24 فروردین ماه 1340

24 فروردین ماه 1340

سرپرستان حوزه علمیه قم انتخاب شدند/بیماران غیر سفارشی راهی به بیمارستان ها ندارند/تبصره ای که از لایحه بودجه حذف شد/گزارش خبرنگار کیهان از اسرائیل!/برای آبادانی کلاردشت اقدامی صورت نگرفت/وضع مالیه کشور دچار بی سر و سامانی شدید است/محرومیت اکثریت مردم از ضروری ترین عوامل زندگی/بود و نبود مجلس باید فرق بکند!

سرپرستان حوزه علمیه قم انتخاب شدند
در جلسه ای که دو روز پیش بنا به دعوت آقازادگان آیت الله بروجردی در منزل آن فقید تشکیل گردید با حضور کلیه علمای طراز اول حوزه علمیه قم تصمیم گرفته شد که برای حفظ بقای حوزه ، حضرات آیات سید محمد رضا گلپایگانی و شریعتمداری به اتفاق یکدیگر حوزه علمیه قم را سرپرستی کنند و شهریه طلاب علوم دینی حوزه علمیه را بپردازند .

در این جلسه آیات گلپایگانی ، شریعتمداری ، روح الله خمینی ، نجفی ، شیخ عبدالنبی اراکی ، محقق یزدی و ...حضور داشتند . 

 

بیماران غیر سفارشی راهی به بیمارستان ها ندارند
روزنامه اطلاعات در گزارشی نوشت : در بیمارستان ها به مریض توجهی نمی شود ، کارکنان دیر می آیند و زود می روند ، توصیه نقش مهمی را در بستری کردن بیمار ، معالجه و درمان او باز می کند و کسانی که از دوستان و آشنایان کارکنان بیمارستان هستند از پزشک و غیر پزشک سفارش می آورند .


نویسنده با اشاره به مطلب فوق می نویسد : با بستری شدن کسانی که آشنا داشته و استطاعت مالی نیز دارند و می توانند  در بیمارستان های خصوصی بستری شوند بیماران نیازمند پشت در مریضخانه ها جان می دهند.

 

تبصره ای که از لایحه بودجه حذف شد 
بعد از ظهر دیروز کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی به ریاست تیمسار سرتیپ صفاری تشکیل شد ، در این جلسه نخست وزیر و چند تن از اعضای کابینه حضور داشتند.
لایحه بودجه سال جاری کشور مطرح شد و تبصره های لایحه بودجه به تصویب رسید ضمنا تبصره 38 نیز از لایحه حذف گردید.


متن تبصره حذف شده مذکور به این شرح بود : هیچ یک از وزارتخانه ها و ادارات و شرکت ها و بنگاه ها و سازمان های وابسته به دولت نمی توانند علاوه بر اعتباراتی که ضمن سیاهه هزینه عمومی و اختصاصی بودجه کل کشور منظور و به تصویب می رسد مخارجی را تعهد و پرداخت نماید به استثنای وجوهی که به عنوان هبه از طرف اشخاص یا موسسات تادیه می شود مشروط به این که این قبیل وجوه مستمر نباشد.


گفتنی است از ساعت 5/3 بعد از ظهر دیروز عده زیادی از لیسانسیه ها و دکترهای کادر اداری در برابر مجلس اجتماع کردند و با نمایندگان و اعضای کمیسیون بودجه ملاقات و مذاکره کردند و در نتیجه در جلسه دیروز کمیسیون بودجه دو تن از لیسانسیه های کشور شرکت کردند.نمایندگان لیسانسیه ها تقاضا کردند که لیسانسیه ها مشمول مقررات قانون مهندسان کادر اداری گردند و با الحاق تبصره ای به لایحه بودجه سال جاری تبعیض موجود بین کارمندان لیسانسیه دولت از میان برداشته شود.


در جلسه عصر دیروز کمیسیون بودجه وعده داده شد که به تقاضای لیسانسیه ها توجه شود.

 

گزارش خبرنگار کیهان از اسرائیل!
منوچهر ساچمه چی خبرنگار کیهان از اورشلیم نخستین گزارش مربوط به محاکمه آیشمن را به تهران مخابره کرد.


ساچمه چی تنها خبرنگار ایرانی در میان 510 نفر خبرنگار خارجی است که اینک در اورشلیم به سر می برد و در جلسات محاکمه آیشمن حضور دارد.


در این گزارش وضع دادگاه ، حملات و مدافعات ، وضع روحی آیشمن و جریان نخستین جلسه محاکمه تشریح شده است.

 

برای آبادانی کلاردشت اقدامی صورت نگرفت 
کیهان نوشت : با این که چهار سال از تاسیس شهرداری در کلاردشت می گذرد اقدامی برای بهبود وضع این ناحیه صورت نگرفته است ، علت اصلی عقب ماندگی کلاردشت از نظر اجرای برنامه های عمرانی تغییر سریع شهرداران است.


