانک نیز گفت : طبق آمار اداره بررسی های اقتصادی بانک ملی ایران شاخص هزینه زندگی در دی ماه و بهمن ماه گذشته افزایش نموده است. با در نظر گرفتن این رقم شایسته است که اولیای بانک برای تعدیل این افزایش در میزان حقوق کارمندان تجدید نظر کلی نمایند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.