سرپرستان شهرداری در مدت توقف در این ناحیه موفق به انجام کارهای عمرانی نشدند وضع کلاردشت روز به روز بصورت زننده تری درآمد و از برقی هم که تاکنون بعضی از آن استفاده می کردند خبری نشد چون سیم و تیرهای برق در اثر باد و باران و برف فرسوده شد و از بین رفت اکنون وضع کلاردشت نامطلوب است. نرخ اجناس به طور دلخواه تعیین می گردد و اجناس نامطلوب با بهای گران به فروش می رسد ، قصاب ها اصول بهداشت را رعایت نمی کنند و گوشت ها را بدون معاینه به فروش می رسانند.


با این که شهرداری چند نفر رفتگر در اختیار دارد عبور از خیابان ها به واسطه کثافت ، بسختی صورت می گیرد.

 

وضع مالیه کشور دچار بی سر و سامانی شدید است 
در جلسه علنی امروز مجلس شورای ملی آصف وزیرى در نطق قبل از دستور خود گفت : آقایان نمایندگان قطعاً این نغمه شوم را عموماً شنیده اید که وضع مالیه کشور دچار بى سروسامانى شدید و خزانه خالى و دولت براى مخارج لازمه خود گرفتاری هاى فراوان دارد. از عالی ترین مأمور دولت تا کاسب کوچه و بازار درست یا نادرست تحت تأثیر این توهم و تصور قرار گرفته اند.


وی ادامه داد : سوء جریان هاى باورنکردنى با ارقام سرسام آورى از ولخرجى هاى شرکت ملى نفت و سازمان برنامه بالاخص استفاده هاى هنگفت و نامشروع افرادى در وزارت دارایی و سازمان هاى وابسته به آن بحث هر محفل و مجلسى است. من نمى خواهم وارد جزئیات امر شوم چه در موقع خود به صورت سؤال از مقامات مسئول به وظیفه قانونى فردى خود عمل خواهم نمود.

 

محرومیت اکثریت مردم از ضروری ترین عوامل زندگی 
آصف وزیری همچنین گفت : اکثر این مردم از ضرورى ترین عوامل زندگى یک اجتماع خوب و مترقى که داشتن فرهنگ مناسب - حداقل بهداشت و راه است محرومند. هزینه طاقت فرساى زندگى روزمره و بار مالیات ها و عوارض گوناگون همه را به ستوه آورده مردم مى خواهند از هرج و مرج هاى دستگاه هاى دولتى و تبلیغات بى مورد استخدامى جداً جلوگیرى گردد بالاخص به وضع شرکت ملى نفت و سازمان برنامه و وزارت دارایی که هست و نیست ملت بى‌محابا و بدون حساب در آن خرج و به هدر مى رود رسیدگى شود اشخاصى که در مظان اتهام هستند تحت تعقیب قرار گیرند.


در ادامه عبدالرحمن فرامرزی در نطق قبل از دستور خود گفت : شما توقع نداشته باشید که مجلس از آن وقتى که انتخاب شد همه از اعمالش راضى باشند و تعریف بکنند چنین چیزى نخواهد شد. چرا؟ براى این که در هر جا که انتخابات شروع مى شود و یک وکیل دارد چندتا کاندیدا راه مى افتند، از این چندتا کاندیدا یکى مى برد باقى هیچ کدام نمى گویند چون ما رأى نداشتیم انتخاب نشدیم، راه مى افتند مى گویند دولت نگذاشت والا ما رأى داشتیم و حق هم دارند این را بگویند براى اینکه دولت ها هم مداخله مى کنند اگر مداخله نمى کردند راه این ادعا بسته مى شد.

 

بود و نبود مجلس باید فرق بکند!
فرامرزی ادامه داد : اگر انتخابات مجلس خراب است مال سنا هم خراب است اگر مال سنا درست است مال مجلس هم درست است همه با یک ترتیب انتخاب مى شوند. براى این که سنا داوطلب ندارد انتخاباتش مقید به یک شروطى است. تمام روزنامه نویس ها و تمام مخبرین و تمام آن هایى که در سیاست کار مى کنند شرایط ورود به سنا را ندارند اما شرط ورود به مجلس شوراى ملى دارند و انتخاب نمى شوند وقتى که نشدند طبعاً انتقاد مى کنند و با عملى که دولت ها تا به حال کرده اند حق دارند که بگویند. اما مجلس، وقتى که انتخاب شد باید وضع مملکت با زمانى که مجلس نیست فرق بکند.


وی همچنین گفت : دولت ها از دوره هیجدهم به این طرف باورشان نیست که نماینده مجلس حق نظارت بر اعمال دولت دارد، مسخره مى کنند این را من در اصفهان بودم همه از من مى پرسیدند که دکتر بقایى را براى چه توقیف کرده اند، من نفهمیدم، فکر کرده بودم که براى چه بپرسم. حالا هم که بپرسم دولت توى دلش مى-گوید این چه فضولى است اما مى خواهم بپرسم که حقیقتاً دولت چرا دکتر بقایى را حبس کرده؟ آیا غیر از این است که دکتر بقایى را براى این حبس کرده اند و توقیف است که در انتخابات مبارزه کرده؟ و برخلاف میل دولت رفتار کرده؟


مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.